Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Stolarnia Teatru Ludowego zamienia się w Teatralny Instytut Młodych

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Tak będzie wyglądał zrewitalizowany budynek Stolarni Teatru Ludowego
Tak będzie wyglądał zrewitalizowany budynek Stolarni Teatru Ludowego
Cztery sceny teatralne, pracownie, sale edukacyjne, pokoje gościnne, strefa rekreacji i magazyny a wszystko to ubrane w nowoczesną bryłę. Do końca roku w Nowej Hucie ma powstać Teatralny Instytut Młodych, nowa przestrzeń w zrewitalizowanym budynku byłej Stolarni.

Polska krajem omijanym przez zagranicznych turystów

od 16 lat

Jesienią mają się zakończyć prace budowlane, do końca roku potrwają odbiory, a wiosną pełną parą ma ruszyć stara-nowa przestrzeń Teatru Ludowego. Stara, bo chodzi o w tzw. Stolarnię, gdzie dotychczas mieściło się zaplecze administracyjno-techniczne i scena Nurt, nowa, bo po rewitalizacji zyska nie tylko nową nazwę – Teatralny Instytut Młodych, ale też inne przeznaczenie i nowe przestrzenie: trzy sceny dramatyczne – dziecięcą (160 miejsc), kameralną (160 miejsc), warsztatową oraz scenę letnią – miejsce otwartych spektakli wieczornych i kina letniego oraz profesjonalne studia nagrań i fotograficzne.

Budynek zmieni się także na zewnątrz, dobudowane zostało dodatkowe skrzydło z przeszkloną klatką schodową. Projekt zakładał nową aranżację przestrzeni, a z oryginalnego układu zostały tylko stropy. Po zakończeniu wszystkich prac budynek będzie miał powierzchnię użytkową 2144m kw., będzie też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Teatr stara się o doposażenie sceny dziecięcej w pętlę indukcyjną.

- Odchodzimy od dotychczasowej nazwy Stolarnia, cały budynek będzie się nazywał TIM, czyli Teatralny Instytut Młodych Teatru Ludowego, ale też TIM, ponieważ jesteśmy teatrem, który działa jako zespół i chcemy ten sposób działania przenieść także do nowych przestrzeni – mówi Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego. – Budynek będzie dedykowany przede wszystkim młodym, także młodym duchem. W większości będą tu miały miejsce kameralne przedstawienia dla dzieci i młodzieży.

Ta druga grupa, jak podkreśla Małgorzata Bogajewska, to obszar kompletnie „niezagospodarowany” nie tylko w Krakowie.

- Grupa wiekowa 11-16 lat, młodzi ludzie, którzy wyrośli już z bajek, ale nie są jeszcze odbiorcami spektakli dla dorosłych. Ten wiek to okres dorastania, kiedy teatr powinien być pomocny w procesie poszukiwania odpowiedzi na najważniejsze pytania – zauważa Małgorzata Bogajewska.

Takie zadanie ma spełniać TIM, rozwijając dotychczasowe działania teatru, który od zawsze był instytucją skierowaną także do publiczności dziecięcej. W 2019 roku, ostatnim przedcovidowym sezonie, Teatr Ludowy miał prawie 25 tys. widzów na dziecięcych spektaklach przedpołudniowych.

Jeszcze w tym roku w Teatrze Ludowym z myślą o najmłodszych powstaną dwa spektakle: „Doktor Dolittle” wyreżyserowany przez Maćko Prusaka oraz dwa przedstawienia, które będą miały premiery na Scenie Pod Ratuszem, a po otwarciu TIM-u, trafią właśnie tam: spektakl w oparciu o „Piotrusia Pana” z tekstem Łukasza Zaleskiego w reż. Przemysława Jaszczaka, to koprodukcja z Fundacją Teatr PAPAHEMA oraz „Calineczka” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.

- Nie zapominamy oczywiście o dorosłej widowni, na początku listopada pokażemy „Don Kichota” Michała Siegoczyńskiego, 2 grudnia zaprosimy na muzyczny spektakl Ewy Rucińskiej ”Ballady i romanse”, który będzie dialogiem z tradycją romantyczną a także próbą wpisania tradycji krakowskiego kabaretu w dialog z Mickiewiczem, z jego balladami. Myślę, że powstanie komediowy spektakl muzyczny 2 grudnia premiera – wyjaśnia Małgorzata Bogajewska.

Rewitalizacja budynku to koszt ok. 24 mln zł, z czego blisko 18 mln zł to pieniądze pozyskane z miasta. Pozostała kwota to środki pozyskane zostały z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w ramach działania 11.1 Rewitalizacja Miast.

Dwa lata temu w otoczeniu Dużej Sceny Teatru Ludowego, powstał klimatyczny park kieszonkowy - Teatralny Ogród Krakowian, zrealizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej. W planach ZZM jest również rewitalizacja terenu wokół Teatralnego Instytut Młodych wraz z przyległym ogrodem jordanowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Stolarnia Teatru Ludowego zamienia się w Teatralny Instytut Młodych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski