Kraków. Spółka z posadą dla byłego szefa lotniska. Radni pytają, po co stworzono firmę ARM Inwestycje

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
ARM Inwestycje na czele z Janem Pamułą ma się zająć m.in. zagospodarowaniem terenów przy ulicy Kopernika, z których w połowie listopada wyprowadzą się pierwsze kliniki Szpitala Uniwersyteckiego
ARM Inwestycje na czele z Janem Pamułą ma się zająć m.in. zagospodarowaniem terenów przy ulicy Kopernika, z których w połowie listopada wyprowadzą się pierwsze kliniki Szpitala Uniwersyteckiego fot. Anna Kaczmarz, Andrzej Banaś
Mija pół roku funkcjonowania gminnej spółki ARM Inwestycje. Krakowscy radni PiS zwracają uwagę, że generuje ona koszty i podejrzewają, iż powstała, by miał gdzie prezesować Jan Pamuła, były szef lotniska w Balicach. Ten wyjaśnia, że urzędnicy miejscy są obłożeni innymi zadaniami, a firma przygotuje pod zagospodarowanie m.in. tereny po Szpitalu Uniwersyteckim.

Działaniami ARM Inwestycje zainteresował się wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki (PiS). Złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta Krakowa.

W odpowiedzi otrzymał wyliczenie, z którego wynika, że ARM Inwestycje wydała łącznie prawie 107 tys. zł - m.in. na wyposażenie biura, usługi oraz sprzęt komputerowy. Prezydent Jacek Majchrowski odpowiedział, że w spółce na pełny etat zatrudnionych jest pięć osób, a średni miesięczny zarobek pracowników wynosi 6026 zł. Prezes Pamuła ma stałe wynagrodzenie - ponad 17,6 tys. zł miesięcznie.

- Tym, co robi ta spółka, mogli się zajmować pracownicy urzędu. Powołano ją chyba po to, by znaleźć zatrudnienie dla Jana Pamuły - komentuje wiceprzewodniczący Drewnicki.

Prezes Pamuła kojarzony jest ze środowiskiem PO. Odpowiada, że urzędnicy miejscy są obłożeni innymi zadaniami. - Nie szukałem pracy za wszelką cenę. Pan prezydent postawił na mnie nie ze względów politycznych, tylko jako na menedżera - wyjaśnia. Zapewnia, że ARM Inwestycje zadba o zagospodarowanie poszpitalnych terenów Wesołej w rejonie ul. Kopernika i Śniadeckich.

Przypomnijmy, że Pamułę na stanowisku szefa lotniska zastąpił człowiek związany z PiS - Radosław Włoszek, były asystent Beaty Szydło.

Nowa spółka miejska ARM Inwestycje, na czele której stoi Jan Pamuła, ma się zająć m.in. zagospodarowaniem terenów Wesołej po Szpitalu Uniwersytec-kim. Właśnie mija pół roku od jej powołania. Radni miejscy PiS wątpią, czy ta spółka w ogóle była potrzebna. - Równie dobrze takie działania mogli prowadzić urzędnicy - mówią.

Działaniami ARM Inwestycje zainteresował się wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki (PiS). Złożył interpelację do prezydenta Krakowa, w której zapytał, jakie wydatki poniosła spółka w związku z rozpoczęciem działalności i czy poczyniła już konkretne działania.

W odpowiedzi otrzymał wyliczenie, z którego wynika, że w okresie od powołania ARM Inwestycje, a więc od 26 lutego br. do 30 lipca, spółka wydała łącznie prawie 107 tys. zł - m.in. na wyposażenie biura, usługi (np. prawne, notarialne i pocztowe) oraz sprzęt komputerowy.

Prezydent odpowiedział też, że w spółce na pełny etat zatrudnionych jest pięć osób, a średni miesięczny zarobek pracowników wynosił 6026 zł. Radny Drewnicki dowiedział się też, czym dotychczas spółka ARM Inwestycje się zajmowała. Okazuje się, że rozpoczęła m.in. opracowywanie tzw. master planu, który umożliwi w przyszłości przygotowanie jak najszerszej koncepcji zagospodarowania dzielnicy Wesoła.

Co po szpitalu przy Kopernika?

Chodzi o cenne tereny przy ul. Kopernika, z których już w połowie listopada wyprowadzą się pierwsze kliniki Szpitala Uniwersyteckiego. My z kolei zapytaliśmy przedstawicieli spółki, czy mogą zdradzić szczegóły koncepcji zagospodarowania tych gruntów. Dowiedzieliśmy się, że jest to niemożliwe, ponieważ umowa między gminą a placówką medyczną w sprawie zakupu przez miasto terenów przy Kopernika nie została jeszcze zawarta.

Prezydent poinformował z kolei, że spółka jest w trakcie „rozpoczynania wywiadu branżowego”. W kolejnych etapach ARM Inwestycje ma przeprowadzić geodezyjną inwentaryzację zieleni wysokiej i rozpoznać faktyczny przebieg uzbrojenia terenu. Ma zostać też przeprowadzona analiza prawna nieruchomości oraz zebranie i skatalogowanie archiwalnej dokumentacji. - Odpowiedzi, jakie otrzymałem, to ogólniki. Niewiele z tego wynika, oprócz tego, że takie działania mogli przecież prowadzić pracownicy urzędu albo powołany do współpracy z inwestorami w tych kwestiach pełnomocnik prezydenta. Nie trzeba było do tego tworzyć dodatkowej spółki - mówi Michał Drewnicki.

Jego zdaniem powstała ona jednak, by znaleźć zatrudnienie dla Jana Pamuły. - Obawiam się, że skończy się tak ak ze spółką parkingową Miejska Infrastruktura, w przypadku której niedawno podjęliśmy decyzję o likwidacji po kilku latach jej nie-udolnej działalności - kwituje Drewnicki.

O komentarz poprosiliśmy Jana Pamułę. - Zajmujemy się ogromnym przedsięwzięciem. Takiego terenu do zagospodarowania, jak Wesoła, miasto już nie będzie miało nigdy. Grunty przy ul. Kopernika muszą być zagospodarowane na najwyższym poziomie, ale i zgodnie z oczekiwaniami radnych, społeczeństwa i pana prezydenta. Obiecałem, że tak będzie - nie kryje.

Dodaje, że na pewno będzie tam dużo zieleni. - Schowamy parkingi pod ziemię - zapowiada prezes ARM Inwestycje. Twierdzi, że oczywiście „wszystko mogą robić urzędnicy”, ale są obłożeni innymi zadaniami.

- Będziemy korzystać z międzynarodowego doradztwa - dodaje Pamuła. Dziwi się, że ktoś ocenia działalność spółki zaledwie po kilku miesiącach od jej powołania. Prezes ARM Inwestycje twierdzi, że miał wiele propozycji pracy, również z komercyjnych, „wielkich spółek”, m.in. giełdowych. - Nie szukałem pracy za wszelką cenę. Pan prezydent postawił na mnie nie ze względów politycznych, tylko jako na menedżera. Powiedział, że ma do mnie zaufanie - kwituje.

Pamuła od lipca 2008 roku do kwietnia 2016 r. pełnił funkcję prezesa Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Od kwietnia 2017 do grudnia 2018 był szefem Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Jako szef nowej miejskiej spółki ma m.in. stałe wynagrodzenie w wysokości ponad 17,6 tys. zł miesięcznie.

Płaszów i Balice

ARM Inwestycje ma się też zająć realizacją strategicznych dla miasta inwestycji w Balicach oraz Płaszowie. W tym ostatnim - a także na Rybitwach - ma powstać nowa dzielnica. Teraz są tam głównie magazyny, hurtownie oraz zakłady produkcyjne.

Pomysł jest taki, żeby ten kluczowy dla rozwoju miasta obszar został przeznaczony pod mieszkania i usługi. Żeby tak się stało, musi powstać nowy plan zagospodarowania. Dokument może zezwolić na zbudowanie nawet 250-metrowych budynków. Plan jest już sporządzany.

Natomiast przedstawiciele ARM Inwestycje nie zdradzają, jakie firmy są zainteresowane inwestowaniem na tych terenach, podobnie zresztą jak w przypadku gruntów przy ulicy Kopernika.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Spółka z posadą dla byłego szefa lotniska. Radni pytają, po co stworzono firmę ARM Inwestycje - Gazeta Krakowska

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 sierpnia, 9:42, HR:

Pamuła ma zawód dyrektor i Jacek zrobił wszystko ,aby nie odszedł z zawodu.

Zarówno dziennikarze jak i przedstawiciele grup politycznych powinni patrzeć na ręce prezesowi ARM Investycje, on nie jedno ma za pazurami. Bronił się w sądach przez wiele lat i dopiero smierć kluczowych swiadków go uniewinniła, co by było gdyby zeznali ?????

G
Gość
26 sierpnia, 12:36, Gość:

250-metrowe biurowce - kompletny obłęd. Precz z biurowcami w Krakowie, a już istniejące powinno się sukcesywnie wyburzać (zacząć od Capgemini). Biura to nie są żadne usługi. Pozostawić w Płaszowie resztkę przemysłu, jaki jeszcze w Krakowie pozostał (prawie cały usunięto z miasta, a szkoda). Biura to nie są żadne usługi. Nie budowac też tylu blokowisk, gdyż to spowoduje dalszy napływ ludności do Krakowa, a wiec więcej samochodów w mieście, zapchane ulice autami (parkowanie zwęża jezdnie i potem autobus nie może przejechać). Kraków powinien wyrzucać przybyszów a nie przygarniać.

"Biura to nie są żadne usługi" - nawet pewnie byś nie potrafił powtórzyć nazwy zadań i procesów, jakie się w tych biurach wykonuje. Co tam jakieś Ericssony czy Siemensy, lepiej nasze patriotyczne warsztaty emitujące smog (już chyba niezgodnie z prawem?)

G
Gość
2019-08-26T07:22:24 02:00, Z PAX-u do Śmaksu:

#Misiewicz trafił na lotnisko, to spółkę zrobili dla #Majchrowszczyka.

Tą i kilka innych wcześniej ...

2019-08-26T07:37:44 02:00, Hycel:

Wow , No to życzę Polsce więcej „Misiewiczow” bo ten nowy przy Pamule rozhulał lotnisko do tego stopnia ze co miesiąc robi nowe rekordy

26 sierpnia, 08:14, wieża kontrolna:

Przyglądając się wynikom Balic za czasów Pamuły to procentowe wzrosty były z miesiąca na miesiąc. Lotnisko w dniu przejęcia przez Pamułę w porównaniu do dnia przejęcia przez „Misiewicza” to zupełnie dwa inne obiekty. Aktualny prezes ma znacznie łatwiej.

26 sierpnia, 08:49, Cracoviak:

No to rzuć te dane ? Ciekawe jest to co napisałeś

26 sierpnia, 10:00, Cracovia Pany!:

Bez zaskoczenia, z oficjalnej strony Balic zniknęły statystyki przed „Misiewiczem”. Dzięki ULC (archiwum) i Krakow Airport wygląda to następująco w ujęciach rocznych:

2009 - 2 658 841 Pamuła (pełny rok rządzenia)

2010 - 2 839 124 ( 6,8% do 2009) Pamuła

2011 - 2 994 359 ( 5,5% do 2010) Pamuła

2012 - 3 408 954 ( 13,8% do 2011) Pamuła

2013 - 3 636 804 ( 6,7% do 2012) Pamuła

2014 - 3 806 801 ( 4,7% do 2013) Pamuła

2015 - 4 221 171 ( 11% do 2014) Pamuła

2016 - 4 983 645 ( 18% do 2015) Pamuła/"Misiewicz"

2017 - 5 835 189 ( 17% do 2016) "Misiewicz"

2018 - 6 769 369 ( 16% do 2017) "Misiewicz"

Bez dyskusji, Pamuła i jego ludzie przygotowali świetny grunt „Misiewiczowi”.

Że nie wspomnę o rozbudowie przez Pamułę budynku portu lotniczego, płyty postojowej dla samolotów itp. bez czego Misiewicz nie mógłby zgarniać profitów i udawać że to on tak zarządza.

O
O
26 sierpnia, 07:12, Olo:

Nie no. Co wy? Spółka stworzona pod konkretnego znajomego? W Krakowie? Nie może być

Kleptokracja w najlepszym wydaniu

P
PO to samo zło !
Kolejny byt aby zaspokoić potrzeby znajomych ?
T
Takie rzeczy tylko w PiS
2019-08-26T07:22:24 02:00, Z PAX-u do Śmaksu:

#Misiewicz trafił na lotnisko, to spółkę zrobili dla #Majchrowszczyka.

Tą i kilka innych wcześniej ...

26 sierpnia, 07:37, Hycel:

Wow , No to życzę Polsce więcej „Misiewiczow” bo ten nowy przy Pamule rozhulał lotnisko do tego stopnia ze co miesiąc robi nowe rekordy

Nie matura lecz chęć szczera zrobi z historyka dyrektora ... choćby i lotniska. Notki w internecie informują, że pan ukończył coś na UJ. Jednak o tytułach naukowych lub choćby dyplomie MBA nie ma żadnej informacji

S
Sokular
relikt z czasów komuny czyli synekury dla byłych mają się dobrze i tak też sa płacone podczas gdy ponoć brak kasy na realizację planów INWESTYCYJNYCH właśnie - bardziej straszno niż śmieszno
G
Gość
250-metrowe biurowce - kompletny obłęd. Precz z biurowcami w Krakowie, a już istniejące powinno się sukcesywnie wyburzać (zacząć od Capgemini). Biura to nie są żadne usługi. Pozostawić w Płaszowie resztkę przemysłu, jaki jeszcze w Krakowie pozostał (prawie cały usunięto z miasta, a szkoda). Biura to nie są żadne usługi. Nie budowac też tylu blokowisk, gdyż to spowoduje dalszy napływ ludności do Krakowa, a wiec więcej samochodów w mieście, zapchane ulice autami (parkowanie zwęża jezdnie i potem autobus nie może przejechać). Kraków powinien wyrzucać przybyszów a nie przygarniać.
T
T
26 sierpnia, 11:33, Krk.Krk:

PiS-iory powinny siedzieć cicho, bo nikt w historii państwa polskiego po '89 roku nie zrobił tak zdziczałego i tak szeroko zakrojonego skoku na państwowe stołki jak PiS, nawet PSL nie był nigdy aż tak chytry jak PiS-iory.

Gdy u władzy była Lewica, zawsze było normalniej.

Jak lubisz w upę ...

K
Krk.Krk
PiS-iory powinny siedzieć cicho, bo nikt w historii państwa polskiego po '89 roku nie zrobił tak zdziczałego i tak szeroko zakrojonego skoku na państwowe stołki jak PiS, nawet PSL nie był nigdy aż tak chytry jak PiS-iory.

Gdy u władzy była Lewica, zawsze było normalniej.
C
Cracovia Pany!
2019-08-26T07:22:24 02:00, Z PAX-u do Śmaksu:

#Misiewicz trafił na lotnisko, to spółkę zrobili dla #Majchrowszczyka.

Tą i kilka innych wcześniej ...

2019-08-26T07:37:44 02:00, Hycel:

Wow , No to życzę Polsce więcej „Misiewiczow” bo ten nowy przy Pamule rozhulał lotnisko do tego stopnia ze co miesiąc robi nowe rekordy

26 sierpnia, 08:14, wieża kontrolna:

Przyglądając się wynikom Balic za czasów Pamuły to procentowe wzrosty były z miesiąca na miesiąc. Lotnisko w dniu przejęcia przez Pamułę w porównaniu do dnia przejęcia przez „Misiewicza” to zupełnie dwa inne obiekty. Aktualny prezes ma znacznie łatwiej.

26 sierpnia, 08:49, Cracoviak:

No to rzuć te dane ? Ciekawe jest to co napisałeś

Bez zaskoczenia, z oficjalnej strony Balic zniknęły statystyki przed „Misiewiczem”. Dzięki ULC (archiwum) i Krakow Airport wygląda to następująco w ujęciach rocznych:

2009 - 2 658 841 Pamuła (pełny rok rządzenia)

2010 - 2 839 124 ( 6,8% do 2009) Pamuła

2011 - 2 994 359 ( 5,5% do 2010) Pamuła

2012 - 3 408 954 ( 13,8% do 2011) Pamuła

2013 - 3 636 804 ( 6,7% do 2012) Pamuła

2014 - 3 806 801 ( 4,7% do 2013) Pamuła

2015 - 4 221 171 ( 11% do 2014) Pamuła

2016 - 4 983 645 ( 18% do 2015) Pamuła/"Misiewicz"

2017 - 5 835 189 ( 17% do 2016) "Misiewicz"

2018 - 6 769 369 ( 16% do 2017) "Misiewicz"

Bez dyskusji, Pamuła i jego ludzie przygotowali świetny grunt „Misiewiczowi”.

G
Gość
26 sierpnia, 08:43, Gość:

Może Panowie zajęliby się tym co konkubina Radnego Drewnickiego wyprawia w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Pani Popławska i Pan Kękuś zostali tam zatrudnieni bez żadnego konkursu, nie posiadają jakichkolwiek kompetencji do zarządzania MARRem. Jedyna ich aktywność sprowadza się do zatrudniania na stanowiska dyrektorskiego ludzi z młodzieżówek PISu, oraz członków rodziny. Na szczęście dostali spółkę bardzo dobrze funkcjonującą z ogromnym majątkiem więc do końca kadencji PISu w małopolsce nie powinni doprowadzić jej do upadku, chociaż patrząc na to się tam wyprawia niestety jest taka możliwość.....

przecież to była radna z pisu więc nie wiem skąd zdziwienie? ;)

G
Gość
Może by Drwenicki na swojego kolege radneg Pietrusa wpłynął bo tu może więcej zdziałać: https://gazetakrakowska.pl/krakow-kolejna-spolka-w-nowej-hucie-nic-dla-niej-nie-robi-z-duzej-umowy-nic-nie-wyszlo/ar/13393139
H
HR
Pamuła ma zawód dyrektor i Jacek zrobił wszystko ,aby nie odszedł z zawodu.
G
Gość
majchrowszczyzna i PO bawią się za pieniądze krakowskich podatników :-)
Dodaj ogłoszenie