Kraków. Sąd dał zielone światło dla budowy hotelu i...

Kraków. Sąd dał zielone światło dla budowy hotelu i apartamentowca na Stradomiu [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Sąd dał zielone światło dla budowy hotelu i apartamentowca na Stradomiu [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]
1/26
przejdź do galerii

©Wizualizacja: Angel Poland

Mieszkańcy obawiają się, że ogromna inwestycja pod Wawelem może mieć negatywny wpływ na stan sąsiednich budynków
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę dotyczącą wydania pozwolenia na budowę hotelu i apartamentowca przy ul. Stradomskiej 12-14. To oznacza, że firma Angel Poland wznowi inwestycję, która w ostatnich miesiącach wzbudzała wśród krakowian wiele kontrowersji. Najwięcej z nich towarzyszyło odkryciu na placu budowy średniowiecznego cmentarza z 1609 ludzkimi szkieletami.

- Przyjmujemy wyrok z dużym rozczarowaniem. Czas pokaże, kto miał rację - skomentował adwokat Michał Kula, pełnomocnik mieszkanki, która złożyła skargę.

Marcin Kaznowski, dyrektor techniczny w Angel Poland, podkreślił natomiast: - Wyrok sądu wykazał, że nasza spółka przestrzega wszelkich procedur. Utwierdził nas w tym, że wszystkie decyzje budowlane są zgodne z prawem. Bardzo się więc cieszymy, że będziemy mogli kontynuować inwestycję.

Obawiają się o bezpieczeństwo


Pozwolenie na budowę hotelu i apartamentowca na Stradomiu prezydent Krakowa wydał 17 maja 2017 r. Niedługo później mieszkańcy odwołali się od tej decyzji. We wrześniu 2017 r. wojewoda małopolski utrzymał w mocy pozwolenie budowlane.

Do WSA odwołanie wniosła jedna ze współwłaścicielek kamienicy przy ul. Stradomskiej 16. Jej zdaniem pozwolenie na budowę powinno zostać unieważnione, bowiem inwestor nie zapewnił odpowiednich prac zabezpieczających, które dawałyby gwarancję, że podczas robót budowanych nie ucierpi konstrukcja sąsiedniej kamienicy przy ul. Stradomskiej 16.

W połowie tego roku do postępowania w tej sprawie przystąpiła przedstawicielka prokuratury Danuta Jantas, która poparła wniosek jednej ze współwłaścicielek kamienicy bezpośrednio sąsiadującej z terenem budowy o uchylenie decyzji o pozwoleniu na inwestycję.

WSA miał odmienne zdanie i wydał wyrok, w którym zdecydował, że skargę oddala. Sąd uznał, że nie ma podstaw do uchylenia pozwolenia na budowę. Zdaniem WSA inwestor złożył wymaganą dokumentację, zaś prezydent, a później wojewoda, zezwolili na budowę zgodnie z obowiązującym prawem.

Skarżącej przysługuje teraz możliwość wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Decyzję w tej sprawie podejmie po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku WSA.

- Nie pamiętam, by w ostatnim czasie była realizowana tak duża inwestycja w centrum Krakowa - zaznaczył adwokat Michał Kula. - Mam nadzieję, że argumenty, które podnosiliśmy w postępowaniu okażą się niesłuszne i negatywnego wpływu inwestycji na sąsiednią kamienicę nie będzie. Mamy jednak co do tego duże wątpliwości. Obawiamy się, że prace związane z inwestycją będą bezpośrednio oddziaływać na strukturę sąsiedniej kamienicy i bezpieczeństwo jej mieszkańców - dodał.

Przedstawiciele inwestora zapewniają, że budowa nie spowoduje żadnego zagrożenia. - Nasza inwestycja w żadnym wypadku nie będzie wpływała na stan technicznych sąsiedniej kamienicy. Nasz projekt został tak przygotowany, by nie ingerować w sąsiednie budynki - zapewnił Marcin Kaznowski.

Apartamenty na cmentarzu


Przypomnijmy, że firma Angel Poland pod koniec 2013 r. kupiła od miasta nieruchomość przy ul. Stradomskiej 12-14 za ok. 28 mln zł. Inwestor przedstawił koncepcję, wedle której znajdującą się tam zabytkową kamienicę ma zaadaptować na hotel. W tyle, za kamienicą, funkcjonowało miejskie przedszkole, które zostało wyburzone. W jego miejscu zaplanowano apartamentowiec z podziemnym parkingiem na 150 aut.

Zdaniem okolicznych mieszkańców, którzy protestują przeciw inwestycji, w ogóle nie powinno do niej dojść. Przypominają, że historia nieruchomości sięga XIV wieku, kiedy wzniesiono kościół św. Jadwigi. Przy świątyni powstał klasztor oraz szpital i cmentarz. Na przełomie XVIII i XIX w. kościół został przebudowany przez Austriaków na obszerną kamienicę, ale w murach gmachu zachowano część dawnej świątyni. W budynku była poczta, później siedziba władz wojskowych, a po II wojnie światowej - mieszkania.

Protesty przeciw inwestycji nasiliły się wiosną, kiedy się okazało, że podczas wykopów pod apartamentowiec odkryto dawny cmentarz z 1609 ludzkimi szczątkami. Szkielety zostały przewiezione do Raciborska koło Wieliczki, gdzie złożono je w krypcie w przycmentarnej kaplicy.

W miejscu dawnego cmentarza wykonano ściany szczelinowe pod podziemny parking i apartamentowiec. Później ze względu na toczące się postępowanie sądowe prace wstrzymano. Na terenie inwestycji prowadzono natomiast badania archeologiczne. - Zakończyliśmy kolejny ich etap. Czekamy na decyzję konserwatora zabytków co do tego, które elementy odkrytych murów zostaną wyeksponowane - informuje Marcin Kaznowski. Zapowiada, że wyrok WSA spowoduje, iż inwestor rozpocznie budowę apartamentowca.

Według planu hotel z apartamentowcem na Stradomiu powstaną w pierwszym kwartale 2020 r.

Jeszcze przed wczorajszym wyrokiem WSA firma Angel Poland wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że w przypadku negatywnej decyzji sądu rozważy dochodzenie odszkodowania od miasta. „Jako firma ponieśliśmy duże nakłady finansowe związane z dotychczasowymi pracami, które prowadzone były na podstawie prawomocnie wydanych decyzji” - zaznaczono w oświadczeniu.

Kalendarium


Maj 1965 - Otwarto przedszkole wraz z ogrodem pod adresem Stradomska 12a.

Marzec 2010 - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydaje decyzję o zamknięciu budynku Stradomska 12-14.

Koniec 2013 - Firma Angel Poland kupuje od miasta za prawie 28 mln zł kamienicę przy ul. Stradomskiej 12-14 wraz ze zlikwidowanym przedszkolem.

Maj 2017 - Prezydent Krakowa wydaje pozwolenie na budowę dla adaptacji kamienicy przy ul. Stradomskiej na hotel wraz z budową apartamentowca.

Wrzesień 2017 - Wojewoda małopolski utrzymuje w mocy decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę.

Grudzień 2018 - Wojewódzki Sąd Administracyjny oddala skargę jednej ze współwłaścicielek kamienicy przy ul. Stradomskiej 16 na decyzję o pozwoleniu na budowę.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze


Komentarze (97)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nana nana nananananana

SzczesliwyLis (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w huja...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jeszcze znalazłyby się dwa samochody hahahah

Stive (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Rydzyk pewnie nie miałby żadnych problemów z taką inwestycją?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
???

lunatic1443 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ciekawe czyje kabzy się zapełniły, aby nie dopuścić do realizacji ten inwestycji.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nagle się obudzili?

Kerwis (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A gdzie były te wszystkie służby, kiedy wydawano pozwolenie? Skoro inwestor dostał pozwolenie to dajcie mu budować.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
fajny pomysł

blazala (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Inwestor chce wkomponować odkryte relikty z dawnych czasów w nowy budynek. Bardzo mi się podoba taka forma.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
byle się dorobić

polaczenieszyfrowane (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Wiadomo, że na budowie nowego hotelu mogą stracić dotychczasowi hotelarze oraz właściciele „kwater prywatnych”

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bierzmy z nich przykład

Pavlo88 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Byliście w Warszawie? We Wrocławiu? Tam budowy idą aż miło! Miasto zmienia się z dnia na dzień. Kraków jak widać w tej materii jest aż nadto zatwardziały.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jest ch*jowo ale stabinlie...

gttg (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Najlepiej jakby nic nie powstawało, nie?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hahaha

ewelinam098 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Pełnomocnik mieszkanki chyba nie może się pogdzić z wyrokiem :p

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
trzeba iść z duhem czasu

genericTrigger_ (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Gdyby Krakowiacy wcześniej tak samo postrzegali rzeczywistość to do dziś w mieście byłyby lepianki i szałasy...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu