Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Sztuka ludowa w nowoczesnym wydaniu prezentuje się w sercu Krakowa

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
46. edycja Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej potrwa do 21 sierpnia
46. edycja Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej potrwa do 21 sierpnia Andrzej Banas
Kramy Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej, prezentujące na Rynku Głównym rękodzieło artystyczne i dzieła twórców ludowych, to już krakowska tradycja. Zwyczajowo także, podczas Targów jest okazja, by zobaczyć występy zespołów folklorystycznych, a także skosztować regionalnych przysmaków. - To wyjątkowa impreza, która na trwałe wpisała się w tradycję naszego miasta. Targi sztuki ludowej, rzemiosła to inicjatywy, które współtworzą markę Krakowa, najbardziej rozpoznawalnego na świcie z polskich miast – mówił podczas uroczystego otwarcia Targów Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa. Tegoroczna, 46. odsłona Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej potrwa do 21 sierpnia.

- Od czterdziestu sześciu lat Targi goszczą na krakowskim Rynku, ciesząc krakowian oraz turystów odwiedzających nasze miasto. To bardzo ważne, aby pielęgnować tradycję niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, a także dbać o naszych wystawców: twórców ludowych, rękodzielników i rzemieślników, którzy od kilkudziesięciu lat licznie przybywają tu, żeby handlować i podtrzymywać tradycje kupieckie naszego miasta – mówił podczas otwarcia Michał Czerski, wiceprezes „Imago" Centrum Sztuki Ludowej, organizatora Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.

Kultywowanie szeroko pojętego folkloru, a także prezentacja bogactwa i różnorodności kultury ludowej polskiej i zagranicznej od lat przyświecają organizatorom Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej. Wydarzenie obecne jest na krakowskim Rynku Głównym od lat 70. XX wieku (z kilkuletnią przerwą), tworząc lokalny koloryt tego miejsca i dające możliwość poznania miasta i regionu przez pryzmat sztuki ludowej. Dziś Targi stanowią największą i najpełniejszą prezentację polskiej sztuki ludowej oraz rękodzieła artystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak podkreślił Michał Czerski z Imago, przez ostatnie dwa lata naznaczone pandemią struktura i organizacja targów zmieniła się na każdej płaszczyźnie tak, by spełnić wymogi i oczekiwania odwiedzających kramy na Rynku Głównym. A w tym roku w Krakowie prezentuje się siedemdziesięciu sześciu wystawców.

- Na płaszczyźnie handlowej kładziemy duży nacisk na to, żeby w głównej mierze na Targach prezentowane było tradycyjne rzemiosło, a nasi goście mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z żywą kulturą ludową. Na naszym wydarzeniu gościmy depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest to m.in. krakowska koronka klockowa, plecionkarstwo oraz zabawkarstwo żywiecko-suskie. Została odświeżona i dopasowana do architektury Sukiennic, wieży ratuszowej czy kamienic otaczających Rynek infrastruktura targów – wyjaśnia Michał Czerski. – Zmianie uległ także program artystyczny, odchodzimy od występów „kół gospodyń wiejskich". Gościmy natomiast zespoły, które cieszą się dużym uznaniem, a tradycyjne nurty muzyczne prezentowane są w nowoczesnych brzmieniach, jak np. kapela z Podlasia i zachodniej Białorusi Hajda Banda/ Гайда Банда

.

W poniedziałek, 8 sierpnia, podczas oficjalnej inauguracji 46. edycji Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej wystawców, artystów i publiczność powitali: Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa, krakowscy radni Sławomir Pietrzyk i Tomasz Daros, Lenka Pivkova, konsul Republiki Słowackiej, Adrian Kromka, dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie, Piotr Huzior, pełnomocnik Krajowej Rady Spółdzielczej województwa małopolskiego, Krzysztof Karcz ze stowarzyszenia „Krak-Business” oraz Józef Spiszak, wieloletni prezes i organizator Targów.

Podczas otwarcia, w ramach Dnia Słowacji, zaprezentowali się artyści naszych południowych sąsiadów. Na scenie na Rynku Głównym wystąpili, m.in. multiinstrumentalista Drahomir Dalos grający na ludowych instrumentach dętych. Publiczność miała również okazję zapoznać się z wizytówką spiskiego zamku oraz Skansenu i Muzeum Zamku w Starej Lubovni.

Koncerty zarówno tradycyjnej muzyki ludowej, jak i folkowej w bardziej nowoczesnym brzmieniu oraz występy zespołów pieśni i tańca z całej niemal Europy odbywać się będą na scenie targowej codziennie po godzinie 15:00. Towarzyszące Międzynarodowym Targom Sztuki Ludowej Dni Węgier, Ukrainy, Słowacji, ale też Dzień Sędziszowa czy Pińczowa to okazja do zapoznania się z kulturą i twórcami z różnych regionów.

Tegoroczne Targi zakończą się w niedzielę, 21 sierpnia występami kapeli Hajda Banda/ Гайда Банда oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Sądeczanie”.

Sułoszowa znów zachwyciła internatów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Sztuka ludowa w nowoczesnym wydaniu prezentuje się w sercu Krakowa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski