Kraków. „Szklarnie” Cracovii i apartamenty w bloczysku w...

Kraków. „Szklarnie” Cracovii i apartamenty w bloczysku w sąsiedztwie Błoń

Zdjęcie autora materiału
Małgorzata Mrowiec

, Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Hale sportowe jak szklarnie i wielki blok. Władze Krakowa dopuściły do powstania takich budowli przy samych Błoniach
1/24
przejdź do galerii

Hale sportowe jak szklarnie i wielki blok. Władze Krakowa dopuściły do powstania takich budowli przy samych Błoniach ©Fot. Andrzej Banaś

Władze nie panują nad zabudową w atrakcyjnej części Krakowa. Otoczenie Wielkiej Łąki, zamiast stanowić jej piękną oprawę, jest zagracane kontrowersyjnymi obiektami.
Zobacz galerię
Najpierw władze Krakowa dopuściły do budowy tuż przy Błoniach, w jednym z najbardziej atrakcyjnych zakątków miasta, ogromnego aparthotelu. Teraz obok niego na miejskim terenie powstają hale sportowe swoim wyglądem przypominające wielkie szklarnie lub namioty na plenerowe imprezy.

Znawcy architektury oraz aktywiści alarmują, że tereny wzdłuż al. 3 Maja powinny być zagospodarowane z wizją i stanowić wizytówkę miasta. A zamiast tego powstał tam mocno krytykowany betonowy stadion Wisły, symbol architektonicznego „brutalizmu”. Dziś obok niego, w miejscu dawnych obiektów sportowych, gdzie dopuszczono budowę hotelu, wykańczany jest de facto ogromny apartamentowiec. W sąsiedztwie, tam gdzie kiedyś były baseny, na gminnym terenie MKS Cracovia stawia wielkie, siermiężne tenisowe namioty. Przy Błoniach panuje chaos, a urzędnicy są bezradni.

Aleja architektonicznych koszmarów przy Błoniach


Duże kontrowersje wśród mieszkańców wzbudza to, co powstaje w sąsiedztwie Błoń, przy al. 3 Maja. Na terenach MKS Cracovia wzniesiono kilka obiektów przypominających szklarnie czy wielkie namioty gastronomiczne rozkładane przy okazji plenerowych imprez. Taka zabudowa powstaje w pobliżu ogromnego aparthotelu, który jest już na ukończeniu.

Dr Zbigniew Beiersdorf, historyk architektury, były główny konserwator zabytków Krakowa, zwraca uwagę, że chronione nie powinny być tylko Błonia, ale też sąsiadujące z nią atrakcyjne przyległe tereny. A mieszkańcy liczyli na to, że powstanie tam ogólnodostępna rekreacyjna przestrzeń, a nie kolejne po stadionie Wisły inwestycyjne niewypały.

Półbeczki do tenisa


Okazuje się, że wielkie białe namioty Cracovii to... kryte korty tenisowe w formie tzw. półbeczki: hala z podwójnymi kortami, pięć kortów pojedynczych, hala z pięcioma boiskami do badmintona.

Zapytaliśmy, skąd pomysł na taki kształt obiektów. - Wynika to ze standardu gry w tenisa - są to obiekty normatywne i umożliwiają, niezależnie od pogody, całoroczne uprawianie tego typu dyscyplin sportowych - przekonuje Przemysław Staniek, rzecznik MKS Cracovia. - Celem było stworzenie jednego spójnego projektu, wpisującego się w ład urbanistyczny miejsca - twierdzi.

Radna Krowodrzy Agnieszka Wantuch, mieszkająca w pobliżu, komentuje, że nowe obiekty wyglądają fatalnie, a drzewa ich niestety nie przysłaniają, bo większość została wycięta.

- Z Radą Dzielnicy V nie konsultowano tych potężnych namiotów. Gdyby chociaż były ciemnozielone, jakoś by się komponowały z otoczeniem. A tu są białe, zaraz będą brudne i czarne, bo przecież kto to będzie mył?! - mówi radna Wantuch.

Zadaszone korty są częścią dużego kompleksu sportowego przy al. 3 Maja (patrz ramka) budowanego za ponad 25 mln zł w miejscu dawnych odkrytych basenów Cracovii, które zamknięto ponad 20 lat temu i później niszczały. Część nowych obiektów już powstała, pozostałe mają być gotowe do końca roku.

Przypomnijmy, że działki o powierzchni ok. 4 ha, na których MKS Cracovia realizuje swoją inwestycję, są własnością gminy Kraków. Na podstawie umowy z 2000 r. nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste MKS Cracovia. W 2011 r. Rada Miasta zgodziła się na dokapitalizowanie MKS Cracovia przez firmę Comarch kwotą 30 mln zł.

Po dokapitalizowaniu Comarch stał się większościowym udziałowcem Cracovii, a miasto mniejszościowym. Warunek był taki, że część pieniędzy (ok. 25 mln zł) zostanie przekazana na zagospodarowanie gminnych terenów przy Cichym Kąciku.

Obszar dawnych basenów miał być zaadaptowany na cele sportowe, medyczne, gastronomiczne i rekreacyjne. Zmieniały się koncepcje. W maju 2017 w planach był także hotel z 42 pokojami i parking podziemny na 150 miejsc. Teraz Cracovia nie wymienia takich obiektów.

- Realizowane przedsięwzięcie jest zgodne z zapisami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania „TS Wisła”, gdzie nieruchomości zostały ujęte jako tereny sportu i rekreacji z możliwością budowy obiektów gastronomicznych - zaznacza Przemysław Staniek.

Z kolei Agnieszka Wantuch kwituje: - Zostały zlikwidowane baseny, z których przez lata korzystali krakowianie, i zastępuje się je komercją .

Radna z Krowodrzy zaznacza też, że mieszkańcy chcieliby, aby ten teren był dla nich otwarty, tak jak park Jordana. - Byli za zagospodarowaniem terenu - bo zamienił się w chaszcze - ale nie za komercjalizacją tego miejsca, szczególnie że Cracovia jest miejskim klubem - mówi Agnieszka Wantuch.

Zapytaliśmy Urząd Miasta, dlaczego podpisując umowę z MKS Cracovia nie zastrzegł, by został przeprowadzony konkurs architektoniczny na obiekty mające stanąć przy al. 3 Maja, a także - czy magistrat w jakikolwiek sposób kontroluje to, co powstaje na tym terenie. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Apartamenty z garażem


Centrum Cracovii powstaje w sąsiedztwie innej budzącej kontrowersje inwestycji - Błonia Park. Zgodnie z planem miejscowym, jak i pozwoleniem na budowę inwestor może zbudować wyłącznie hotel. Tymczasem oferował do sprzedaży apartamenty w tym obiekcie. Tłumaczył od początku, że powstanie aparthotel, czyli hotel, który ma wielu właścicieli. Gmina zawiadomiła prokuraturę, bo uznała, że inwestor wprowadzał w błąd potencjalnych nabywców. Prokuratura wszczęła śledztwo, ale ostatecznie je umorzono.

Jak podkreśla Marek Kubacki z firmy Portfel Inwestycyjny, jej przedsięwzięcie było wielokrotnie kontrolowane, nikt nigdy nie dopatrzył się nieprawidłowości. - Inwestor nie ma wpływu na cały szereg nieprawdziwych informacji o inwestycji, w tym również rzekomej funkcji mieszkalnej budynku - mówi.

Konstrukcja obiektu jest już gotowa, okna wstawione, trwają prace przy elewacji. W budynku mają być 223 apartamenty, w garażu podziemnym 141 miejsc postojowych. Na zewnątrz planowane są tylko trzy miejsca dla autokarów. A co można usłyszeć od oglądających efekt prac? „Okropne bloczysko” - komentują.

Dr Zbigniew Beiersdorf zwraca uwagę, że teren jest na nowo urządzany kosztem miejskiego stadionu lekkoatletycznego z okresu międzywojennego. - To była świetna architektura, europejska, w stylu amsterdamskim - ceglane elewacje, długie horyzontalne pasy białych okien. Straciliśmy jedyny jej przykład w Krakowie - mówi z żalem dr Beiersdorf. Jego zdaniem do rejestru zabytków powinna być wpisane nie tylko sama łąka, jaką są Błonia, ale też ich otoczenie.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:
Komentarze (75)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kraków Jacka Majchrowskiego. Pomyślcie, co zrobi z miastem w ciągu kolejnych pięciu lat

!antyjacek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Wystarczy na niego nie zagłosować. Jak ktoś nie chce PiS-u - jest Gibała. Jeżeli komuś jest wszystko jedno - Wassermann. Byle nie Jacek. W ciągu 16 lat już pokazał, ile jest wart. Tajster,...rozwiń całość

Wystarczy na niego nie zagłosować. Jak ktoś nie chce PiS-u - jest Gibała. Jeżeli komuś jest wszystko jedno - Wassermann. Byle nie Jacek. W ciągu 16 lat już pokazał, ile jest wart. Tajster, igrzyska, brak Euro w Krakowie, plany miejscowe dla deweloperów, posady dla kolegów i partnerów życiowych urzędniczek (Kandefer i Śmiałek w KHK po 30 tysi miesięcznie), bloki na trasie planowanej linii tramwajowej, apartamenty na Stradomiu na cmentarzu itd. Nasze miasto staje się absurdalne. A ten człowiek mówi o "przyszłości Krakowa". Dajmy mu odpocząćzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gibon, sam siebie plusujesz?

widocznie ukryty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Nieźle masz zjarany łeb w wyścigu po pieroGi...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jacek

Cię (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

urządzi ...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wtorkowy rekord wydanych misek

babcia malina (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Zaczynamy być jak Balice, odprawiamy coraz więcej pieroGowych trolli.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Majchro - wynocha do Sosnowca

M (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

Dziadu

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Beton, beton

Obserwator~` (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

wszędzie beton. To na pewno udało się Majchrowskiemu.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Beton to masz miedzy oczami a mozgiem...

Ghost (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

Idz do okulisty albo neurochirurga. Moze beda w stanie ci pomoc

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
rozebrać

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

koszmarny budynek który udaje hotel. powinien zostać rozebrany

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tylko nowy prezydent

Łukasz88 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

może zmienić to zabetonowane miasto. Osiedla na peryferia a w centrum parki, np. propozycja Gibały dotycząca Kopernika.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Drużyny „G”

dziadka sąsiadka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

Pierwsza „Drużyna G” potrafiła zebrać 38 tysięcy podpisów. Nieprawidłowych podpisów. Druga „Drużyna G” korzysta z darmowych karnetów. Na pieroGi. Trzecia „Drużyna G” to super specjaliści. Do koryta.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jeszcze jedna kadencja tego dziada majchra

janek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

i na błoniach powstaną szkieletory.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Betonowanie Krakowa

kasia! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

to domena Majchrowskiego. Pozostawienie go na stanowisku to byłaby pomyłka. Tylko wybór nowego prezydenta spowoduje zmiany.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kasia bredzi

Glotrew (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Wysil sie na orginalniejsze argumenty kasiu.... co masz ptaka..

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kasia! ma ptaka!

podglądacz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Facet, kompromitujesz się po całości!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Baju baju baj!

św.NH (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

Ale kreatywny kretynizm! Z jednej strony szpital rdzawy przy Rudawie, z drugiej skandynawskie kloce z tyłka Majchi gang. Widok się psuje ale ten z okien słono kosztuje. Rozebrać i zrównać z glebą.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu