Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Sąd odrzucił skargi mieszkańców i miasta w sprawie smogu, ale batalia trwa

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Nie tylko osoby prywatne, ale również władze Krakowa złożyły skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na zmianę tzw. uchwały antysmogowej dla Małopolski, która wydłużyła do 30 kwietnia 2024 r. termin wejścia w życie zakazu użytkowania niskiej jakości pieców na węgiel.
Nie tylko osoby prywatne, ale również władze Krakowa złożyły skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na zmianę tzw. uchwały antysmogowej dla Małopolski, która wydłużyła do 30 kwietnia 2024 r. termin wejścia w życie zakazu użytkowania niskiej jakości pieców na węgiel. Anna Kaczmarz / Polska Press
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargi 11 mieszkańców na zmianę we wrześniu ubiegłego roku małopolskiej uchwały antysmogowej. Najprawdopodobniej jesienią sąd rozpatrzy skargi kolejnych dziewięciu osób w tej samej sprawie. Chodzi o wydłużenie uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego do 30 kwietnia 2024 r. terminu wejścia w życie zakazu użytkowania kotłów bezklasowych w Małopolsce.

Niezadowoleni z decyzji w sprawie pieców węglowych

– Niestety, WSA uznał, że opóźnienie wejścia w życie zakazu użytkowania tzw. kopciuchów nie narusza interesu prawnego skarżących. Stało się tak mimo tego, że wykazaliśmy w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza przez kotły pozaklasowe wpływa negatywnie na ich codzienne życie. Jesteśmy bardzo zawiedzeni tym orzeczeniem, ale to jeszcze nie koniec sprawy. Zamierzamy złożyć skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego – powiedział radca prawny Miłosz Jakubowski z Frank Bold, pełnomocnik skarżących. (Fundacja Frank Bold jest częścią międzynarodowego zespołu prawników Frank Bold. Od 1995 roku, a od 2012 roku w Polsce, angażuje się w sprawy obywateli, szczególnie w ich sporach z sektorem publicznym).

Odrzucenie skarg oznacza, że sąd nie rozpatrzył zarzutów merytorycznie – nie zbadał tego, czy zmiana uchwały antysmogowej jest zgodna z prawem, a jedynie nie dopatrzył się interesu prawnego osób skarżących uchwałę.

Zmianę uchwały antysmogowej zdecydowało się zaskarżyć, przy wsparciu prawników z Frank Bold, 20 mieszkanek i mieszkańców Małopolski. Dzisiejsza rozprawa dotyczyła skarg jedenaściorga z nich, a także skargi miasta Krakowa.

Walka o czystsze powietrze w Małopolsce trwa

– Sprawa nie jest jeszcze zakończona – mamy nadzieję że termin likwidacji starych, najbardziej zanieczyszczających powietrze kotłów zostanie przywrócony. Uwagę zwraca sytuacja Krakowa, którego mieszkańcy przez ostatnie lata zlikwidowali ponad 20 tysięcy urządzeń na paliwa stałe, a i tak nie mogą cieszyć się spełniającym normy powietrzem, ze względu na napływ zanieczyszczeń z innych małopolskich gmin. Powietrze nie zna granic, więc bez zdecydowanych działań w całej Małopolsce, trudno będzie osiągnąć jakość powietrza, która będzie bezpieczna dla zdrowia – powiedziała Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Sąd odrzucił skargi mieszkańców i miasta w sprawie smogu, ale batalia trwa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski