Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków szykuje finał obchodów Roku Lema. Od 10 do 14 września odbędzie się festiwal Bomba Megabitowa

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Bomba Megabitowa wybuchnie w Krakowie 10 września. To festiwal multimedialny, który zwieńczy obchody Roku Lema
Bomba Megabitowa wybuchnie w Krakowie 10 września. To festiwal multimedialny, który zwieńczy obchody Roku Lema Materiały prasowe
Od 10 do 14 września potrwa w krakowskim Centrum Kongresowym ICE Bomba Megabitowa – festiwal kultury, technologii i nauki z okazji setnych urodzin Stanisława Lema. Organizatorami są Miasto Kraków, KBF i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

FLESZ - W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

od 16 lat

Bomba Megabitowa to wydarzenie dla wszystkich – zarówno zagorzałych fanów twórczości Lema, jak i tych, którzy do tej pory nie mieli z nią styczności. Dla ludzi kultury i entuzjastów nowych technologii. Dla tych, którzy chętnie posłuchają rozmów z tłumaczami Lema i tych, którzy zastanawiają się nad wpływem sztucznej inteligencji na nasze życie w przyszłości.

– Dla miłośników Stanisława Lema, który urodził się 100 lat temu, przygotowaliśmy nietuzinkowy i bardzo wartościowy program, łączący elementy konferencji naukowej i festiwalu – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF. – Do udziału w prelekcjach, panelach i spotkaniach zaprosiliśmy zarówno naukowców zajmujących się rozwojem technologii przyszłości, jak i twórców czujących duchowe pokrewieństwo z twórczością Lema.

– Wspólnie z KBF zorganizujemy wyjątkowe wydarzenie, jakiego do tej pory na polskiej scenie kongresowej nie było – dodaje dr Maciej Kawecki, Prezes Zarządu Instytutu Lema. - Wydarzenie na miarę wielkości Stanisława Lema: pisarza, wizjonera, futurysty, nazywanego „prorokiem technologii”. Pokażemy wszystkie oblicza Mistrza i zbudujemy most między pozornie odległymi światami technologii i kultury.

O nowych technologiach i ich wpływie na życie każdego z nas porozmawiamy w ramach czterech bloków tematycznych – punktem wyjścia każdego z nich będzie literatura Lema. Ścieżki bowiem noszą nazwy: „Powrót z gwiazd”, „Człowiek z Marsa”, „Summa technologiae” i „Wizja lokalna”. Dodatkowo festiwal uświetni cykl „Future Talks”, podczas którego zderzą się poglądy przedstawicieli świata kultury i technologii: uczestnicy dyskutować będą o etyce w sztucznej inteligencji, przyszłości sportu i e-sportu, katastrofie klimatycznej czy przyszłości literatury w świecie technologii.

Entuzjaści nowych technologii zobaczą na festiwalu wystawy technologii kosmicznych i druku 3D oraz bibliotekę przyszłości, w której będą mieli dostęp do dzieł pisarza na wszystkich nośnikach… poza tradycyjną książką.

Głośną historię donosu Philipa K. Dicka do FBI sugerującego, że za nazwiskiem Stanisława Lema kryją się komunistyczni agenci, przypomni spektakl „Lem vs. P.K. Dick”, przygotowany we współpracy z Teatrem Łaźnia Nowa z tekstem i w reżyserii Mateusza Pakuły.

EABS to ceniony zespół jazzowy, którego najnowsze poszukiwania muzyczne skupione są wokół pozaziemskich eksploracji. Jego ostatni album „Discipline of Sun Ra” zainspirowały dokonania legendarnego jazzmana Sun Ra, który głosił, iż przybył na Ziemię z dalekiej planety. Podczas wieczoru wieńczącego pięciodniowe obchody 100. urodzin Stanisława Lema, zespół zaprezentuje program inspirowany twórczością Mistrza.

Ze wszystkimi żyjącymi tłumaczami Lema spotkamy się w ramach panelu „Lem In Translation”. Ważną częścią programu będą też czytania performatywne, w tym słuchowisko na motywach „Powrotu z gwiazd” z udziałem czołowych polskich aktorek i aktorów, przygotowane we współpracy z serwisem Audioteka.

Najgłośniejsze ekranizacje filmowe prozy Lema z wprowadzeniem ekspertów zobaczymy w Kinie Pod Baranami.
Program uzupełnią wydarzenia dla dzieci i młodzieży: warsztaty wokół pierwszej książki dla dzieci na temat Lema autorstwa Marcina Barana i z ilustracjami Tomasza Kozłowskiego, lemowskie warsztaty słowotwórcze oraz skierowany do licealistów cykl „Futurystyczne lekcje polskiego” o tym, jak mogą wyglądać lekcje w szkole za 10 lub 15 lat.

Przedłużeniem festiwalu w przestrzeni miejskiej ma być wystawa plenerowa, prezentująca najciekawsze okładki do książek Stanisława Lema w wyborze Przemka Dębowskiego zatytułowana „Wizja globalna”, którą zobaczymy we wrześniu na Plantach i w galerii Artemis.

– Wydarzenia Bomby Megabitowej są pomyślane w kontekście tegorocznego jubileuszu, ale też trwających prac nad Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”, które powstanie w najbliższych latach na krakowskim Zabłociu. Natomiast wszystkie te działania miały swój początek w lekturze, w książkach i tych na festiwalu nie zabraknie – podsumowuje Szymon Kloska, kurator obchodów Roku Lema.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków szykuje finał obchodów Roku Lema. Od 10 do 14 września odbędzie się festiwal Bomba Megabitowa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski