Kraków. Są przeciwko upychaniu ogromnego basenu na zielonym...

Kraków. Są przeciwko upychaniu ogromnego basenu na zielonym terenie szkoły

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Są przeciwko upychaniu ogromnego basenu na zielonym terenie szkoły
1/25
przejdź do galerii

©Fot. Anna Kaczmarz. Wizualizacja: Mateusz Manecki/ARP Autorska Pracownia Projektowa Manecki

Dyrekcja placówki zapewnia, że budynki będą zatopione w zieleni. Projektant zrobi nowe wizualizacje, które to potwierdzą.
Niektórzy rodzice uczniów z Zespołu Szkół Łączności przy ul. Monte Cassino z niepokojem, a nawet oburzeniem przyjęli informację o planach budowy tam największego basenu w mieście z kompleksem towarzyszących obiektów. Pytają, czy tak gigantyczna inwestycja, mocno ingerująca w funkcjonowanie szkoły, jest wskazana.

- Planowane jest wykarczowanie praktycznie całej zieleni za szkołą, aby „upchać” wielkie budynki i parkingi dla samochodów klientów komercyjnych i autokarów. Czy to ma wpływać pozytywnie na zdrowy rozwój młodzieży? - pyta retorycznie jeden z rodziców.

Wylicza inne kontrowersje, jakie - jego zdaniem - będą się wiązać z inwestycją: likwidacja największego, nowoczesnego boiska szkolnego; wyburzenie obecnej, jedynej hali sportowej, wyremontowanego internatu i stołówki. - Gdzie będą mieszkać uczniowie dojeżdżający do szkoły, dla których internat był magnesem? - zadaje pytanie.

Basen dla wszystkich krakowian

Przypomnijmy, że budowę basenu olimpijskiego o długości 50 metrów przy ul. Monte Cassino planuje miasto. Obiekt ma służyć sportowcom, ale także na co dzień młodzieży szkolnej i mieszkańcom.

Główny basen będzie można podzielić na kilka mniejszych. W kompleksie powstanie też pływalnia o długości 25 metrów. Dodatkowo planowane są m.in.: strefa wellness, sale wielofunkcyjne, siłownia, zaplecze sanitarno-szatniowe dla zawodników oraz dla klientów komercyjnych, zaplecze gastronomiczne wraz z ogólnodostępną kawiarnią, parking podziemny i naziemny dla samochodów osobowych i autobusów. Powstanie również nowa hala sportowa, dwa budynki internatu i budynek dydaktyczny.

- Prowadzona przez kilka lat budowa bardzo utrudni funkcjonowanie szkoły, ograniczy możliwości właściwego rozwoju młodzieży. Jak wyobrazić sobie prowadzenie warsztatów w naukach teleinformatycznych, wymagających koncentracji, ciszy, spokoju w sytuacji, gdy kilka metrów za oknami pawilonu naukowego będą pracowały maszyny budowlane? - zwraca uwagę rodzic.

Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej, informował niedawno, że trudno było znaleźć inne miejsce dla olimpijskiego basenu. - Wytypowanie terenu przy ul. Monte Cassino było poprzedzone analizą. To jeden z ostatnich obszarów o powierzchni ponad 4 hektarów, który jest w 100 procentach własnością gminy. To miejsce tak położone, że właściwie z każdej strony Krakowa można tam dogodnie dojechać - informuje dyr. Kowal.

W ZIS dodają, że we wrześniu planowane jest na terenie ZSŁ spotkanie, na którym urzędnicy postarają się odnieść do wszystkich zastrzeżeń zgłaszanych przez rodziców.

Paweł Kucharczyk, dyrektor ZSŁ, zdaje sobie sprawę z uciążliwości, jakie może ze sobą nieść inwestycja. Ale uważa, że będzie to z korzyścią dla placówki z ul. Monte Cassino. - Nowe obiekty również będą otoczone zielenią - zapewnia przy tym dyr. Kucharczyk.

Potwierdza to Mateusz Manecki, autor koncepcji nowego kompleksu obiektów sportowych i edukacyjnych. - Na razie wykonaliśmy na szybko wstępną, roboczą wizualizację z wykorzystaniem zdjęcia modelu prezentującego proponowaną zabudowę. Na wizualizacji wszystko wokół niej jest szare, co może sprawiać mylne wrażenie, że teren zostanie mocno zabetonowany. A będzie wręcz przeciwnie - znajdzie się tam bardzo dużo zieleni. Powierzchnie asfaltowe i utwardzone będą ograniczone do minimum- wyjaśnia Manecki. Zaznacza, że na pewno nie będzie betonowego placu przed szkołą od strony ul. Monte Cassino, bowiem mają się tam znaleźć szpalery drzew. Zapowiada wykonanie nowych wizualizacji zagospodarowania terenu. - Młodzież tylko zyska na tej inwestycji. Nadal będą obiekty z obecnymi funkcjami, a oprócz basenu powstanie też nowoczesna, pełnowymiarowa hala sportowa w miejscu tej, która obecnie stoi i przypomina garaż - dodaje architekt.

Inwestycja za ponad 100 mln zł

Dyrektor Kucharczyk wyjaśnia, że inwestycja jest planowana w dwóch etapach. W pierwszym ma zostać wyburzona hala sportowa i w jej miejscu wybudowana nowa wraz z trzema budynkami. Dwa z nich mają się zamienić w nowy internat, a jeden - w budynek dydaktyczny. Wtedy ma zostać wyburzony obecny internat. Na jego miejscu oraz na terenie obecnego trawiastego boiska wyrośnie kompleks basenowy.

- Mniejsze boisko trawiaste powstanie obok basenu - zaznacza dyr. Kucharczyk. - Część basenu będzie wydzielona i udostępniana naszym uczniom. Ze szkoły i internatu będą mogli przechodzić na pływalnię oddzielnym przejściem - dodaje.

Basen ma być dostępny dla wszystkich jedynie na czas zawodów. Tak może się dziać zaledwie kilka razy w roku. A na obiekcie będzie mogło dochodzić do rywalizacji pływaków na wysokim poziomie (w tym zawody rangi międzynarodowej), bowiem ma spełniać wszystkie wymogi światowej organizacji pływackiej.

W ZIS jesienią tego roku spodziewają się uzyskania pozwolenie na budowę obiektów. Koszt inwestycji szacowany jest na 100-120 mln. Jest szansa na dofinansowanie, do 70 proc., z budżetu centralnego . Budowa potrwałaby około trzech lat. Jeżeli udałoby się ogłosić przetarg w przyszłym roku, to kompleks basenów byłby oddany w 2022 r. Nowymi obiektami ma zarządzać spółka powołana przez miasto specjalnie w tym celu.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Co Ty wiesz o Krakowie


Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze (13)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Chorzy ludzie

włóczykij (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Każdy normalny by chciał, żeby dzieci miały dostęp do basenów, których jest mniej niż boisk. Zieleni akurat w okolicy tej szkoły nie brakuje, o czym wiedzą wszyscy poza autorem tekstu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Daleko

Df (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Lokalizacja nie wydaje sie najlepsza


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jak zwykle

mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

jest bardzo dobra - po prostu jak zwykle kiedy coś budują znajduje się miejscowy komitet nie róbcie nic, tu nawet nie ma mieszkańców żeby protestowali tylko rodzice dzieci które za chwile pójdą do...rozwiń całość

jest bardzo dobra - po prostu jak zwykle kiedy coś budują znajduje się miejscowy komitet nie róbcie nic, tu nawet nie ma mieszkańców żeby protestowali tylko rodzice dzieci które za chwile pójdą do innych szkół - ja czekam kiedy powstanie będę miał basen koło siebiezwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Może po wyborach

pan Kowal (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

Nie będzie już dyrektorem. Temat sam się zdezaktualizuje. Warto poczekać ...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
chory pomysł

j (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

lepiej zrobić basen na eisenberga
tam miasto płacze że nie ma pieniędzy a tu się da
rozwalić szkołę i zrobić basen

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
z niepokojem, a nawet oburzeniem przyjęli informację...

grzeg (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

Przeczytałem z rozbawieniem. To ja byłbym zaniepokojony, gdyby nie było jakiegoś proteściku - przecież w Krakowie zawsze jest. I oczywiście musi też być manipulacja ze strony Dziennika Polskiego,...rozwiń całość

Przeczytałem z rozbawieniem. To ja byłbym zaniepokojony, gdyby nie było jakiegoś proteściku - przecież w Krakowie zawsze jest. I oczywiście musi też być manipulacja ze strony Dziennika Polskiego, który cytuje 1 (słownie: jedną) osobę jako ów proteścik. Krótko podsumowując, wszystko po staremu.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A basen Polfy?

Zgłoś naruszenie treści / 7

Dlaczego nie zbudują 50-metrowego basenu na miejscu dawnego basenu Polfy przy ul. Eisenberga? Tam był (i jest, ale w złym stanie) basen otwarty 50-metrowy i można by zrobić kapitalny remont oraz...rozwiń całość

Dlaczego nie zbudują 50-metrowego basenu na miejscu dawnego basenu Polfy przy ul. Eisenberga? Tam był (i jest, ale w złym stanie) basen otwarty 50-metrowy i można by zrobić kapitalny remont oraz obudować go halą. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wątpię w prawdziwośc tych wyjaśnień

obserwator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Proszę się udać na ulicę Nowaczyńskiego i obejrzeć na własne oczy jak to dzisiaj wygląda i ile miejsca jest tam naprawdę. Boisko wciśnięte pomiędzy internat, szkołę, kolonię domków przy ulicy...rozwiń całość

Proszę się udać na ulicę Nowaczyńskiego i obejrzeć na własne oczy jak to dzisiaj wygląda i ile miejsca jest tam naprawdę. Boisko wciśnięte pomiędzy internat, szkołę, kolonię domków przy ulicy Jaworowej i działkę po dawnym (bardzo dobrym) przedszkolu. Na której to działce próbuje się już wybudować jakiś deweloper. I teraz zastanówmy się co się stanie po wetknięciu w to miejsce największego basenu w Krakowie. Ciasnota i kłopoty komunikacyjne. Taki zamknięty basen trzeba wybudować w miejscu o większej dostępności komunikacyjnej, a nie tutaj. Monte Cassino przez większą część dnia jest już dzisiaj trudno przejezdna. I dodatkowo pozbawiać szkołę ładnego otwartego boiska.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Miasto przegrało w sądzie Odwoławczym

Do mieszkańców (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Redaktorze Tymczak. Prezydent Majchrowski oraz Gminni Prawnicy SKŁAMALI PRZED Sądem Odwoławczym i PRZEGRALI PROCES.
To jest temat do Gazety Krakowskiej.
W Krakowie nikt się nie melduje....rozwiń całość

Redaktorze Tymczak. Prezydent Majchrowski oraz Gminni Prawnicy SKŁAMALI PRZED Sądem Odwoławczym i PRZEGRALI PROCES.
To jest temat do Gazety Krakowskiej.
W Krakowie nikt się nie melduje.
Telewizja nie kłamie.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Można

ależ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Tylko pod jednym warunkiem, - na całym dachu będzie boisko z żywą trawą, o tych samych wymiarach.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ten wladzy juz dziekujemy

Lexusiarze (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

Nastepny skandlal i betonowanje miasta. Te wladze uparcie twierdza ze betonowac musza tam gdzie jest najbujniejsza zielona trawa i zielen. Tak samo z ostatnio zrobiona plaza nad wisla. Tam gdzje na...rozwiń całość

Nastepny skandlal i betonowanje miasta. Te wladze uparcie twierdza ze betonowac musza tam gdzie jest najbujniejsza zielona trawa i zielen. Tak samo z ostatnio zrobiona plaza nad wisla. Tam gdzje na bulwarach byla najzielensza plaza wysypali piasek. Potem powiedza ze to udeptane bloto i zorbia parking. Oni powariowali z liczba tych parkingow. Po co tyle parkingow i betonu? Przez ich nieudolna polityke liczba mieazkancow Krakowa od lat nie wzrasta. Samochosow juz z kilka lat mamy maksymalna ilosc. A ci wszedzie tylko parkingi. Pelno jest terenow zdegradowanych w Krakowie jak np. Okolice stacji Krakow plaszow gdzie sa rupieciarnie i totalny brak zieleni. Gdzie taka budowa jak zrobiona z glowa wrecz moze wprowadzic zycie i zielen. No ale lepiej betonowac tam gdzie zielen jest i jest w zadbanym stanie dla uzytku mieszkancow. Mogliby chociaz zrobic zielony dach z tarasem widokowym jak na centrum nauki kopernik. No i dokladnie 0 parkingow. Sorry jak ktos chce sobie poplywac to niech przyjedzie tramwajem czy metrem jak juz wybuduja. A nie samochodem. Nalezy zaczac zakazywac budowac parkingow w tym miescie bo jest icb za duzo i betonuja nasze miasto. Utrudniaja zycie innym. zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?