Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szkolenie adeptów na strażaka. Zaledwie 60 miejsc, a 485 chętnych - do szkolenia przystąpili tylko najlepsi

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Adam Wojnar
Adam Wojnar
Szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej na poligonie Szkoły w Kościelcu niedaleko Proszowic.
Szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej na poligonie Szkoły w Kościelcu niedaleko Proszowic. Adam Wojnar
Na osiedlu Zgody w Krakowie swoją siedzibę ma Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. To właśnie w tej szkole, w dwuletnim policealnym studium zawodowym przygotowywana jest kadra średniego szczebla dowodzenia dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Obok szkolenia podstawowego nowych strażaków są organizowane również szkolenia kwalifikacyjne, szkolenia doskonalące i kursy. Właśnie na terenie Szkoły Aspirantów zostały przeprowadzone egzaminy wstępne polegające na próbach sprawnościowych i wydolnościowych. Było zaledwie 60 miejsc, a 485 chętnych. Tylko ci, którzy zdali egzamin i dostali się dalej, przystąpili do przeszkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej na poligonie Szkoły w Kościelcu niedaleko Proszowic.

Jak się okazuje, zawód strażaka oraz zdobycie kwalifikacji technika pożarnictwa cieszy się w naszym społeczeństwie dużym zainteresowaniem. Na 60 miejsc w Szkole Pożarnictwa do egzaminu przystąpiło 485 kandydatów.

1 września adepci pożarnictwa, którzy zdali egzaminy i zostali przyjęci, rozpoczęli przeszkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej na poligonie Szkoły w Kościelcu niedaleko Proszowic. To na tym szkoleniowym poligonie mają miejsce praktyczne ćwiczenia dostosowane do specyfiki szkolenia, w tym także adeptów pożarnictwa, którzy rozpoczynają trudną drogę nauki bycia strażakiem i poznają „strażacki elementarz”.

- 1 września rozpoczyna się szkolenie w zakresie I semestru w zakresie szkolenia ochrony przeciwpożarowej, które trwa minimum 280 godzin lekcyjnych - mówi mł. bryg. Łukasz Wolak Naczelnik Wydziału Kształcenia Zawodowego.

Strażacy są uczeni podstaw w ramach służby przeciwpożarowej m. in.: bezpieczeństwa i higieny pracy, ratownictwa medycznego, fizykochemicznego spalania, środków gaśniczych oraz sprzętu, taktyki zwalczania pożarów i działań ratowniczych.

Unitarne szkolenie w warunkach skoszarowania na poligonie w Kościelisku potrwa do końca września, aby następnie w październiku kontynuować je w budynkach szkoły w Krakowie. Każda osoba przyjęta do szkoły musi przejść program szkolenia podstawowego. W kolejnych semestrach wiedza jest rozbudowywana w zakresie przewidzianym dla technika pożarnictwa. Nabycie podstaw obsługi ratowniczej i gaśniczej w okresie unitarnym są wykorzystywane w późniejszym czasie. Z biegiem czasu stopień trudności się zwiększa, ale najpierw słuchacz musi nauczyć się podstaw. Głównym zadaniem szkolenia unitarnego na I semestrze jest przygotowanie strażaka do służby w jednostce ratowniczo-gaśniczej oraz realizacji zadań w ramach kompanii szkolnej „Kraków” centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

- Zgrupowanie unitarne to nauka podstaw strażackiego rzemiosła - podkreśla bryg. Krzysztof Kłuś dowódca zgrupowania.

Choć do Szkoły Aspirantów po zdaniu egzaminu dostają się także i te osoby, które rozpoczęły swoją strażacką przygodę w Ochotniczych Strażach Pożarnych, zdobywając już wcześniej pewne doświadczenie, mają one możliwość weryfikacji swoich umiejętności. Zdarza się, że w czasie szkolenia unitarnego są osoby, które z niego rezygnują. Głównymi przyczynami są przede wszystkim sprawy rodzinne lub zdrowotne. Z każdym prowadzone są indywidualne rozmowy, by poznać przyczyny tej decyzji oraz przekazanie jej wsparcia.

Z roku na rok zmienia się infrastruktura na strażackim poligonie w Kościelcu. Przybyła np. kolejowa cysterna i wagony, na których strażacy będą mogli przeprowadzić zajęcia praktyczne. Na poligonie są zarówno wycofane z eksploatacji autobusy i tramwaje, samochody, a nawet samolot i fragment śmigłowca. Wybudowana została specjalna komora dymowa, gdzie strażacy uczą się pracy w aparatach powietrznych czy komora rozgorzeniowa pozwalająca na bezpieczną obserwację procesu spalania. Jest też m. in. stacja benzynowa, zbiornik gazu czy gruzowisko do wykorzystania w zajęciach praktycznych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski