Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Straż miejska chwali się, że wiewiórki jedzą funkcjonariuszom z ręki. Takie zachowanie może skończyć się... wścieklizną

(BM)
Klatka z filmu krakowskiej straży miejskiej
Na facebookowym profilu krakowskiej straży miejskiej pojawił się filmik, na którym widać, jak jeden ze strażników karmi wiewiórkę z ręki. Filmik opatrzny jest z podpisem "Jedzą nam z ręki". Pod nagraniem znalazł się komentarz internauty: "Ejjj ejjj nawet dzieci wiedzą, że wiewióry roznoszą choroby i się do nich nie zbliża". Okazuje się, że ostrzeżenie przed karmieniem dzikich zwierząt można przeczytać nawet na stronie rządowej.

FLESZ - Polacy tyją na potęgę. To wszystko przez koronawirusa

Jak czytamy na rządowej stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego przyczyną wścieklizny jest wirus (z rodzaju Lyssavirus). Jest to zoonoza, czyli choroba, która przenosi się ze zwierząt na człowieka. Głównym nośnikiem wirusa są zwierzęta dzikie i domowe (tj. psy, wilki, lisy, kojoty, psy dingo, nietoperze, ale także wiewiórki, sarny, koty).

Jak dochodzi do zakażenia?

Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia. Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez ugryzienie przez zwierzę lub bezpośredni kontakt (zwykle śluzówek, uszkodzonej skóry) ze śliną zakażonych zwierząt.

Objawy

Ważny fakt – okres inkubacji trwać może 3-8 tygodni (lub dłużej), a po nim pojawiają się niespecyficzne objawy, tj. bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, podniecenie, obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia. Następnie pojawiają się porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u człowieka jest wodowstręt i światłowstręt.

Jednak w chwili pojawienia się objawów zwykle jest już zbyt późno na pomoc. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze poinformowanie lekarza o fakcie pokąsania, oplucia lub zadrapania przez zwierzę, co do którego nie ma pewności, że nie jest zakażone wirusem lub chore. W celu zapobieżenia chorobie istnieje szczepionka, którą podaje się jak najszybciej po narażeniu na zakażenie wg określonego schematu, o czym zdecyduje lekarz kwalifikujący do szczepienia, który może zalecić także np. podanie dodatkowo surowicy odpornościowej.

Myszojeleń z łódzkiego ZOO

W Polsce urodził się... myszojeleń. Wygląda PRZEUROCZO!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski