Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków szykuje się do drugiej fali pandemii koronawirusa. Czy szpitale wytrzymają?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Archiwum
Władze Krakowa oraz miejskie szpitale szykują się do drugiej fali pandemii koronawirusa. W "Żeromskim" trwają przygotowania do utworzenia oddziału covidowego. Eksperci ostrzegają, że jesienią i zimą zachorowań może być więcej niż teraz.

FLESZ - Jak przygotować dzieci do powrotu do szkoły?

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 136 osób w regionie. To 70 kobiet i 66 mężczyzn - w wieku od 3 do 94 lat. Najwięcej nowych przypadków jest w powiecie limanowskim: 30, na drugim miejscu plasuje się Kraków, gdzie w ostatnich godzinach zakażenie potwierdzono u 26 osób. Niestety zmarły kolejne trzy osoby. Od początku epidemii w Małopolsce walkę z groźnym wirusem przegrało już 130 chorych.

Władze miasta dostrzegają, że sytuacja robi się naprawdę bardzo trudna. Eksperci ostrzegają, że czeka nas jeszcze druga fala zakażeń, najprawdopodobniej jesienią i zimą. Na przyjęcie kolejnych chorych szykują się szpitale. Finansowo pomaga gmina. Kilka milionów złotych na zakup aparatury i sprzętu medycznego trafiły do miejskich szpitali: m.in. Szpitala im. Żeromskiego. To właśnie lekarze z tej placówki mają odciążyć jedyny szpital jednoimienny w regionie, czyli dedykowany chorym na koronawirusa. Chodzi o Szpital Uniwersytecki. W "Żeromskim" baza łóżkowa dla pacjentów chorych na COVID-19 zostanie poszerzona do 60.

- Z początkiem września uruchamiamy oddział covidowy w szpitalu im. Stefana Żeromskiego. Chodzi o budynek G, zajmowany do tej pory przez oddział zakaźny i internistyczny - mówił ostatnio wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W placówce trwają intensywne przygotowania do poszerzenia bazy łóżkowej. Anna Górska, rzecznik prasowy placówki, tak wypowiedziała się dla Radia Kraków: - Pacjenci z Covidem absolutnie nie będą mieli kontaktu z innymi pacjentami. Szpital w tym czasie funkcjonuje normalnie. Nie ograniczamy przyjęć ani konsultacji, przyjmujemy wszystkich planowych pacjentów na zabiegi, ambulatorium specjalistyczne pracuje również normalnie.

Wielka awaria w Krakowie. W mieście przestała działać sygnal...

Przypomnijmy, że Szpital Żeromskiego od początku pandemii przyjmuje pacjentów z koronawirusem - w większości są to dzieci.

- Na oddział covidowy nie będą przyjmowani dorośli, jeśli nie będzie wypełniony Szpital Uniwersytecki. Mam nadzieję, że tak nie będzie, ale jesteśmy na to przygotowani - dodał Kmita.

Miejscy urzędnicy informują dodatkowo: W Krakowie uzupełniono zapasy magazynowe środków ochrony osobistej w ramach Miejskiego Magazynu Obrony Cywilnej, zaopatrzono w nie miejskie szpitale i Domy Pomocy Społecznej, a dla seniorów przygotowywana jest akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie.

Z Magazynu można skorzystać w wyjątkowych sytuacjach. Są tam m.in. kombinezony ochronne oraz płyny dezynfekcyjne. - Procedury zakupu tego typu środków, szczególnie w tym czasie, wymagają stosownych, czasochłonnych procedur i dlatego na wypadek zaistnienia sytuacji, w której np. jakiejś placówce miejskiej braknie tego typu środków, w oczekiwaniu na jego zakup może uzupełnić je środkami pochodzącymi z tej puli - informują w magistracie.

I dodają: "działania miasta przyniosą zamierzony skutek tylko wtedy, gdy wszyscy będziemy konsekwentnie przestrzegać istniejących obostrzeń, czy to ogólnych, czy też tych zaostrzonych, wynikających z wprowadzonej na obszarze miasta strefy żółtej. Tam, gdzie jest to wymagane, powinniśmy zasłaniać nos i usta za pomocą maseczki i bezwzględnie utrzymywać bezpieczną odległość". Na razie nie wiadomo, czy stolicy Małopolski grozi zakwalifikowanie do czerwonej strefy - gdzie obostrzenia są dużo bardziej rygorystyczne niż w żółtej (np. w powiatach „żółtych” w weselach uczestniczyć może maksymalnie 100 osób, a w czerwonych - 50). Ministerstwo Zdrowia nie wypowiedziało się w tej sprawie.

Tymczasem badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego łączą siły, aby wspólnie opracować skuteczną i bezpieczną szczepionkę na COVID-19. Jej działanie ma polegać na pobudzeniu limfocytów T osoby zaszczepionej do niszczenia komórek zainfekowanych przez wirusa. Badania są finansowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) z funduszy europejskich pochodzących z programu Inteligentny Rozwój.

Na szczęście sanepid przekazuje też dobre informacje o kolejnych 194 ozdrowieńcach z naszego województwa. To 98 kobiet i 96 mężczyzn, w wieku od 2 miesięcy do 84 lat. Najwięcej osób wyzdrowiało w powiecie nowosądeckim: 78.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków szykuje się do drugiej fali pandemii koronawirusa. Czy szpitale wytrzymają? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski