Kraków. Są miejsca pracy dla uchodźców z Ukrainy. Grodzki Urząd Pracy pozyskał od przedsiębiorców ponad 1750 ofert zatrudnienia od zaraz

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Tauron Arena stała się niemal od pierwszych dni wojny miejscem wsparcia dla Ukraińców. Ulokowano tam m.in. punkt obsługi uchodźców chcących uzyskać polski PESEL oraz izbę dziecka. Od 16 marca działa tam również punkt obsługi cudzoziemców szukających pracy - uruchomiony przez GUP. Można tu uzyskać wsparcie od poniedziałku do soboty w godz. od 8.00 do 20.00. W siedzibie GUP działa drugi taki punkt. W każdym dostępna jest osoba, która udziela uchodźcom informacji w ich ojczystym języku.
Tauron Arena stała się niemal od pierwszych dni wojny miejscem wsparcia dla Ukraińców. Ulokowano tam m.in. punkt obsługi uchodźców chcących uzyskać polski PESEL oraz izbę dziecka. Od 16 marca działa tam również punkt obsługi cudzoziemców szukających pracy - uruchomiony przez GUP. Można tu uzyskać wsparcie od poniedziałku do soboty w godz. od 8.00 do 20.00. W siedzibie GUP działa drugi taki punkt. W każdym dostępna jest osoba, która udziela uchodźcom informacji w ich ojczystym języku. Anna Kaczmarz / Polska Press
Udostępnij:
Ponad 1750 ofert pracy dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy przygotował w krótkim czasie Grodzki Urząd Pracy w Krakowie. Jego pracownicy od pierwszych dni wojny starają się wspierać napływających pod Wawel przybyszy w znalezieniu zatrudnienia i zapewnieniu dochodów pozwalających na przetrwanie w dobrej kondycji potężnego humanitarnego kryzysu spowodowanego rosyjską agresją. Na pomoc liczyć mogą także niezarejestrowani w GUP, nie znający języka polskiego. Urząd zatrudnił tłumaczy wspierających intensywnie pracowników merytorycznych. Propozycje pracy dla uchodźców napływają z wielu branż, na czele z produkcją, gastronomią, transportem czy budownictwem. W efekcie tych działań już w pierwszym miesiącu pracę podjęło w Krakowie 1800 uchodźców.

FLESZ - Sukces Polski. Będą dopłaty dla polskich rolników

- Już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie zleciłem pracownikom, by intensywnie pozyskiwali oferty pracy, w których pracodawcy będą deklarować chęć zatrudnienia uchodźców. W ten sposób powstała specjalna baza zgłoszeń, która zawiera informacje na temat pracodawców i wolnych miejsc pracy skierowanych do obywateli Ukrainy. Od 1 marca udało się pozyskać ponad 1750 wolnych miejsc pracy w branżach takich jak: produkcja, gastronomia, transport czy budownictwo – wyjaśnia mówi Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie

Miejsca pracy dla uchodźców z Ukrainy w Krakowie dostępne po ukraińsku

Ponieważ sytuacja jest nadzwyczajna, GUP świadczy usługi pośrednictwa pracy również osobom niezarejestrowanym w urzędzie. Pozyskane oferty zawierają dane teleadresowe do pracodawców i są tłumaczone na język ukraiński, co umożliwia zainteresowanym szybki bezpośredni kontakt z pracodawcami.

Uchodźcy z Ukrainy z zalegalizowanym pobytem w Polsce mają pełny dostęp do rynku pracy i mogą bez przeszkód podejmować zatrudnienie na takich samych zasadach, jak obywatele Polski. Jednym wymogiem, który ciąży na pracodawcy, jest zgłoszenie faktu podjęcia zatrudnienia przez obywatela Ukrainy we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 14 dni.

- Z myślą o osobach nie znających języka polskiego stworzyliśmy również bazę ofert pracy, w których pracodawcy nie wymagają znajomości języka. Wszystkie zgłoszone i pozyskane oferty są publikowane w Centralnej Bazie Ofert Pracy na stronie oferty.praca.gov.pl, a te skierowane do uchodźców są dodatkowo tłumaczone na język ukraiński – podkreśla Marek Cebulak. Dodaje, że zainteresowanie ofertami jest ogromne, ponieważ większość Ukraińców chce pracować. Z tego powodu zgłoszenia są na bieżąco aktualizowane, a baza ofert systematycznie się powiększa.

Dwa punkty obsługi cudzoziemców szukających pracy w Krakowie

Urząd uruchomił dwa punkty obsługi cudzoziemców. Pierwszy powstał na terenie siedziby Urzędu przy ulicy Wąwozowej 34, drugi (od 16 marca) w TAURON Arenie Kraków. W tym drugim można uzyskać wsparcie od poniedziałku do soboty w godz. od 8.00 do 20.00. W każdym z punktów dostępna jest osoba, która udziela uchodźcom informacji w ich ojczystym języku.

GUP zatrudnił osoby wspierające pracowników merytorycznych w komunikacji z klientami ukraińskojęzycznymi oraz tłumaczeniu dokumentów niezbędnych do rejestracji, a także w wypadku, gdyby cudzoziemcy chcieli skorzystać z innych usług i instrumentów dostępnych w urzędzie. Działa także specjalna infolinia w języku ukraińskim, a zmodernizowane systemy kolejkowe umożliwiają klientom wybór języka obsługi. Ponadto urząd postanowił zadbać o dobrostan wszystkich korzystających z jego usług.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że klientami naszego urzędu są osoby mniej lub bardziej doświadczone przez wojnę. W związku z tym, aby lepiej przygotować pracowników GUP do pracy z tymi, u których da się zaobserwować zaburzenia potraumatyczne, zostali oni przeszkoleni z zakresu obsługi klientów z urazami psychicznymi – dodaje Marek Cebulak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie