Kraków. Sąd wstrzymuje zabudowę Zabłocia i uchyla decyzję...

Kraków. Sąd wstrzymuje zabudowę Zabłocia i uchyla decyzję urzędu miasta

Zdjęcie autora materiału
Piotr Ogórek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Atal zrealizował na Zabłociu dwa etapy swojej dużej inwestycji mieszkaniowej. Etap trzeci został wstrzymany na kilka miesięcy
1/15
przejdź do galerii

Atal zrealizował na Zabłociu dwa etapy swojej dużej inwestycji mieszkaniowej. Etap trzeci został wstrzymany na kilka miesięcy
©Fot. Anna Kaczmarz

Firma Atal musi wstrzymać rezerwację mieszkań w III etapie swojej inwestycji przy ulicy Przemysłowej na Zabłociu. Sąd uchylił właśnie pozwolenie budowlane obejmujące budowę ponad 200 kolejnych mieszkań. Przeciwko temu protestowali okoliczni mieszkańcy i sąd uwzględnił ich uwagi.
Zabudowa Zabłocia postępuje od kilku lat i osiąga już punkt krytyczny. Mieszkańcy mają dość gęstej zabudowy, powstającej bez uwzględniania potrzeb ludzi już tam mieszkających. I zauważył to także ostatnio sąd, który przyznał im rację. Nowe bloki rosną m.in. na terenach po fabryce Miraculum i okolicznych ulicach. Cały obszar zatracił swój dawny charakter i stał się kolejną sypialnią Krakowa. Dość kosztowną, bo mieszkania sprzedawane na Zabłociu do tanich nie należą.

Bezpośrednio na terenach po Miraculum buduje firma Atal, ale musi się wstrzymać z dalszą zabudową. Niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił pozwolenie budowlane dla III etapu Atal Residence. Tymczasem firma przyjmowała już wstępne rezerwacje na nowe mieszkania. Projekt budowlany trzeba poprawić, albo walczyć dalej przed sądem. A to może zająć wiele miesięcy, jeśli nie lat. Mieszkańcy cieszą się, że udało im się odnieść sukces w walce z deweloperem.

Sąd wstrzymuje Atala


Atal inwestycję przy Przemysłowej podzielił na trzy etapy. W pierwszym powstało 227 mieszkań. Budynek dostał już zgodę na użytkowanie i wkrótce mieszkania będą wydawane osobom, które je kupiły. Drugi etap - 82 mieszkania - jest na ukończeniu. Natomiast trzeci - 223 lokali, miał się zacząć wkrótce, ale decyzją sądu pozwolenie budowlane zostało uchylone. Tymczasem nowe mieszkania były już wstępnie rezerwowane - chętni płacili po 5 tysięcy złotych zaliczki. Atal zapewnia, że pieniądze zostaną im zwrócone.


Pozwolenie dla III etapu urzędnicy Wydziału Architektury i Urbanistyki, na wniosek Atala, wydali w kwietniu zeszłego roku. Przygotowano je w oparciu o obowiązujący od 2006 roku plan miejscowy „Zabłocie”. Pozwolenie zaskarżyli mieszkańcy, bo uznali, że założeń planu nie spełnia. I mieli rację.

- Odwołaliśmy się, bo na wprost naszych okien miał stanąć siedmiopiętrowy budynek, który miał całkowicie przesłonić nasz, czteropiętrowy. Wymogi nasłonecznienia i zacienienia nie byłyby spełnione - mówi pani Dorota, mieszkanka istniejącego budynku przy Przemysłowej, Garden Residence.

Jak dodaje, Atal nie zrobił właściwej analizy zacienienia i nasłonecznienia. Mieszkańcy sami to zlecili zewnętrznej firmie. Ta wykazała, że planowany budynek będzie nadmiernie zacieniał ten już istniejący. Sąd przyznał rację mieszkańcom. Wskazał na kilka punktów, w których pozwolenie było niezgodne z obowiązującym miejscowym planem przestrzennym .

- Sąd miał sporo zastrzeżeń. Chodzi m.in. o brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych dla lokali usługowych - zaznacza Agnieszka Kaczmarska z kancelarii Foryś Wojciechowski, pełnomocnik mieszkańców. - Do tego nie została prawidłowo zaprojektowana, a wymagana przez plan, dominanta architektoniczna, która ma być skorelowana ze znajdującym się w sąsiedztwie pasażem.

Mieszkańcy triumfują, ale co dalej?


Sąd zwrócił także uwagę, że kwestia odpowiedniej ilości światła słonecznego dla sąsiednich nieruchomości nie była przedmiotem wystarczającej analizy urzędników Jacka Majchrowskiego, którzy wydali pozwolenie. Jak dodaje pełnomocnik mieszkańców, były też wątpliwości, czy inwestycja Atala miała odpowiednie uzgodnienia odnośnie obsługi komunikacyjnej oraz czy nie były potrzebne decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach.

- Inwestor buduje trzy budynki, a na każdy ma osobne pozwolenie, co jest uprawnione. Ale czasami trzeba spojrzeć na inwestycję szerzej, jak na kompleks. W takim wypadku byłaby wymagana decyzja środowiskowa, bo powstaje duże oddziaływanie na środowisko - zaznacza Agnieszka Kaczmarska.

Wyrok nie jest prawomocny. Strony czekają teraz na pisemne uzasadnienie.


Dla Atala jednym z działań może być kasacja do Naczelnego Sądu Administracyjnego. A to może zająć ok. 1,5 roku, co wiąże się ze sporymi opóźnieniami w sprzedaży mieszkań. Dlatego niewykluczone, że deweloper złoży wniosek o nowe pozwolenie na budowę.

- Z ustnych motywów rozstrzygnięcia wynika m.in., że sąd zarzucił wojewodzie (do niego odwołali się najpierw mieszkańcy - red.), że nie odniósł się do wszystkich kwestii zawartych w odwołaniach. Jednocześnie potwierdził zasadność samego założenia projektu oraz słuszność wysokości, kubatury i powierzchni budynku - zaznacza Łukasz Borkowski z Atala. Na nasze pytanie, czy projekt budowlany będzie zmieniany, odpowiada, że „będzie wymagał nieznacznej zmiany”.

- Cieszymy się z naszego sukcesu. To pokazuje, że walka jest wskazana, ale potrzeba do tego większego forum mieszkańców - zaznacza pani Dorota.

Nie wiadomo, jak długo potrwa radość mieszkańców. Plan miejscowy dopuszcza praktycznie całkowitą zabudowę Zabłocia. 12 lat temu, gdy był uchwalany, urzędnicy zupełnie inaczej patrzyli na rozwój Krakowa - nie brano pod uwagę potrzeb mieszkańców, takich jak parki, place zabaw czy chociażby drożny układ komunikacyjny. Teraz liczba nowych bloków robi się niepokojąco duża. Poza Fabryką Schindlera i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK nie będzie tam nic innego. Jedynym pocieszeniem dla mieszkańców jest niedawno otwarty park Stacja Wisła, który powstał w miejscu dzikiego parkingu.

- Zabłocie architektonicznie idzie w bardzo złym kierunku - uważa Joanna Wendorff z Fundacji Czas Wolny, która m.in. zabiegała o park w tym miejscu. - Martwią braki komunikacyjne między ulicami Zabłocia. To jeden z najbardziej podzielonych rejonów miasta, przez co przejście z jednego punktu do drugiego zajmuje kilkanaście minut, zamiast kilku - dodaje.

Akademiki w Telpodzie


Jednym z charakterystycznych punktów Zabłocia jest budynek po zakładach produkcyjnych Telpod przy ulicy Tadeusza Romanowicza. Na początku marca z działki, na której stoi, wycięte zostały drzewa. Aktualnie trwają prace rozbiórkowe budynku. Ma tam powstać ekskluzywny akademik (w okolicy działa Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego).

Poza pokojami mają być tam również pracownie, sale gier i telewizyjne, siłownia, a może nawet sauna. Na parterze znajdą się natomiast sklepy. „Elewacja budynku będzie wykonana z cegieł nawiązując do typowych XIX-wiecznych zabudowań fabrycznych” - czytamy w komunikacie inwestora. Prace rozbiórkowe mają na celu przygotowanie obiektu do realizacji inwestycji, zakładającej odrestaurowanie budynku i przystosowanie go do pełnienia funkcji nowoczesnego akademika.

Gdzie się podziało tamto Zabłocie? [KOMENTARZ]ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Komentarze (74)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przeciez budowa trwa ?

Sb♤♡ (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Obserwuje ten plac budowy przez okno od kilku miesięcy i budowa nie zatrzymała się. Może jest juz kolejne pozwolenie ?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pozdrowienia

isness ra (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Pozdrowienia od chłopaków od rusztowań..czekamy na te budowę chcemy je otoczyć rusztowaniem jak najprędzej.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Paranoja że o sposobie zagospodarowania miasta decyduje sąd

dfg (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

a nie specjaliści od urbanistyki. Urzędnicy są w tym wszystkim nie wiadomo po co, bo na niczym się nie znają, nic nie mogą (oczywiście w starciu z deweloperem, bo mieszkańcom wszystkiego...rozwiń całość

a nie specjaliści od urbanistyki. Urzędnicy są w tym wszystkim nie wiadomo po co, bo na niczym się nie znają, nic nie mogą (oczywiście w starciu z deweloperem, bo mieszkańcom wszystkiego zabraniają) tylko jedynie mogą pobierać pensje z naszych podatków. A decyzje o tym czy można czy nie można budować wydaje sąd. Widocznie sędziowie są specjalistami od budowlanki i urbanistyki. Taki śmieszny kraj.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zacienianie

Toper (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Niech żadne kto tak zaprojektował osiedle że miało zamieniać inne budynki. Brk?
A czyja to biuro ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
trump

Szym (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

wzrost cen paliw jest tez przez to ze Trump zadecydowal o wyjściu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem wiec przez jakis czas ceny paliw beda rosly. nic sie nie da zrobic.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przecież

buczek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

To oczywiste że jeśli kupiłeś mieszkanie w centrum nie możesz się spodziewać parków i łąk dookoła, trzeba było kupić w szeregowcu na Dębnikach , nie rozumiem tych ludzi naprawdę


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
specu od urbanistyki z której wsi pochodzi?

fgb (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Wiem że dla ciebie miasto to skupisko bloków i zabetonowanych placów, ale zapewniam że jeszcze 15 lat temu Kraków wyglądał inaczej, był luz na ulicach i sporo więcej zieleni. A to że wiele terenów...rozwiń całość

Wiem że dla ciebie miasto to skupisko bloków i zabetonowanych placów, ale zapewniam że jeszcze 15 lat temu Kraków wyglądał inaczej, był luz na ulicach i sporo więcej zieleni. A to że wiele terenów było rolnych miało swój sens - przekształcanie wszystkiego w grunty budowlane to wymysł obecnej mafii urzędniczej. Więc radzę nie wypowiadać się na tematy o których pojęcia osoba nie ma.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

To jest myslenie czlowieka ktory nigdy nigdzie nie byl... pojezdzij po innych miastach i zobacz jak wygladaja. w centrum tez powinny byc parki

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie

jarek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

nie wiem po co pchać się do miasta a potem protestować, przecież to normalne że kiedyś wszystko zostanie zabudowane


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dajcie ludziom zyc

tak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Jasne ale przepisowo, a nie na wydre byle duzo i wysoko. To nie jest tekst o protestach tylko o uchyleniu ATAL-owi pozwolenia na budowe przez WSA w wyniku postawieniu sie Wspolnot mieszkaniowych w...rozwiń całość

Jasne ale przepisowo, a nie na wydre byle duzo i wysoko. To nie jest tekst o protestach tylko o uchyleniu ATAL-owi pozwolenia na budowe przez WSA w wyniku postawieniu sie Wspolnot mieszkaniowych w sasiedztwie inwestycji.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
As

As (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

Pani Dorotko.a pani blok to nikomu nic nie zaslania?pewnie inni tez protestowali jakPaniblok sie budowal.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Komu to

Nikt nie protestował (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

Kolezko spinaj sie do Redaktora, bo Garden Residence to była pierwsza kompleksowa zabudowa mieszkaniowa na Zabłociu na 450 mieszkan. Trzeba było sie pofatygowac by zaobaczyc. Nikomu nic nie...rozwiń całość

Kolezko spinaj sie do Redaktora, bo Garden Residence to była pierwsza kompleksowa zabudowa mieszkaniowa na Zabłociu na 450 mieszkan. Trzeba było sie pofatygowac by zaobaczyc. Nikomu nic nie zasłania, bo Garden Residence odsunał sie od pozostałej spornej zabudowy.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
O jak pięknie

P (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Yes, yes, yes
Wreszcie coś ruszyło!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Telpod

Mieszkaniec kamienicy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Mieszkanie na Zabłocie teraz to jakaś totalna masakra, wszystko fajnie brzmi nowoczesny ekskluzywny akademik, a ja się pytam co z parkingami ? Przewidzieli?? Bo zaparkowania samochodu pod domem...rozwiń całość

Mieszkanie na Zabłocie teraz to jakaś totalna masakra, wszystko fajnie brzmi nowoczesny ekskluzywny akademik, a ja się pytam co z parkingami ? Przewidzieli?? Bo zaparkowania samochodu pod domem graniczy z cudem. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
atl

aatl (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Otoczenie inwestycji sprzyja fanom dwóch kółek. Właśnie tutaj znajduje się jeden z czterech kluczowych węzłów rowerowych w Krakowie. Dzięki niemu możliwa jest szybka i ekologiczna komunikacja z...rozwiń całość

Otoczenie inwestycji sprzyja fanom dwóch kółek. Właśnie tutaj znajduje się jeden z czterech kluczowych węzłów rowerowych w Krakowie. Dzięki niemu możliwa jest szybka i ekologiczna komunikacja z wszystkimi częściami miasta. Stare Miasto, Dębniki, Tyniec, Podgórze, Nowa Huta… Wszędzie dojedziesz szybko i bezpiecznie dzięki dobrze oznaczonym ścieżkom rowerowym i kontrapasom. W węźle rowerowym Zabłocie (dokładnie na Moście Kotlarskim) krzyżują się dwie główne trasy rowerowe Krakowa. Są to Trasa Bulwarów Wisły (lewo - i prawobrzeżna) oraz Centralna Trasa Rowerowa – przechodząca nieomal przez całe miasto. Węzeł odgrywa kluczową rolę w regulacji miejskiej komunikacji. Szczególnie, jeśli chodzi o ruch w kierunku południowo – wschodniej części Krakowa. Sam kompleks Garden Residence to elegancki, funkcjonalny i przemyślany w każdym detalu zespół mieszkań. Stylowe, gotowe do odbioru mieszkania cechuje funkcjonalność, najlepsza jakość i najwyższy standard wykończenia. Jedną z opcji zakupu mieszkania w Garden Residence jest możliwość wybrania mieszkania pod klucz, które dzięki pomocy doradców i architektów będzie w pełni wyposażone i elegancko urządzone. W perspektywie wieloletniej to bardzo dobrze wydane pieniądze, które będą zwracać się każdego dnia dzięki komfortowi mieszkania. Garden Residence współpracuje z doświadczonymi partnerami, którzy mogą pochwalić się tylko udanymi projektami. Ogrody Garden Residence to ogromna, zielona enklawa, która jest doskonałym miejscem na odpoczynek, pogawędkę z sąsiadem, rodzinny piknik. Jej powierzchnia to aż 7000 m2. Zaprojektował ją zespół doświadczonych dekoratorów i architektów krajobrazu. Intensywność barw i całoroczną dynamikę ogrodu gwarantują dziesiątki odmian drzew liściastych, krzewów liściastych i iglastych, pnączy, traw, ziół i kwiatów. Wszystkie rośliny, które wypełniają ogród pochodzą wyłącznie ze szkółek objętych kontrolą Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Mikroklimat dziedzińca wzbogaca powietrze wewnątrz kompleksu w tlen i zmniejsza zawartość CO2. Odpowiednio dobrana roślinność, system nawadniania i zagospodarowania wody deszczowej stanowi rodzaj naturalnej osłony kompleksu mieszkaniowego przed przegrzaniem, a architektura dziedzińca jest urzekająca: fontanna i zadbane alejki z kamiennymi ławeczkami tworzą kameralną atmosferę. Samo wnętrze kompleksu zostało zaplanowane z myślą o ludziach aktywnych. Do dyspozycji mieszkańców Garden Residence jest m.in. centrum SPA- Twoje Day SPA – gabinet odnowy biologicznej oferujący atrakcyjne zabiegi pielęgnacyjne, ciekawe promocje i pakiety. Na terenie Garden Residence znajduje się anglojęzyczne przedszkole Bright Child. To nowoczesna i innowacyjna placówka, w której dzieci uczą się w swobodnej atmosferze - poprzez zabawę i własne naukowe eksperymenty. Dwujęzyczną kadrę tworzą specjaliści w dziedzinie dziecięcej psychologii. Dzięki temu dzieci uczą się naturalnie i skutecznie. Dla najmłodszych lokatorów przygotowany został również kolorowy plac zabaw wyposażony w atrakcyjne i certyfikowane urządzenia gwarantujące bezpieczeństwo beztroskiej zabawy. Ostatnio Garden Residence wzbogaciło się również o restaurację „Ogród Kulinarny”, która zaprasza na przepyszne dania z grilla, kuchnię grecką, włoską i śródziemnomorską, świeże owoce morza oraz autorskie pizze. I co najważniejsze nie trzeba daleko chodzić, by delektować się smakowitą kuchnią. Osiedle jest ciche (całkowicie wyłączono z niego ruch samochodowy) i bezpieczne. Stanowi teren zamknięty, całodobowo strzeżony i monitorowany.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ha ha ha

Haj ci pape (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Nie pitol synku!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom