MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Skarga na uchwałę o parku kulturowym Nowa Huta została oddalona

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Park kulturowy to forma ochrony zabytków tworzona przez radę gminy
Park kulturowy to forma ochrony zabytków tworzona przez radę gminy Joanna Urbaniec
Właściciel jednej ze znanych sieci sklepów zaskarżył w ubiegłym roku postanowienia uchwały w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Nowa Huta w zakresie dotyczącym dostosowania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych, w tym szyldów. Znana jest już decyzja sądu w tej sprawie: skarga została oddalona.

Zgodnie z zapisami uchwały o parku kulturowym właściciele, zarządcy oraz użytkownicy obiektów i elementów zagospodarowania przestrzeni położonych na terenie parku byli zobowiązani do dostosowania się do tych nowych przepisów w terminie sześciu miesięcy od daty wejścia w życie uchwały (czyli od listopada 2020 r.). Przepisy odnosiły się m.in. do szyldów, które powinny zostać dostosowane do nowych wytycznych.

- Znana sieć sklepów podważała konieczność dostosowania się do nowych przepisów w zakresie dopuszczalnej liczby szyldów i skierowała sprawę do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie dwukrotnie zajmował się tą sprawą. Finalnie w marcu tego roku oddalił skargę po ponownym rozpatrzeniu. Wyrok nie jest prawomocny - przekazują urzędnicy krakowskiego magistratu.

Park kulturowy to forma ochrony zabytków tworzona przez radę gminy, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków, w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.

Objęty ochroną w postaci parku kulturowego obszar Nowej Huty to prawie 377 hektarów tzw. "starej" Nowej Huty, wraz z klasztorem cystersów w Mogile, dworem Jana Matejki w Krzesławicach oraz budynkami centrum administracyjnego kombinatu metalurgicznego.

Rada Miasta Krakowa zdecydowała o ustanowieniu parku kulturowego, aby chronić dziedzictwo oraz krajobraz kulturowy dzielnicy, zachować jej unikatowy układ urbanistyczny. Zastosowane przepisy mają przeciwdziałać działalności, ingerującej w zabytkową przestrzeń w sposób zakłócający jej estetykę oraz ograniczać komercyjne zagospodarowywanie przestrzeni publicznej, jako dobra wspólnego mieszkańców dzielnicy i całego Krakowa.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Skarga na uchwałę o parku kulturowym Nowa Huta została oddalona - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski