Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rynek Główny nadal dziurawy. Znów trzeba likwidować przecieki do podziemnego muzeum

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Płyta Rynku Głównego wciąż jest nieszczelna i woda przecieka do podziemnego muzeum.
Płyta Rynku Głównego wciąż jest nieszczelna i woda przecieka do podziemnego muzeum. Anna Kaczmarz
Skarbonką bez dna okazuje się podziemne muzeum pod Rynkiem Głównym. Miasto zapłaciło za tę inwestycję prawie 38 mln zł i wciąż trzeba dopłacać do likwidowania tam przecieków. Wszystko przez nieszczelności w płycie Rynku. Zarząd Dróg Miasta Krakowa ogłosił niedawno przetarg dotyczący usunięcia kolejnych takich awarii.

- Prace zaplanowano, by zabezpieczyć podziemia przed przeciekami. Obecnie mamy sytuację, w której pojawia się okresowo zawilgocenie ścian. Nie zagraża ono zabytkom, ale chcemy mieć pewność, że w przyszłości nie przerodzi się to w poważniejszą awarię. Można traktować to jako prace zapobiegawcze, mające na celu uszczelnienie styku płyty stropowej muzeum i fundamentów Sukiennic - informuje Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Oferty w przetargu ZDMK przyjmuje do 4 lipca 2022 r. Wykonawca będzie miał cztery miesiące na wykonanie uszczelnień. - Nie zakładamy, by w związku z pracami trzeba było zamykać podziemne muzeum. Może ewentualnie dojść do wyłączenia fragmentów ekspozycji, ale liczymy na to, że prace uda się przeprowadzić tak, by nie było konieczności ograniczeń w zakresie trasy turystycznej - dodaje Michał Pyclik.

Prace uszczelniające przecieki w podziemiach Rynku Głównego zaplanowano w rejonie Wagi Wielkiej (funkcjonowała pomiędzy Sukiennicami a kościołem św. Wojciecha, pozostałości po budynku obecnie znajdują się w podziemiach Rynku, ok. 3–4 metrów pod powierzchnią) i drugiego fragmentu Kramów Bogatych (zabudowania handlowe niegdyś przylegające od wschodu do krakowskich sukiennic od strony pomnika Adama Mickiewicza).

W projekcie budowlanym zaznaczono, że główną przyczyną konieczności wykonania prac są przecieki, które cyklicznie występują na ścianie obwodowej poniżej krużganków Sukiennic w obrębie pomieszczeń Kramów Bogatych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz incydentalnie do piwnic zaplecza kawiarni Noworolskiego.

"Skala uszkodzeń elementów wyposażenia i wystroju pomieszczeń podziemnych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa świadczy o postępującym procesie działania aktywnych przecieków wody z płyty Rynku Głównego do pomieszczeń muzeum, jednak w czasie przeprowadzenia oględzin (grudzień 2021) nie stwierdzono występowania aktywnych przecieków. Należy jednak pamiętać, iż wzrost intensywności sączeń i przecieków wody, o którym informują pracownicy muzeum prowadzi do wzrostu występujących uszkodzeń spowodowanych ciągłym procesem penetracji wody w strukturę konstrukcji. Przecieki wody z płyty Rynku Głównego do wnętrza podziemi aktualnie nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia osób przebywających w podziemnych pomieszczeniach muzeum, ale powodują uciążliwości w użytkowaniu tych pomieszczeń" - zaznaczono w projekcie budowlanym.

W dokumencie dodano też: "Według informacji uzyskanych od pracownika MHMK, w przeszłości w omawianych pomieszczeniach Kramów Bogatych doszło do intensywnego zalania, w którym odnotowano przedostanie się znacznej ilości wody do wnętrza muzeum. Ponadto wskazał on miejsca na analizowanej ścianie na których najbardziej intensywnie spływała woda".

To już kolejny przetarg dotyczący likwidacji przecieków do pomieszczeń Muzeum Historycznego pod Rynkiem Głównym. Poprzednio ZDMK ogłaszało takie zamówienie m.in. w 2020 r. Wtedy specyfikacja prac wykazanych w ramach przetargu obejmowała roboty naprawcze w obrębie pomieszczeń Wielkiej Wagi, a także w rejonie fontanny "Kryształ" i w obrębie wyrzutni i czerpni wentylacyjnych.

Wcześniej prace związane z likwidacją przecieków do podziemnego muzeum pod Rynkiem Głównym wykonywano w lach 2018 i 2019.

Budowa podziemnego muzeum pod Rynkiem Głównym kosztowała prawie 38 mln zł. Przypomnijmy, że już po roku od uruchomienia podziemnej trasy turystycznej pod Rynkiem (2010 r.) koło Sukiennic rozstawiono namioty, aby usunąć przecieki w okolicach fontanny, które powodowały zalewanie podziemnego muzeum. Problem zaczął się jednak powtarzać. A trzeba pamiętać, że podziemne muzeum jest naszpikowane multimediami, którym woda nie służy.

Początkowo naprawy płyty Rynku odbywały się w ramach gwarancji dla tej inwestycji. Gwarancja już się jednak skończyła, więc urząd za likwidację przecieków musi płacić.

Muzeum pod Rynkiem

Podziemia Rynku Głównego - oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdują się pod wschodnią częścią płyty Rynku. Zajmują powierzchnię ponad 6 tys. mkw, z czego rezerwat archeologiczny - blisko 4 tys. mkw. Powstanie tej interaktywnej wystawy umożliwiły badania archeologiczne, które prowadzono w latach 2005-2010. Szlak turystyczny wiedzie pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych, takich jak: Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate, Waga Wielka i Sukiennice.

Podziemne muzeum oficjalnie zostało otwarte 24 września 2010 r. Stałą ekspozycję, zatytułowaną „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”, udostępniono tam trzy dni po otwarciu. Jest to multimedialne widowisko - podróż w czasie, w której można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. W podziemnym muzeum znajduje się ok. 700 eksponatów, ok. 500 elektronicznych odwzorowań zabytków, ok. 600 rekonstrukcji 3D, 13 filmów, 7 manekinów i makiet.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Rynek Główny nadal dziurawy. Znów trzeba likwidować przecieki do podziemnego muzeum - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski