Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Strefa parkowania - wyższe ceny, opłaty w niedziele, poszerzenie - jest projekt zmian

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Andrzej Banas / Polska Press
Jest już projekt uchwały, która wprowadzi ważne zmiany w strefie płatnego parkowania w Krakowie. Zwiększona cena abonamentu typu K, likwidacja abonamentu typu M, podniesienie płatności w ścisłym centrum, płatne niedziele i w końcu zmiany na mapie strefy płatnego parkowania. Sporo tych nowych informacji dla kierowców. Oczywiście to projekt urzędników, jego wprowadzenie w życie musi zatwierdzić jeszcze rada miasta.

FLESZ - Na czym najbardziej zaczęliśmy oszczędzać?

od 16 lat

W projekcie uchwały zaproponowano podniesienie ceny abonamentu typu K, mieszkańca z 10 do 20 zł, podyktowane ma być to waloryzacją stawek.

Zaproponowano również podniesienie cen za parkowanie w podstrefie A, B i C, z uwagi na duże problemy z dostępnością miejsc postojowych (zwłaszcza w sektorach B6 i B20 oraz C5 i C10). Miały to wykazać wyniki badań rotacji pojazdów prowadzone w listopadzie 2021 r. oraz w maju 2022 r.

opłata za kolejne godziny postoju według projektu (pierwsza i kolejne godziny postoju):

  • podstrefa A – 7 zł
  • podstrefa B – 6 zł
  • podstrefa C – 5 zł

Dziś to:

  • podstrefa A – 6 zł,
  • podstrefa B – 5 zł,
  • podstrefa C – 4 zł.

Opłata pobierana będzie:

  • w podstrefie A – od poniedziałku do niedzieli, w godz. 10.00 – 20.00;
  • w podstrefie B – od poniedziałku do soboty, w godz. 10.00 – 20.00;
  • w podstrefie C – od poniedziałku do soboty, w godz. 10.00 – 20.00.

Ponadto, na podstawie wyników z analizy rotacji pojazdów w Obszarze Płatnego Parkowania przeprowadzonej w maju 2022 r., "zachodzi konieczność wprowadzenia opłaty za parkowanie w niedzielę dla podstrefy A. Badania wykazały m.in. że wskaźnik napełnienia powierzchni parkingowej w niedzielę stanowi powyżej 85%" - informują urzędnicy w uzasadnieniu uchwały.

Z uwagi na wypaczenie idei stojącej za udostępnieniem abonamentu typu „M” dla mikroprzedsiębiorców przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w lokalach udostępnianych na zasadach „co-workingu” (mikrobiur), brakiem możliwości weryfikacji faktycznego poziomu zatrudnienia oraz wysokości osiąganego przychodu z działalności, proponuje się likwidację wskazanego abonamentu.

Opłata w strefie nie będzie pobierana:
1 stycznia – Nowy Rok;
pierwszy dzień Wielkiej Nocy;
drugi dzień Wielkiej Nocy;
1 listopada – Wszystkich Świętych;
24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia;
25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

"Zmiany powinny zwiększyć dostępność miejsc parkingowych, podnieść konkurencyjność transportu zbiorowego, poprawić jakość przestrzeni i powietrza w Krakowie" - dodają urzędnicy.

Kolejnym zagadnieniem projektu uchwały jest rozszerzenie OPP, co ma wynikać z uchwał rad dzielnic, konsultacji społecznych oraz badań zajętości parkingowej, które były przeprowadzone w maju 2022 r. Na podstawie tych trzech elementów wprowadzono
w projekcie sektory: C23, C24, C31, C32 oraz C33.

W celu ograniczenia spraw prowadzonych na etapie postępowania przedegzekucyjnego, jak i zwiększenia ściągalności opłaty dodatkowej, wprowadza się zapis o zmniejszeniu wysokości wystawionej opłaty dodatkowej do 150 zł w przypadku uregulowania jej do 7 dni. Wysokość podstawowa opłaty dodatkowej wynosiłaby 250 zł.

"Ocenia się, że wprowadzone zmiany powinny przyczynić się do zwiększenia dochodów Gminy Miejskiej Kraków z tytułu pobierania opłat za postój pojazdów samochodowych na drodze publicznej w Obszarze Płatnego Parkowania. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że podwyższenie stawek za postój pojazdu w strefie może wpłynąć na zmniejszenie liczby
parkujących samochodów, co oznacza, że wzrost dochodów nie będzie wprost proporcjonalny do wzrostu stawek. Jednakże, ustawowym celem wprowadzenia odpłatności za korzystanie z dróg publicznych jest oddziaływanie na zachowania komunikacyjne użytkowników dróg, a nie efekt finansowy" - kwitują urzędnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski