Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Są bici i wyzywani. Badania wykazują, że osoby LGBTQIA czują się dyskryminowane

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Ponad 63 proc. osób LGBTQIA w Krakowie doświadczyło dyskryminacji - tak wyniki pierwszego badania sytuacji osób LGBTQIA.

FLESZ - Strajk kobiet: protestujący szli przez miasto, pałki poszły w ruch

Fundacja Równość.org.pl zakończyła swoje badania i przedstawiła raport dotyczący sytuacji osób LGBTQIA. -

Osoby LGBTQIA się boją, są bite czy wyzywane, a przypadki ataków nasiliły się w ostatnim pół roku. Wyraźnym jest, że miasto musi zacząć działać

- mówi Miko Czerwiński z Fundacji Równość.

Jak się społeczności LGBTQIA w Krakowie żyje? Skąd przyjechały? Czy czują się w Krakowie bezpiecznie? Czy jeśli są ofiarami przestępstwa z nienawiści zgłaszają je na policję? Jak oceniają kontakt z instytucjami? Czego potrzebują, by czuć się w
Krakowie dobrze? Fundacja Równość.org.pl odpowiada na te pytania w publikacji, będącej podsumowaniem realizowanego w październiku badania.

Raport ma być też drogowskazem dla urzędników, instytucji, co zrobić, by Kraków był jak najbardziej przyjaznym i inkluzywnym miejscem dla społeczności LGBTQIA.

Strajk Kobiet w Krakowie - TOP 25 zdjęć. Te zdjęcia najlepie...

Czego dowiadujemy się z raportu? Ponad połowa ankietowanych osób LGBTQIA, bo 63,4 proc. doświadczyły w Krakowie dyskryminacji, z czego 61 proc. stanowiła przemoc werbalna. Przemocy fizycznej doświadczył co piąty gej w Krakowie.

"To, co zwraca uwagę w badaniu, to powtarzalność incydentów, bo prawie 2/3 przypadków przemocy fizycznej i prawie 60 proc. aktów wandalizmu miało charakter powtarzalny" - podkreślają autorzy.

Osoby, które dyskryminacji doświadczyły chcą reagowania na nią, przede wszystkim od szkół i uniwersytetów (84,6 proc.), a także policji (ponad 80 proc.), ważną rolę pełnią też lokalni politycy i polityczki (80,3 proc.) oraz Urząd Miasta (77,8 proc.).

"Ponad 84 proc. przypadków dyskryminacji w Krakowie miało miejsce w przestrzeni publicznej, istotną rolę w jej popełnianiu mają zdaniem ankietowanych politycy na szczeblu krajowym, co pokazuje, iż pomimo podkreślanego często przez polityków zdystansowania się do rzucanych w stronę społeczności LGBTQIA słów, są one widziane jako realna krzywda, mająca wpływ na stan psychiczny i fizyczny osób, będących jej targetem" - podkreślają organizatorzy badania.

Fundacja Równość.org.pl sprawdziła też, czy mieszkające w Krakowie osoby LGBTQIA myślą o wyprowadzce - i dlaczego. Okazuje się, że ponad 50 proc. osób, które to rozważa, swoją decyzję motywują dyskryminacją. - Dyskryminacja się więc nie opłaca, także dlatego, że z jej powodu tracimy obywateli i obywatelki, w tym osoby młode, kreatywne, angażujące się lokalnie, które swoją różnorodnością wzbogacają miasto - podkreśla Magda Dropek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Są bici i wyzywani. Badania wykazują, że osoby LGBTQIA czują się dyskryminowane - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski