Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szpital Uniwersytecki znów uruchamia kompleksowe leczenie endometriozy metodami małoinwazyjnymi

PDZ
Kraków. Szpital Uniwersytecki znów uruchamia kompleksowe leczenie endometriozy metodami małoinwazyjnymi.
Kraków. Szpital Uniwersytecki znów uruchamia kompleksowe leczenie endometriozy metodami małoinwazyjnymi. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Szpital Uniwersytecki w Krakowie ponownie uruchamia – po przerwie spowodowanej pandemią covid-19 – kompleksowe leczenie endometriozy metodami małoinwazyjnymi.

FLESZ - W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

od 16 lat

W ostatnim czasie wykonano pierwsze w Nowej Siedzibie operacje, podczas których pacjentkom usunięto w całości zmiany chorobowe. Zabiegi przeprowadzono pod kierunkiem prof. Hans-Rudolfa Tinneberga, jednego ze światowych pionierów ginekologii małoinwazyjnej, a na sali operacyjnej towarzyszył mu zespół specjalistów z Oddziału Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej.

- Pacjentki trafiły do nas z różnymi objawami: przewlekłymi bólami brzucha, problemami z zajściem w ciążę, a nawet z podejrzeniem raka jajnika. W efekcie przeprowadzonej skrupulatnej i rozszerzonej diagnostyki u części z nich stwierdzono obecność zmian o charakterze endometriozy obejmującej ściany jelit czy podotrzewnowo położonych struktur nerwowych, stąd w tych przypadkach mówimy o endometriozie głęboko naciekającej – tłumaczy dr hab. Paweł Basta. – Ponieważ nie znamy przyczyn występowania tej choroby, nie mamy leków działających przyczynowo, a zatem nie możemy zastosować w pełni efektywnego leczenia farmakologicznego. Jedyną skuteczną i pozwalająca na trwałe wyleczenie metodą, jest radykalna resekcja czyli całkowite usunięcie zmiany – dodaje.

Takie zabiegi są sporadycznie wykonywane w Polsce ze względu na stopień skomplikowania samej procedury oraz wysokie koszty jej przeprowadzenia. Tymczasem występowanie endometriozy szacuje się na około 15 proc. wśród kobiet będących w wieku reprodukcyjnym, w tym przypadki endometriozy głęboko naciekającej stanowią około 2-3 proc. kobiet, w tym często bardzo młodych. Choroba ta wiąże się z silnym bólem, a także problemami z płodnością i zajściem w ciążę. Często uniemożliwia normalne funkcjonowanie i izoluje pacjentki ze społeczeństwa. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, Szpital Uniwersytecki inicjuje działalność punktu diagnostyki i leczenia kobiet z endometriozą za pomocą metod małoinwazyjnych.

- Konsultujemy nasze przypadki z najlepszymi specjalistami ze świata, by później móc jak najlepiej pomagać naszym chorym. Prowadzenie takiej działalności to jednak kwestia nabrania wprawy przez nas samych. Trzeba stworzyć algorytmy postepowania diagnostycznego - musimy nauczyć się badać i diagnozować pod kątem tej specyficznej choroby – mówi dr hab. Paweł Basta.

Ośrodek leczenia endometriozy w SU zrzesza specjalistów zarówno z zakresu diagnostyki, leczenia zachowawczego, jak i chirurgicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Szpital Uniwersytecki znów uruchamia kompleksowe leczenie endometriozy metodami małoinwazyjnymi - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski