Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Spór o projekt dla parku przy Karmelickiej. Miasto bierze pod uwagę budowę tam stacji metra. Czy znajdą się pieniądze na inwestycję?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Na zlecenie miasta powstała wstępna koncepcja zagospodarowania parku przy ul. Karmelickiej. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi do 14 grudnia 2020 r.
Na zlecenie miasta powstała wstępna koncepcja zagospodarowania parku przy ul. Karmelickiej. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi do 14 grudnia 2020 r. Gajda Architektura Krajobrazu
- W takiej atmosferze radni mogą nie przekazać brakujących funduszy na park przy ulicy Karmelickiej - przekonuje Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Aktywiści zarzucają urzędnikom, że przygotowali projekt parku z betonem, jakiego nie chcieli. W ZZM wyjaśniają, że zieleni będzie wystarczająco, tłumaczą też, że koncepcja musi uwzględniać możliwość budowy tam podziemnej stacji dla metra.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

-

Na chwilę obecną w przypadku parku przy ul. Karmelickiej są tylko pieniądze na częściową wymianę gruntu i posianie tam trawy. To zadanie wybrane w budżecie obywatelskim, w którym uwzględnienie na nie kwotę 2 mln zł i tyle zostało na razie zapisane. A na cały park potrzeba ok. 7 mln zł

- wylicza Piotr Kempf, dyrektor ZZM. - A w takiej atmosferze wśród radnych nie widać chęci do dołożenia na realizację parku. W związku z sytuacją również ze strony prezydenta Krakowa i ZZM trudno oczekiwać, że zrezygnujemy z wyczekiwanych w innych rejonach miasta inwestycji dotyczące parków, żeby zrobić coś co budzi tyle kontrowersji - dodaje.

Tak może wyglądać przyszły park przy ul. Karmelickiej - projekt zaprezentowany przez miasto podczas konsultacji społecznych

Kraków. Aktywiści chcą zieleni zamiast betonu w parku przy K...

Przypomnijmy, że budowa parku przy ul. Karmelickiej to jedno ze zwycięskich zadań wybranych przez krakowian w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. ZZM podpisał z firmą Gajda Architektura Krajobrazu umowę na opracowanie projektu budowy parku, który ma być poświęcony twórczości noblistki Wisławy Szymborskiej, nosić jej imię.

Niedawno rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. parku przy Karmelickiej i przedstawiono wstępną koncepcję zagospodarowania terenu. Aktywiści zaczęli zarzucać urzędnikom, że nie uwzględnili propozycji, jakie znalazły się w społecznym projekcie sprzed czterech lat, na którym oparto zgłoszenie do budżetu obywatelskiego.

Aktywiści zarzucają m.in., że przedstawiona w konsultacjach koncepcji zaplanowano za dużo betonu, a za mało zieleni. Aktywiści wyliczają błędy:

  • - drzewa mają być umieszczone wyłącznie na obwodzie działki, a na środku przewidziane są tylko niskie nasadzenia i trawnik,
  • - zaplanowano betonową sadzawkę i tylko jedną długą, betonową ławkę w parku,
  • - od strony ul. Karmelickiej wyznaczono betonowy plac.

Proponowaliśmy park z mnóstwem zieleni, wieloma drzewami, zakamarkami, w których można byłoby w ciszy i spokoju odpocząć na ławce, a proponuje się betonową patelnię

- komentuje Natalia Nazim, która zgłosiła do budżetu obywatelskiego projekt budowy parku przy ul. Karmelickiej.

Dyrektor Piotr Kempf odpowiada: - W parku 80 procent powierzchni to zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania będzie zieleń, 20 procent to utwardzenia - między innymi alejki więc trudno mówić tu o betonowym parku.

Budowa Trasy Łagiewnickiej postępuje. To obecnie największa inwestycja komunikacyjna w Krakowie.

Kraków. Budowa Trasy Łagiewnickiej idzie szybko do przodu. K...

W ZZM zaznaczają również, że przy opracowywaniu projektu parku przy Karmelickiej trzeba obecnie brać pod uwagę pomysł utworzenia pod nim w przyszłości przystanku metra - stąd m.in. betonowa część od strony ul. Karmelickiej czy też alejka, którą można byłoby rozprowadzać ruch pasażerów wychodzących z podziemnego przystanku. Przypomnijmy, że powstaje studium dla bezkolizyjnego transportu w Krakowie, w tym metra. Przy opracowywaniu tego dokumentu uwzględniono lokalizację dla przystanku przy ul. Karmelickiej.

- Po to teraz prowadzimy konsultacje, by mieszkańcy mogli zgłaszać uwagi do wstępnej koncepcji, która została przedstawiona - zaznacza dyr. Piotr Kempf. - Jeżeli uda się dojść do porozumienia i stworzyć dobrą atmosferę dla inwestycji, to jest szansa na przekonanie radnych, by znaleźli w budżecie dodatkowe pieniądze i jej zakończenie nawet jeszcze w 2021 roku - dodaje.

Uwagi do wstępnej koncepcji parku przy Karmelickiej krakowianie mogą zgłaszać do 14 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski