Kraków. Spółka z posadą dla byłego szefa lotniska. Radni pytają, po co stworzono firmę ARM Inwestycje

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
ARM Inwestycje na czele z Janem Pamułą ma się zająć m.in. zagospodarowaniem terenów przy ulicy Kopernika, z których w połowie listopada wyprowadzą się pierwsze kliniki Szpitala Uniwersyteckiego
ARM Inwestycje na czele z Janem Pamułą ma się zająć m.in. zagospodarowaniem terenów przy ulicy Kopernika, z których w połowie listopada wyprowadzą się pierwsze kliniki Szpitala Uniwersyteckiego fot. Anna Kaczmarz, Andrzej Banaś
Mija pół roku funkcjonowania gminnej spółki ARM Inwestycje. Krakowscy radni PiS zwracają uwagę, że generuje ona koszty i podejrzewają, iż powstała, by miał gdzie prezesować Jan Pamuła, były szef lotniska w Balicach. Ten wyjaśnia, że urzędnicy miejscy są obłożeni innymi zadaniami, a firma przygotuje pod zagospodarowanie m.in. tereny po Szpitalu Uniwersyteckim.

Działaniami ARM Inwestycje zainteresował się wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki (PiS). Złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta Krakowa.

W odpowiedzi otrzymał wyliczenie, z którego wynika, że ARM Inwestycje wydała łącznie prawie 107 tys. zł - m.in. na wyposażenie biura, usługi oraz sprzęt komputerowy. Prezydent Jacek Majchrowski odpowiedział, że w spółce na pełny etat zatrudnionych jest pięć osób, a średni miesięczny zarobek pracowników wynosi 6026 zł. Prezes Pamuła ma stałe wynagrodzenie - ponad 17,6 tys. zł miesięcznie.

- Tym, co robi ta spółka, mogli się zajmować pracownicy urzędu. Powołano ją chyba po to, by znaleźć zatrudnienie dla Jana Pamuły - komentuje wiceprzewodniczący Drewnicki.

Prezes Pamuła kojarzony jest ze środowiskiem PO. Odpowiada, że urzędnicy miejscy są obłożeni innymi zadaniami. - Nie szukałem pracy za wszelką cenę. Pan prezydent postawił na mnie nie ze względów politycznych, tylko jako na menedżera - wyjaśnia. Zapewnia, że ARM Inwestycje zadba o zagospodarowanie poszpitalnych terenów Wesołej w rejonie ul. Kopernika i Śniadeckich.

Przypomnijmy, że Pamułę na stanowisku szefa lotniska zastąpił człowiek związany z PiS - Radosław Włoszek, były asystent Beaty Szydło.

Nowa spółka miejska ARM Inwestycje, na czele której stoi Jan Pamuła, ma się zająć m.in. zagospodarowaniem terenów Wesołej po Szpitalu Uniwersytec-kim. Właśnie mija pół roku od jej powołania. Radni miejscy PiS wątpią, czy ta spółka w ogóle była potrzebna. - Równie dobrze takie działania mogli prowadzić urzędnicy - mówią.

Działaniami ARM Inwestycje zainteresował się wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki (PiS). Złożył interpelację do prezydenta Krakowa, w której zapytał, jakie wydatki poniosła spółka w związku z rozpoczęciem działalności i czy poczyniła już konkretne działania.

W odpowiedzi otrzymał wyliczenie, z którego wynika, że w okresie od powołania ARM Inwestycje, a więc od 26 lutego br. do 30 lipca, spółka wydała łącznie prawie 107 tys. zł - m.in. na wyposażenie biura, usługi (np. prawne, notarialne i pocztowe) oraz sprzęt komputerowy.

Prezydent odpowiedział też, że w spółce na pełny etat zatrudnionych jest pięć osób, a średni miesięczny zarobek pracowników wynosił 6026 zł. Radny Drewnicki dowiedział się też, czym dotychczas spółka ARM Inwestycje się zajmowała. Okazuje się, że rozpoczęła m.in. opracowywanie tzw. master planu, który umożliwi w przyszłości przygotowanie jak najszerszej koncepcji zagospodarowania dzielnicy Wesoła.

Co po szpitalu przy Kopernika?

Chodzi o cenne tereny przy ul. Kopernika, z których już w połowie listopada wyprowadzą się pierwsze kliniki Szpitala Uniwersyteckiego. My z kolei zapytaliśmy przedstawicieli spółki, czy mogą zdradzić szczegóły koncepcji zagospodarowania tych gruntów. Dowiedzieliśmy się, że jest to niemożliwe, ponieważ umowa między gminą a placówką medyczną w sprawie zakupu przez miasto terenów przy Kopernika nie została jeszcze zawarta.

Prezydent poinformował z kolei, że spółka jest w trakcie „rozpoczynania wywiadu branżowego”. W kolejnych etapach ARM Inwestycje ma przeprowadzić geodezyjną inwentaryzację zieleni wysokiej i rozpoznać faktyczny przebieg uzbrojenia terenu. Ma zostać też przeprowadzona analiza prawna nieruchomości oraz zebranie i skatalogowanie archiwalnej dokumentacji. - Odpowiedzi, jakie otrzymałem, to ogólniki. Niewiele z tego wynika, oprócz tego, że takie działania mogli przecież prowadzić pracownicy urzędu albo powołany do współpracy z inwestorami w tych kwestiach pełnomocnik prezydenta. Nie trzeba było do tego tworzyć dodatkowej spółki - mówi Michał Drewnicki.

Jego zdaniem powstała ona jednak, by znaleźć zatrudnienie dla Jana Pamuły. - Obawiam się, że skończy się tak ak ze spółką parkingową Miejska Infrastruktura, w przypadku której niedawno podjęliśmy decyzję o likwidacji po kilku latach jej nie-udolnej działalności - kwituje Drewnicki.

O komentarz poprosiliśmy Jana Pamułę. - Zajmujemy się ogromnym przedsięwzięciem. Takiego terenu do zagospodarowania, jak Wesoła, miasto już nie będzie miało nigdy. Grunty przy ul. Kopernika muszą być zagospodarowane na najwyższym poziomie, ale i zgodnie z oczekiwaniami radnych, społeczeństwa i pana prezydenta. Obiecałem, że tak będzie - nie kryje.

Dodaje, że na pewno będzie tam dużo zieleni. - Schowamy parkingi pod ziemię - zapowiada prezes ARM Inwestycje. Twierdzi, że oczywiście „wszystko mogą robić urzędnicy”, ale są obłożeni innymi zadaniami.

- Będziemy korzystać z międzynarodowego doradztwa - dodaje Pamuła. Dziwi się, że ktoś ocenia działalność spółki zaledwie po kilku miesiącach od jej powołania. Prezes ARM Inwestycje twierdzi, że miał wiele propozycji pracy, również z komercyjnych, „wielkich spółek”, m.in. giełdowych. - Nie szukałem pracy za wszelką cenę. Pan prezydent postawił na mnie nie ze względów politycznych, tylko jako na menedżera. Powiedział, że ma do mnie zaufanie - kwituje.

Pamuła od lipca 2008 roku do kwietnia 2016 r. pełnił funkcję prezesa Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Od kwietnia 2017 do grudnia 2018 był szefem Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Jako szef nowej miejskiej spółki ma m.in. stałe wynagrodzenie w wysokości ponad 17,6 tys. zł miesięcznie.

Płaszów i Balice

ARM Inwestycje ma się też zająć realizacją strategicznych dla miasta inwestycji w Balicach oraz Płaszowie. W tym ostatnim - a także na Rybitwach - ma powstać nowa dzielnica. Teraz są tam głównie magazyny, hurtownie oraz zakłady produkcyjne.

Pomysł jest taki, żeby ten kluczowy dla rozwoju miasta obszar został przeznaczony pod mieszkania i usługi. Żeby tak się stało, musi powstać nowy plan zagospodarowania. Dokument może zezwolić na zbudowanie nawet 250-metrowych budynków. Plan jest już sporządzany.

Natomiast przedstawiciele ARM Inwestycje nie zdradzają, jakie firmy są zainteresowane inwestowaniem na tych terenach, podobnie zresztą jak w przypadku gruntów przy ulicy Kopernika.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Spółka z posadą dla byłego szefa lotniska. Radni pytają, po co stworzono firmę ARM Inwestycje - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 32

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 sierpnia, 9:42, HR:

Pamuła ma zawód dyrektor i Jacek zrobił wszystko ,aby nie odszedł z zawodu.

Zarówno dziennikarze jak i przedstawiciele grup politycznych powinni patrzeć na ręce prezesowi ARM Investycje, on nie jedno ma za pazurami. Bronił się w sądach przez wiele lat i dopiero smierć kluczowych swiadków go uniewinniła, co by było gdyby zeznali ?????

G
Gość
26 sierpnia, 12:36, Gość:

250-metrowe biurowce - kompletny obłęd. Precz z biurowcami w Krakowie, a już istniejące powinno się sukcesywnie wyburzać (zacząć od Capgemini). Biura to nie są żadne usługi. Pozostawić w Płaszowie resztkę przemysłu, jaki jeszcze w Krakowie pozostał (prawie cały usunięto z miasta, a szkoda). Biura to nie są żadne usługi. Nie budowac też tylu blokowisk, gdyż to spowoduje dalszy napływ ludności do Krakowa, a wiec więcej samochodów w mieście, zapchane ulice autami (parkowanie zwęża jezdnie i potem autobus nie może przejechać). Kraków powinien wyrzucać przybyszów a nie przygarniać.

"Biura to nie są żadne usługi" - nawet pewnie byś nie potrafił powtórzyć nazwy zadań i procesów, jakie się w tych biurach wykonuje. Co tam jakieś Ericssony czy Siemensy, lepiej nasze patriotyczne warsztaty emitujące smog (już chyba niezgodnie z prawem?)

G
Gość
2019-08-26T07:22:24 02:00, Z PAX-u do Śmaksu:

#Misiewicz trafił na lotnisko, to spółkę zrobili dla #Majchrowszczyka.

Tą i kilka innych wcześniej ...

2019-08-26T07:37:44 02:00, Hycel:

Wow , No to życzę Polsce więcej „Misiewiczow” bo ten nowy przy Pamule rozhulał lotnisko do tego stopnia ze co miesiąc robi nowe rekordy

26 sierpnia, 08:14, wieża kontrolna:

Przyglądając się wynikom Balic za czasów Pamuły to procentowe wzrosty były z miesiąca na miesiąc. Lotnisko w dniu przejęcia przez Pamułę w porównaniu do dnia przejęcia przez „Misiewicza” to zupełnie dwa inne obiekty. Aktualny prezes ma znacznie łatwiej.

26 sierpnia, 08:49, Cracoviak:

No to rzuć te dane 🙏 Ciekawe jest to co napisałeś

26 sierpnia, 10:00, Cracovia Pany!:

Bez zaskoczenia, z oficjalnej strony Balic zniknęły statystyki przed „Misiewiczem”. Dzięki ULC (archiwum) i Krakow Airport wygląda to następująco w ujęciach rocznych:

2009 - 2 658 841 Pamuła (pełny rok rządzenia)

2010 - 2 839 124 ( 6,8% do 2009) Pamuła

2011 - 2 994 359 ( 5,5% do 2010) Pamuła

2012 - 3 408 954 ( 13,8% do 2011) Pamuła

2013 - 3 636 804 ( 6,7% do 2012) Pamuła

2014 - 3 806 801 ( 4,7% do 2013) Pamuła

2015 - 4 221 171 ( 11% do 2014) Pamuła

2016 - 4 983 645 ( 18% do 2015) Pamuła/"Misiewicz"

2017 - 5 835 189 ( 17% do 2016) "Misiewicz"

2018 - 6 769 369 ( 16% do 2017) "Misiewicz"

Bez dyskusji, Pamuła i jego ludzie przygotowali świetny grunt „Misiewiczowi”.

Że nie wspomnę o rozbudowie przez Pamułę budynku portu lotniczego, płyty postojowej dla samolotów itp. bez czego Misiewicz nie mógłby zgarniać profitów i udawać że to on tak zarządza.

O
O
26 sierpnia, 07:12, Olo:

Nie no. Co wy? Spółka stworzona pod konkretnego znajomego? W Krakowie? Nie może być

Kleptokracja w najlepszym wydaniu

P
PO to samo zło !

Kolejny byt aby zaspokoić potrzeby znajomych ?

T
Takie rzeczy tylko w PiS
2019-08-26T07:22:24 02:00, Z PAX-u do Śmaksu:

#Misiewicz trafił na lotnisko, to spółkę zrobili dla #Majchrowszczyka.

Tą i kilka innych wcześniej ...

26 sierpnia, 07:37, Hycel:

Wow , No to życzę Polsce więcej „Misiewiczow” bo ten nowy przy Pamule rozhulał lotnisko do tego stopnia ze co miesiąc robi nowe rekordy

Nie matura lecz chęć szczera zrobi z historyka dyrektora ... choćby i lotniska. Notki w internecie informują, że pan ukończył coś na UJ. Jednak o tytułach naukowych lub choćby dyplomie MBA nie ma żadnej informacji

S
Sokular

relikt z czasów komuny czyli synekury dla byłych mają się dobrze i tak też sa płacone podczas gdy ponoć brak kasy na realizację planów INWESTYCYJNYCH właśnie - bardziej straszno niż śmieszno

G
Gość

250-metrowe biurowce - kompletny obłęd. Precz z biurowcami w Krakowie, a już istniejące powinno się sukcesywnie wyburzać (zacząć od Capgemini). Biura to nie są żadne usługi. Pozostawić w Płaszowie resztkę przemysłu, jaki jeszcze w Krakowie pozostał (prawie cały usunięto z miasta, a szkoda). Biura to nie są żadne usługi. Nie budowac też tylu blokowisk, gdyż to spowoduje dalszy napływ ludności do Krakowa, a wiec więcej samochodów w mieście, zapchane ulice autami (parkowanie zwęża jezdnie i potem autobus nie może przejechać). Kraków powinien wyrzucać przybyszów a nie przygarniać.

T
T
26 sierpnia, 11:33, Krk.Krk:

PiS-iory powinny siedzieć cicho, bo nikt w historii państwa polskiego po '89 roku nie zrobił tak zdziczałego i tak szeroko zakrojonego skoku na państwowe stołki jak PiS, nawet PSL nie był nigdy aż tak chytry jak PiS-iory.

Gdy u władzy była Lewica, zawsze było normalniej.

Jak lubisz w upę ...

K
Krk.Krk

PiS-iory powinny siedzieć cicho, bo nikt w historii państwa polskiego po '89 roku nie zrobił tak zdziczałego i tak szeroko zakrojonego skoku na państwowe stołki jak PiS, nawet PSL nie był nigdy aż tak chytry jak PiS-iory.

Gdy u władzy była Lewica, zawsze było normalniej.

C
Cracovia Pany!
2019-08-26T07:22:24 02:00, Z PAX-u do Śmaksu:

#Misiewicz trafił na lotnisko, to spółkę zrobili dla #Majchrowszczyka.

Tą i kilka innych wcześniej ...

2019-08-26T07:37:44 02:00, Hycel:

Wow , No to życzę Polsce więcej „Misiewiczow” bo ten nowy przy Pamule rozhulał lotnisko do tego stopnia ze co miesiąc robi nowe rekordy

26 sierpnia, 08:14, wieża kontrolna:

Przyglądając się wynikom Balic za czasów Pamuły to procentowe wzrosty były z miesiąca na miesiąc. Lotnisko w dniu przejęcia przez Pamułę w porównaniu do dnia przejęcia przez „Misiewicza” to zupełnie dwa inne obiekty. Aktualny prezes ma znacznie łatwiej.

26 sierpnia, 08:49, Cracoviak:

No to rzuć te dane 🙏 Ciekawe jest to co napisałeś

Bez zaskoczenia, z oficjalnej strony Balic zniknęły statystyki przed „Misiewiczem”. Dzięki ULC (archiwum) i Krakow Airport wygląda to następująco w ujęciach rocznych:

2009 - 2 658 841 Pamuła (pełny rok rządzenia)

2010 - 2 839 124 ( 6,8% do 2009) Pamuła

2011 - 2 994 359 ( 5,5% do 2010) Pamuła

2012 - 3 408 954 ( 13,8% do 2011) Pamuła

2013 - 3 636 804 ( 6,7% do 2012) Pamuła

2014 - 3 806 801 ( 4,7% do 2013) Pamuła

2015 - 4 221 171 ( 11% do 2014) Pamuła

2016 - 4 983 645 ( 18% do 2015) Pamuła/"Misiewicz"

2017 - 5 835 189 ( 17% do 2016) "Misiewicz"

2018 - 6 769 369 ( 16% do 2017) "Misiewicz"

Bez dyskusji, Pamuła i jego ludzie przygotowali świetny grunt „Misiewiczowi”.

G
Gość
26 sierpnia, 08:43, Gość:

Może Panowie zajęliby się tym co konkubina Radnego Drewnickiego wyprawia w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Pani Popławska i Pan Kękuś zostali tam zatrudnieni bez żadnego konkursu, nie posiadają jakichkolwiek kompetencji do zarządzania MARRem. Jedyna ich aktywność sprowadza się do zatrudniania na stanowiska dyrektorskiego ludzi z młodzieżówek PISu, oraz członków rodziny. Na szczęście dostali spółkę bardzo dobrze funkcjonującą z ogromnym majątkiem więc do końca kadencji PISu w małopolsce nie powinni doprowadzić jej do upadku, chociaż patrząc na to się tam wyprawia niestety jest taka możliwość.....

przecież to była radna z pisu więc nie wiem skąd zdziwienie? ;)

G
Gość

Może by Drwenicki na swojego kolege radneg Pietrusa wpłynął bo tu może więcej zdziałać: https://gazetakrakowska.pl/krakow-kolejna-spolka-w-nowej-hucie-nic-dla-niej-nie-robi-z-duzej-umowy-nic-nie-wyszlo/ar/13393139

H
HR

Pamuła ma zawód dyrektor i Jacek zrobił wszystko ,aby nie odszedł z zawodu.

G
Gość

majchrowszczyzna i PO bawią się za pieniądze krakowskich podatników :-)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3