Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Studenci krakowskich uczelni pomogą szukać dawców szpiku

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Materiały prasowe
Pięć krakowskich szkół wyższych dołączyło do 9. edycji projektu HELPERS’ GENERATION realizowanego przez Fundację DKMS. W dniach 16-22 kwietnia studenci tych szkół wyższych będą rejestrować potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

Do akcji Fundacji DKMS włączyli się studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Rolniczego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. B. Czecha. Rejestracja potencjalnych dawców będzie prowadzona w tych szkołach wyższych w ramach 9. edycji projektu HELPERS’ GENERATION. Dzięki niemu do tej pory do rejestrów DKMS dołączyło ponad sto tysięcy osób gotowych oddać swój szpik i komórki macierzyste. Spośród nich aż 503 osoby faktycznie zostały zaproszone do szpitali i podarowały chorym szansę na nowe życie.

Jednym ze studenckich Liderów w projekcie HELPERS’ GENERATION jest Sebastian Hanus z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Sebastian jest nie tylko aktywnym wolontariuszem, ale i faktycznym dawcą. Dzięki temu podczas akcji rejestracyjnych może dzielić się z zainteresowanymi osobami swoimi osobistymi przeżyciami. Jak wyglądało oddanie szpiku w jego przypadku? – Telefon z informacją, że jestem dla kogoś zgodnym dawcą otrzymałem już kilka miesięcy po rejestracji. To było jedno z najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych uczuć w moim życiu. Ta mieszanina zaskoczenia, radości, niedowierzania… Później procedura wyglądała prosto. Wypełnianie dokumentów, wstępne badanie krwi, potem szczegółowe badania w szpitalu w Gliwicach i chyba najważniejsze, przedstawienie sposobu pobrania szpiku – opowiada Sebastian.

Sebastianowi szpik pobrano z talerza kości biodrowej. To mniej popularna metoda, stosowana jedynie w 20 procentach przypadków. W pozostałych 80 procentach przypadków pobranie jest wykonywane z krwi obwodowej, w procedurze podobnej do oddawania krwi. Czy oddanie szpiku bolało? - Samego zabiegu nie pamiętam, ponieważ odbywał się w znieczuleniu ogólnym. Pamiętam, że obudziłem się po zabiegu i zapytałem pielęgniarki, kiedy zaczynamy. Ona z uśmiechem odpowiedziała, że już po wszystkim i zaraz będę odwieziony z powrotem na oddział – mówi chłopak. – Tuż po pobraniu czułem dość intensywny ból, ale już po kilku godzinach mogłem samodzielnie chodzić po korytarzu na oddziale, a na następny dzień wróciłem do domu. Byłem przeszczęśliwy – spełniłem w końcu swoje marzenie! – dodaje.

Dawcą komórek macierzystych i szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-55 lat, ważąca powyżej 50 kg i nieposiadająca znacznej nadwagi. Mimo iż w bazach ogólnoświatowych zarejestrowało się już ponad 30 milionów ludzi, nadal wielu chorych nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego, który może uratować im życie. Każde kolejne zgłoszenie jest więc na wagę złota.

Harmonogram rejestracji dawców:
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie: 13-19 kwietnia
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja: 13-20 kwietnia
Uniwersytet Jagielloński: 16-19 kwietnia
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego: 16-21 kwietnia
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie: 16-19 kwietnia

Dokładny terminarz akcji w Krakowie jest dostępny na stronie Fundacji DKMS pod adresem: https://www.dkms.pl/pl/student-akcje

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski