Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ślady osadnictwa neandertalczyków na nowej wystawie na Wawelu

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Najstarsze wawelskie zabytki archeologiczne powracają na wystawę po przeszło 60 latach
Najstarsze wawelskie zabytki archeologiczne powracają na wystawę po przeszło 60 latach Janna Urbaniec / Plska Press
Zabytki sprzed 100 tys. lat, będące wytworem człowieka neandertalskiego, pozostałości po kulturze łużyckiej oraz najstarsze wczesnośredniowieczne ślady - najstarsze wawelskie zabytki archeologiczne powracają na wystawę po przeszło 60 latach. Odnalezione na wawelskim wzgórzu eksponaty, datowane na okres pradziejowy, można oglądać na nowej ekspozycji „Pradzieje Wawelu”.

FLESZ - Grzegorz Kuczyński o sytuacji na Ukrainie i przyszłości NATO

od 16 lat

- Najstarsze zabytki sprzed ok 110 tys. lat, które są wytworem człowieka neandertalskiego, zabytki z epoki kamienia, paleolitu środkowego, paleolitu górnego, m.in. ciekawe kultury, w których występowali łowcy mamutów, neolitycznych rolników czy najbardziej rozbudowana kultura łużycka z zabytkami krzemiennymi odkrytymi na wtórnym złożu na dziedzińcu arkadowym oraz najstarsze wczesnośredniowieczne zabytki wprowadzające w wystawę „Wawel Zaginiony”

– opowiada o eksponatach z nowej wystawy na Wawelu Paweł Kajfasz, jeden z jej kuratorów.

Na nowej wystawie „Pradzieje Wawelu” będzie można zobaczyć wybór zabytków prehistorycznych odnalezionych w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na terenie wzgórza wawelskiego nieprzerwanie od ponad 70 lat.

Najstarsze eksponaty, w postaci kamiennych wyrobów: noży, ostrz, zgrzebeł i odłupków, pochodzą z okresu paleolitu środkowego. Na ekspozycji zgromadzono także zabytki pochodzące z kolejnych okresów prahistorii. Znajdują się tu eksponaty krzemienne datowane na okres paleolitu górnego (40–13 tys. lat temu), takie jak drapacze, rylce i wióry, oraz neolitu (5500– 3000 lat p.n.e.), z którego pochodzą najstarsze na Wawelu wyroby gliniane.

Najbogatsza kolekcja zabytków prehistorycznych pochodzi z przełomu epok brązu i żelaza (ok. 800–400 lat p.n.e.) i jest ona świadectwem funkcjonowania na Wawelu kultury łużyckiej. Znajdują się w niej m.in. trójkątna zawieszka z brązu, rogowe grociki strzał, kościane narzędzia i ozdoby oraz naczynia ceramiczne. Pradziejową ekspozycję zamyka gablota z pojedynczymi zabytkami datowanymi na okres celtycki i wpływów rzymskich, wśród których znajdują się monety pochodzące z Cesarstwa Rzymskiego i fragmenty celtyckich naczyń glinianych, a także z najstarszymi na Wawelu przykładami ceramiki wczesnośredniowiecznej (z VIII w.), które wprowadzają w dalszą część wystawy „Wawel Zaginiony”.

- Na wystawie prezentujemy kilka zabytków, które zostały odkopane w zeszłym roku, są to fragmenty naczyń celtyckich, ciekawy zbytek w postaci odważnika ołowianego czy szpilę kościaną – wyjaśnia Paweł Kajfasz.

Wystawa „Wawel Zaginiony”, znajdująca się w południowej części wzgórza, jest rezerwatem archeologiczno-architektonicznym. W obecnym kształcie została udostępniona w 1975 roku, ale kontynuuje tradycje poprzednich wystaw organizowanych w tym miejscu. Jej wyjątkowy charakter polega na połączeniu kilku rodzajów ekspozycji muzealnej. W obrębie rezerwatu poza zabytkami architektury z różnych okresów zabudowy wzgórza znajdują się także obiekty pochodzące z badań archeologicznych oraz modele budowli wawelskich z historii wzgórza. „Pradzieje Wawelu” stanowią pierwszy etap przygotowywanej przez Zamek nowoczesnej ekspozycji opowiadającej o prehistorii tego miejsca.

– Prezentowane na wystawie pradziejowe zabytki wawelskie stanowią bezcenne eksponaty dla polskiej kultury. O ich znaczeniu świadczy przede wszystkim lokalizacja ich odkrycia, zamknięta w obrębie wawelskiego wzgórza, dzięki czemu są one nierozerwalnie związane z przeszłością tego miejsca – mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Historia prac wykopaliskowych na Wawelu, z zamiarem pozyskania zabytków, sięga początku XIX wieku. Natomiast już od 1906 roku na wzgórzu prowadzono regularne badania archeologiczno-architektoniczne, które nadzorował m.in. prof. Włodzimierz Demetrykiewicz, pierwszy archeolog na Wawelu. Dokonano wówczas pierwszych odkryć zabytków datowanych na okres pradziejowy.

- Od samego początku prowadzone na Wawelu badania archeologiczne pokazały, że dzieje tego miejsca sięgają dalej niż wczesne średniowiecze, co wzbudziło wówczas sporą sensację w społeczeństwie. Prawdziwy przełom w badaniach wzgórza wawelskiego nastąpił po II wojnie światowej, przyrost zabytków z okresu pradziejowego był wówczas tak duży, że kiedy w 1953 roku powstała stała wystawa na Wawelu, jedna z trzech sal poświecona została właśnie zabytkom pradziejowym – mówi Paweł Kajfasz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Ślady osadnictwa neandertalczyków na nowej wystawie na Wawelu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski