Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Słynny blok nad domem trzyma się dobrze. Nakazy rozbiórki nie są realizowane [17.03.2021]

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Słynny na całą Polskę blok nad domem w Krakowie przy ul. Centralnej
Słynny na całą Polskę blok nad domem w Krakowie przy ul. Centralnej Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W ubiegłym roku, przez kilka miesięcy obowiązywała ustawa zwana lex covid, która zezwalała na realizację inwestycji z pominięciem planów miejscowych i bez pozwoleń budowlanych, o ile ich celem było przeciwdziałanie pandemii koronawirusa. Sprytni deweloperzy i pomniejsi inwestorzy zaczęli wykorzystywać zapisy ustawy do realizacji różnych celów budowlanych. Wśród nich była też słynna krakowska nadbudowa, czyli blok nad domem i warsztatem samochodowym. Co urząd miasta zrobił ws. krakowskich covidowych inwestycji?

FLESZ - Oto nowe zasady szczepień

Zapisy ustawy o przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa dały zielone światło do budowania bez żadnych zezwoleń i wbrew planom zagospodarowania przestrzennego. W Krakowie takich inwestycji w pewnym momencie realizowało się ponad 70. Część z nich jest absurdalna i nie miała nic wspólnego ze zwalczaniem groźnego wirusa. To np. przebudowa pergoli, przebudowa strychu na cele mieszkaniowe, czy budowa osiedla domów jednorodzinnych. Ustawa obowiązywał do 3 września 2020, ale z jej skutkami trzeba się borykać do dziś.

Wśród inwestycji realizowanych w ramach lex covid znalazła się także słynna blokowa nadbudowa nad domem przy ulicy Centralnej. Tuż przed końcem terminu obowiązywania ustawy lokalny przedsiębiorca złożył wniosek do urzędu miasta z zamiarem ukończenia trzykondygnacyjnego budynku. Ten miał się stać magazynem z mieszkaniami. Magazyn do przechowywania środków ochrony osobistej, a mieszkania jako izolatoria dla chorych na Covid-19.

Słynna nadbudowa z Centralnej do rozbiórki. Po raz kolejny

Inwestor nie musiał czekać na żadne decyzje i pod koniec roku ruszył z pierwszymi pracami wykończeniowymi. Robotnicy wstawili okna, zaczęli tynkować budynek. Co w tej sprawie uczynili urzędnicy? Po raz kolejny wydali nakaz rozbiórki.

- Decyzją administracyjną nakazaliśmy rozbiórkę nadbudowanej i rozbudowanej części zespołu obiektów budowlanych zlokalizowanych przy ul. Centralnej 57 w Krakowie. Od decyzji tej złożono odwołanie, które jest przedmiotem rozpoznania przez Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Ze względu na toczące się postępowanie odwoławcze, decyzja ta aktualnie nie podlega wykonaniu - tłumaczy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie, Małgorzata Boryczko.

Nakaz rozbiórki ma też budynek zlokalizowany za słynną nadbudówką, pod adresem 57A. Od decyzji tej złożono jednak skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a następnie skargę kasacyjną do NSA. Naczelny Sąd Administracyjny wciąż nie wydał wyroku. Rozbiórki wciąż więc nie można wykonać.

Co z pozostałymi covidowymi inwestycjami w Krakowie? Krakowski nadzór budowlany w 17 postępowaniach wstrzymał wykonywanie robót budowlanych. Inwestycje powyższe głównie dotyczyły realizacji budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych. W stosunku do większości wydanych postanowień zostały złożone zażalenia, które są przedmiotem rozpoznania przez organ II instancji.

Budowa kościoła św. Józefa. Zdjęcia z marca 2021

Kraków. Na Azorach budują wielki kościół tuż obok bloku. Tut...

Słynna na całą Polskę blokowa nadbudowa na ul. Centralnej w Krakowie

Przy ulicy Centralnej 57 mamy kuriozum. Jest dom jednorodzinnym, zakład mechaniczny, a nad nimi w stanie surowym stoi niedokończony kilkupiętrowy budynek. Inwestor w 2012 roku chciał wykonać nadbudowę istniejących zabudowań. Urzędnicy jednak zgody nie wydali, ale inwestor i tak rozpoczął prace budowlane.

Gdy dowiedział się o nich magistrat, to budynek w stanie surowym już stał. Rozpoczęły się kontrole. Efektem są nakazy rozbiórki z 2016 i 2017 roku. Inwestor się jednak odwołał. I ostatecznie mu się to opłaciło. W kwietniu 2018 NSA unieważnił bowiem plan miejscowy, który obowiązywał tutaj od 2013 roku.

Tym samym nadzór budowlany uznał, że całą sprawę trzeba rozpatrzyć od nowa. Urzędnicy nadzoru podkreślają, że każdy ma prawo gospodarować swoją nieruchomością w dowolny sposób, przy poszanowaniu przepisów prawa. A te uległy zmianie. Ale jak pisaliśmy wcześniej, znów wydano nakaz rozbiórki.

Słynnej krakowskiej samowoli uwagę poświęciła niedawno Najwyższa Izba Kontroli. W raporcie z 2019 roku NIK wskazywała, że istotne odstępstwa od pozwolenia na budowę stwierdzono już w 1998 r. Dwukrotnie wydawano w tej sprawie nakazy rozbiórki, które były następnie uchylane. Do dnia zakończenia kontroli NIK (do końca 2018 r.), sprawa ta była w toku, czyli trwała od 20 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Słynny blok nad domem trzyma się dobrze. Nakazy rozbiórki nie są realizowane [17.03.2021] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski