MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szczury panoszą się na osiedlu Kolorowym, ale to problem całego miasta

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
od 12 lat
Zrobiło się ciepło, resztki jedzenie porzucone na ławkach czy trawnikach, ale też te składowane w koszach na śmieci szybciej gniją i "zapaszkiem" przyciągają gryzonie. Są też mieszkańcy, którzy lubią dokarmiać koty czy ptaki i sypią jedzenie na trawniki czy chodniki. To tylko kusi szczury, które kryją się w piwnicach domów, kanalizacji, jak również te, które stworzyły sobie nory pod naszymi domami. Co roku prowadzona jest deratyzacja, problem jednak nie znika. Nikt nie wie, ile szczurów żyje w Krakowie, ale od lat zakłada się, że przypadają trzy na jednego mieszkańca.

Mieszkańcy osiedla Kolorowego w Nowej Hucie widzą dziury na trawnikach. Nie zrobiły ich krety czy psy. Coraz częściej zauważają, jak z dziur wypełzają szczury. Niektóre wielkości myszy, ale są też znacznie większe egzemplarze. Te inteligentne i zwinne zwierzęta coraz mniej boją się ludzi. Wiadomo, nie chcą im wchodzić w drogę, ale nie mają też problemu by przebiec w poprzek chodnika czy ulicy. Najwięcej norek zauważono w pobliżu wiat śmietnikowych.

- Chodzą kanalizacją i przegryzły już dwa razy w ciągu tygodnia rurę sąsiadowi z bloku - mówi nam jeden z mieszkańców.

Szczury - problem Krakowa

Powodują lęk, obrzydzenie i roznoszą choroby – mowa o szczurach, które upodobały sobie duże miasta jako miejsca swojego pobytu - w tym Kraków. W lutym masę szczurów zauważono na Alejach Trzech Wieszczów, miasto musiało wtedy przeprowadzić dodatkową deratyzację. Bardzo często można spotkać je też na krakowskich Plantach, gdzie mieszkańcy i turyści sporo śmiecą, wyrzucają też jedzenie. W zabudowie zabytkowej Starego Miasta szczurom też łatwiej się ukryć, to nie betonowe bloki. Parki - tu też sporo żyje sporo szczurów w Krakowie.

Aby zapobiec pladze tych gryzoni, w Krakowie rokrocznie w sposób ciągły od jesieni do wiosny (czyli od 15 października do 15 marca) właściciele kamienic i bloków zobowiązani są do przeprowadzenia obowiązkowej deratyzacji.

Jak wiemy, szczury to inteligentne zwierzęta, więc jeśli trutka będzie wystawiana ciągle w te same miejsca, to nie zadziała zgodnie z przeznaczeniem. Zalecane jest także częste zmienianie rodzaju preparatów i sposobu podawania.

Podobne zagrożenie stwarza także wyrzucanie resztek jedzenia na trawniki przed blokiem, mając nadzieję, że zjedzą to ptaki lub bezdomne koty. Nic bardziej mylnego, dokarmianie zwierząt w miejscach do tego nieprzeznaczonych przyczynia się do wzrostu populacji tych szkodników. W ten sposób działania deratyzacji nie przyniosą jednak oczekiwanych efektów, ponieważ gryzonie mają pożywienia pod dostatkiem.

Deratyzacja - przepisy, obowiązki

Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi „Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności:

  • prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami i ściekami;
  • zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki.

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Krakowa, przyjętego Uchwałą nr LXXXIII/2359/22 z dnia 27 kwietnia 2022 roku „Właściciele nieruchomości położonych na obszarze Gminy miejskiej Kraków zobowiązani są do przeprowadzenia deratyzacji nieruchomości w ciągu roku:

  • 1) w terminie od 15 października do 15 marca w sposób ciągły,
  • 2) każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni na terenie nieruchomości w ilości i według instrukcji stosowania danego preparatu,
  • 3) w obiektach gastronomicznych zbiorowego żywienia ludności, w sposób ciągły.

Niewywiązanie się z nałożonego przez ustawodawcę obowiązku przeprowadzenia deratyzacji podlega karze grzywny zgodnie z art. 10 ust. 2 i 2a ww. ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz art. 50 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Deratyzacja winna być przeprowadzona na obszarach zabudowanych budynkami mieszkalnymi, produkcyjnymi, handlowymi, usługowymi oraz na obszarach zieleni miejskiej. Trutki winny zostać wykładane sukcesywnie tam, gdzie pojawiają się szczury, w szczególności na podwórzach, śmietnikach, strychach, ustępach, budynkach gospodarczych, infrastrukturze kanalizacyjnej, ciepłowniczej itp.

W okresie przeprowadzania deratyzacji obowiązuje zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie wyłożenia środków zwalczających gryzonie.

  • Rejony wyłożenia trutki winny być oznakowane napisem „UWAGA TRUCIZNA”.
  • Miejsca wyłożenia trutek nie mogą być dostępne dla wolno żyjących zwierząt.

W celu zwiększenia skuteczności deratyzacji wskazanym jest, aby preparaty biobójcze wykładane były każdorazowo w innych miejscach. Zalecane jest także częste zmienianie rodzaju preparatów i sposobu podawania. Zwłaszcza w przypadku szczurów, stosowanie tego samego systemu przynęt, trucizn czy pułapek przez dłuższy okres czasu może nie być skuteczne, gdyż zwierzęta te bardzo szybko uczą się omijania stale występujących zagrożeń a wiedzę tą przekazują sobie wzajemnie w obrębie stada.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski