Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków stawia na robotykę medyczną. W czwartek otwarcie nowego centrum

Bartosz Dybała
Mieszkańcy Krakowa i południa Polski uzyskali dostęp do najnowszej technologii leczenia operacyjnego. W Krakowie, w Szpitalu na Klinach rozpoczyna działalność Centrum Chirurgii Robotycznej, działające w oparciu o pierwszy w tej części kraju robot chirurgiczny da Vinci.

Roboty medyczne to jedno z największych osiągnięć naukowych współczesnej chirurgii. Precyzyjne operacje wykonywane m.in. przez chirurgów, urologów oraz ginekologów z pomocą robotów poprawiają bezpieczeństwo pacjentów, redukują do minimum ryzyko ludzkich błędów i powikłań pooperacyjnych, a dzięki zminimalizowaniu inwazyjności zabiegów, znacząco przyspieszają rekonwalescencję pacjentów i ich powrót do pełni aktywności życiowych.

Wśród robotów medycznych, wspierających współczesnych chirurgów najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym na świecie jest obecnie urządzenie da Vinci stosowane w leczeniu zabiegowym wielu schorzeń, w tym także chorób nowotworowych. Z jego wykorzystaniem przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych - przede wszystkim operacje macicy, prostaty i jelita grubego, ale również operacje w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki, płuc czy serca.

Na świecie działa już 4 800 takich urządzeń, z pomocą których przeprowadzono już ponad 6 mln operacji chirurgicznych, ginekologicznych i urologicznych.

- Zabiegi wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci dają możliwość działania w trudno dostępnych miejscach, pozwalają na wysoką precyzję. Technologia da Vinci umożliwia np. anatomiczną resekcję prostaty z zachowaniem potencji seksualnej, trzymania moczu, przy minimalnej utracie krwi. Rekonwalescencja jest skrócona, pobyt w szpitalu jest krótki, a powrót pacjenta do rutynowych zajęć szybszy w porównaniu z operacjami otwartymi z dostępu załonowego. Dodatkowo, co istotne podczas skomplikowanych i wielogodzinnych operacji - system da Vinci dzięki ergonomicznym rozwiązaniom - stwarza duży komfort operatorowi i pozwala optymalnie utrzymać koncentrację podczas zabiegów.” – mówi uznany na świecie, pracujący w Nowym Jorku, urolog Janusz Plawner.

Kolejny w Polsce robot da Vinci rozpoczyna pracę w krakowskim Szpitalu na Klinach. Będzie to siódme urządzenie tego systemu w kraju i pierwsze na południu Polski.

- W Polsce posiadamy odpowiednie zasoby intelektualne, doświadczenie i wiedzę, by w tym postępie brać aktywny udział. Znakomitych lekarzy, gotowych na poświęcenia, ale tym bardziej na innowacje. Mamy też pacjentów, którzy zasługują na opiekę medyczną na światowym poziomie. Najważniejszym celem wprowadzania robotów chirurgicznych jest standaryzacja. A bardzo trudno standaryzować coś, co właściwie jest sztuką uprawianą przy pomocy ruchu dłoni. Jeśli jednak pomiędzy dłonią chirurga a narzędziem wewnątrz pacjenta mamy odpowiednio oprogramowany komputer, zyskujemy nowe możliwości: skorygowania ruchu, przeskalowania, zniwelowania drżenia – mówi prof. dr hab. Zbigniew Nawrat, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Na Rzecz Robotyki Medycznej, pomysłodawca i konstruktor polskiego robota kardiochirurgicznego Robin Heart.

Nowo otwarte Centrum Chirurgii Robotycznej w Szpitalu na Klinach w Krakowie, zgodnie z profilem placówki koncentrować się będzie na zabiegowym leczeniu schorzeń onkologicznych dróg moczowych, prostaty, macicy oraz jamy brzusznej. Choć szpital działa niespełna kilka miesięcy, w placówce otrzymało leczenie już ponad 1500 pacjentów, w tym ponad 10% pacjentów z zagranicy.

- Znamy potencjał technologii medycznych. Sprowadzenie systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci do Krakowa jest najlepszym wynikiem tej świadomości. Polskie zespoły chirurgów przez wiele lat nie miały dostępu do technologii robotycznych, dlatego w Szpitalu na Klinach w przyszłości chcemy zbudować program rozwoju umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla szerszego grona kadry medycznej w Polsce. System wsparcia chirurgicznego Robot da Vinci służyć będzie nie tylko mieszkańcom południa kraju, którzy dotychczas nie mieli dostępu do tej technologii. Działalność tak nowoczesnego ośrodka z pewnością przyciągnie pacjentów z ościennych państw szukających nowoczesnego leczenia w Polsce, co w pełni wpisuje z strategię rozwoju turystyki medycznej realizowaną przez miasto Kraków – podkreśla Joanna Szyman, Prezes Zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy szpital na Klinach.

Współpracą z pierwszym na południu Polski Centrum Chirurgii Robotycznej są żywo zainteresowane uczelnie medyczne i techniczne. Szpital na Klinach zawarł z Krakowską Akademią im. Frycza Modrzewskiego umowę o współpracy w zakresie odbywania przez studentów kierunku lekarskiego zajęć klinicznych, a także tworzenia oddziałów klinicznych i prowadzenia badań naukowych na bazie działalności leczniczej prowadzonej przez szpital oraz przy wykorzystaniu sprzętu, aparatury i zaplecza będącego w dyspozycji obu jednostek. Partnerami naukowymi szpitala jest także Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo - Hutnicza w Krakowie, Politechnika Śląska oraz Politechnika Świętokrzyska.

Uroczyste otwarcie Centrum Chirurgii Robotycznej krakowskiego Szpitala na Klinach odbędzie się już w najbliższy czwartek, o godz. 14.00.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa – prof. Jacek Majchrowski.

Obok pacjentów i lekarzy, w inauguracji ośrodka robotyki medycznej wezmą udział przedstawiciele ośrodków naukowych, uczelni medycznych oraz technicznych, które rozpoczynają współpracę naukową z krakowskim ośrodkiem w dziedzinie zastosowania nowoczesnych technologii medycznych.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Zysk dla budżetu dzięki nowym oznaczeniom energooszczędności. W co zamieni się A+++?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków stawia na robotykę medyczną. W czwartek otwarcie nowego centrum - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski