Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tablica upamiętnia Barbarę i Zenona Hajdugów

(AF)
W Krakowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej dobroczyńców Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów, Barbary i Zenona Hajdugów.

Barbara Hajduga oraz urodzony w Nowym Brzesku Zenon Hajduga przekazali w 2015 roku oszczędności swojego życia na sfinansowanie części kosztów związanych z budową nowego pawilonu Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów, który został oficjalnie oddany do użytku w czerwcu 2018 roku.

Jak powiedziała nam kierująca Domem dyrektor Józefa Grodecka, przekazanie środków finansowych przez państwa Hajdugów było iskrą, dzięki której natychmiast ruszyły prace przy budowie nowego pawilonu. Przekazując swoje oszczędności na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej im. L. A. Helclów, darczyńcy wyraźnie wskazali, że są to środki z przeznaczeniem na utworzenie nowego Pawilonu przy DPS na ul. Helclów w Krakowie czyli tzw. Domu Artysty Seniora. Takiej inicjatywy nie można było zmarnować. Dzięki decyzji prezydenta Jacka Majchrowskiego i Rady Miasta Krakowa, znalazły się błyskawicznie środki na aktualizację dokumentacji technicznej oraz na samą budowę nowego pawilonu w DPS i prace budowlane szybko ruszyły.

Państwo Hajdugowie działali przez wiele lat społecznie na wielu polach, za co oboje zostali uhonorowani tytułem „Filantropa Krakowa A.D. 2015”. Podczas otwarcia nowego pawilonu Domu Zenon Hajduga oraz pośmiertnie jego żona, Barbara zostali odznaczeni przez prezydenta miasta Krakowa odznaczeniem „Honoris Gratia”, a w dowód wdzięczności za szczególne poświęcenie na rzecz Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w nowym obiekcie zlokalizowano tablicę upamiętniającą udział finansowy darczyńców w powstaniu nowego budynku.

Uroczystego odsłonięcia tablicy zaprojektowanej przez prof. Czesława Dźwigaja z krakowskiej ASP dokonali Zenon Hajduga i Andrzej Kulig zastępca prezydenta miasta Krakowa. Gratulując darczyńcom głos zabierali m.in.: Sławomir Pietrzyk wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, poseł Józef Lassota, artysta Marcin Daniec. Zaś legendarny bard Aleksander Kobyliński „Makino” z krakowskiego Zwierzyńca, zagrał na gitarze imitując dzwon Zygmunta, dedykując utwór nieżyjącej już Barbarze Hajdudze. Tablicę wykonał kamieniarz Tadeusz Sumek.

Po odsłonięciu tablicy przyszedł czas na koncert, który przygotowali krakowscy artyści: Bożena Zawiślak – Dolny, Witold Wrona, Jakub Oczkowski, Łukasz Lech. Na pianinie (podarowanym dla DPS przez Zenona Hajdugę) zagrał Jerzy Sobeńko. Artyści między poszczególnymi utworami wspominali ze wzruszeniem niezwykłą i bardzo ciepłą, ale też często robiącą uwagi artystom postać Barbary Hajdugi. - Pewnego razu przyszła do mnie do garderoby Pani Basia i komplementowała mój występ. Byłem zachwycony. Ale wychodząc powiedziała… Kup sobie szelki dziecko kochane, bo tak Ci te portki wiszą…- wspominał Jakub Oczkowski.

Zenon Hajduga nadal wspiera i interesuje się życiem Domu. Na wyposażenie nowego pawilonu DPS podarował nie tylko pianino, wiele książek, a także w miarę możliwości, przekazuje mieszkańcom i pracownikom Domu bilety na koncerty.

Pawilon mieści 54 dwu- i jednoosobowe pokoje, każdy z osobną łazienką. Budynek jest dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski