MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szukają firmy, która na stadionie Wisły wykona remont do kwoty 89 milionów złotych. Z pracami trzeba zdążyć do igrzysk europejskich

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Koncepcja modernizacji stadionu Wisły.
Koncepcja modernizacji stadionu Wisły. ZIS Kraków
Nie rozstrzygnięto trzech przetargów na modernizację stadionu Wisły w ramach przygotowań do igrzysk europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 roku, bowiem nie było chętnych albo proponowane oferty znacznie przekraczały kosztorys. Teraz Zarząd Infrastruktury Sportowej przeprowadzi negocjacje z wybranymi firmami w celu wyłonienia wykonawcy, który zrealizuje prace za prawie 90 mln zł, a więc kwotę jaką miasto może przeznaczyć na inwestycję.

- Postępujemy zgodnie z zasadami zamówień publicznych. Po trzech nierozstrzygniętych przetargach teraz można przeprowadzić negocjacje z firmami. Mamy nadzieję, że w taki sposób uda się wyłonić wykonawcę, z którym zostanie ustalony zakres prac, jaki będzie realny i możliwy do zrealizowania za kwotę, jaką zarezerwowano na inwestycję - informuje Michał Sobolewski z ZIS.

Przypomnijmy, że rząd zadeklarował, iż na inwestycje sportowe w Krakowie związane z igrzyskami przeznaczy 150 mln zł. Na modernizację Stadionu Miejskiego im. H. Reymana (mecze na nim rozgrywają piłkarze Wisły) zarezerwowano 89 mln zł, w tym ponad 80 mln zł od rządu.

Na stadionie Wisły zaplanowano ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz mecze w rugby 7. Założono, że modernizacja ma spowodować, by obiekt był bardziej funkcjonalny i mniej kosztowny w utrzymaniu, a przy okazji miał wypięknieć (szczególnie od zewnątrz), tak by jakoś można było się pokazać przed Europą.

W połowie sierpnia ZIS unieważnił trzy pierwsze przetargi dotyczące modernizacji stadionu. W dwóch przypadkach nie było ofert - na modernizacją fasad trybun oraz na remont wnętrz. Natomiast w pierwszym przetargu na modernizację instalacji HVAC związanych z wentylacją, klimatyzacją, ogrzewaniem, a także elektrycznych i teletechnicznych wpłynęła jedna oferta na kwotę ponad 174 mln zł. ZIS na ten zakres prac rezerwował niespełna 35 mln zł.

Pod koniec sierpnia rozpoczęła się druga tura przetargów. W przypadku zamówienia na modernizację elewacji trybun i instalacji HVAC wpłynęła jedna oferta na kwotę 161,6 mln zł. ZIS był gotów przeznaczyć 65,2 mln zł. W drugim przetargu na na modernizację instalacji elektrycznych i teletechnicznych wpłynęły dwie oferty na 29,5 mln zł oraz 15,9 mln zł (kosztorys 6,3 mln zł). Natomiast w drugim podejściu na prace adaptacyjno-modernizacyjne wewnątrz stadionu nie złożono żadnej oferty (ZIS rezerwował 16,2 mln zł).

Na początku października ZIS ogłosił trzeci przetarg na modernizację fasad trybun i instalacji HVAC. W poniedziałek (17 października) nastąpiło otwarcie ofert i okazało się, że nie wpłynęła żadna propozycja. Na przeprowadzenie prac ZIS planował przeznaczyć 77 844 610 zł.

Teraz mają odbyć się więc negocjacje z potencjalnymi wykonawcami.

- Zrobimy wszystko, aby pieniądze rezerwowane na inwestycję zostały przeznaczone na to zadanie i stadion został zmodernizowany - mówił nam niedawno Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS. - Zależy nam przede wszystkim na tym, by została zmieniona elewacja stadionu, gdyż obecna jest energochłonna. Po wprowadzeniu nowych rozwiązań można byłoby zmniejszyć koszty utrzymania obiektu, m.in. opłaty za ogrzewanie. Zaplanowaliśmy też wymianę wszystkich instalacji, m.in. związanych z oddymianiem i klimatyzacją. Niestety musimy zrezygnować z tego, co mogłoby zwiększyć komfort na stadionie, a więc np. wymiany krzesełek czy telebimów - dodał.

A co jeśli nawet negocjacje nie przyniosą rozstrzygnięcia i nadal nie będzie chętnego na wykonanie prac na stadionie w krótkim czasie, bowiem do igrzysk pozostało już tylko 8 miesięcy. - Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Sportu, aby rządowa dotacja została wykorzystana w Krakowie. Jeżeli teraz nie uda się wyłonić wykonawcy modernizacji stadionu, to będziemy się zastanawiać jak pieniądze przeznaczyć albo na inny cel albo na prace na stadionie, ale w innym terminie, tak by zaplanowane zmiany wykonać na spokojnie - wyjaśnił dyr. Krzysztof Kowal.

Koncepcja nowego stadionu KS Wieczysta.

Kraków wybuduje nowy piłkarski stadion. Ogłoszono już przeta...

Niedawno w Krakowie gościli przedstawiciele Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), którzy wizytowali m.in. stadion Wisły i zapewnili, że już nadaje się do przeprowadzenia na nim zamierzonych wydarzeń: ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz meczów w rugby siedmioosobowym.

Jeżeli nie udałoby się poprawić wyglądu elewacji stadionu na czas igrzysk, to w Komitecie Organizacyjnym biorą pod uwagę, że fasady obiektu na czas imprezy można byłoby upiększyć zasłaniając je dużymi banerami przygotowanymi na czas igrzysk.

Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski