Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tajna baza na Zakrzówku i zarzuty wobec powstającego parku

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Na Zakrzówku w Krakowie powstaje park i kąpielisko. Prace postępują kolejny rok, powoli, a mieszkańcy coraz bardziej chcą, by ten teren przestał być placem budowy został otwarty. Tajemnicza grupa zbudowała nawet tajną, leśną bazę skrytą wśród drzew. Jest przedpokój z wieszakiem, kuchnia błotna, a nawet studio muzyczne. To miły akcent w kwestii Zakrzówka. Mniej mili są ludzie skupieni wokół profilu facebookowego Akcja Ratunkowa dla Krakowa. Wytykają urzędnikom z Zarządu Zieleni Miejskiej błędy przy inwestycji... Poprosiliśmy urzędników na ustosunkowanie się do stawianych zarzutów.

Akcja ratunkowa dla Krakowa i jej lista zarzutów

  • Metalowe bramki, zielonkawo-brunatna woda i siatki – tak teraz wygląda Zakrzówek. Mimo protestów mieszkańców, aktywistów i ekologów prace na Zakrzówku trwają, a ostatnie dzikie krakowskie tereny przestają być dzikie.
  • ZZM pod hasłami bezpieczeństwa i dostępności postanowił zniszczyć to unikalne na krakowskiej mapie miejsce, realizując komercyjną inwestycję za miliony. Przyjrzyjmy się więc jak wygląda.
  • Do małego zbiornika, który ma być przeznaczony dla mieszkańców, prowadzą z dwóch stron strome schody, z pewnością nieprzyjazne osobom z niepełnosprawnościami, małym dzieciom czy seniorom, a przewidziane ułatwienia na ten moment nie wydają się funkcjonalne. Na przykład, żeby dostać się na podjazd, trzeba najpierw pokonać prawie 40 schodów! Z drugiej strony małego zbiornika nie jest łatwiej – mimo że przy schodach zamontowane są platformy dla wózków, osoby niepełnosprawne będą musiały i tak pokonać część trasy po kamienistej drodze.
  • Zastanawiające są także kuriozalnie wyglądające metalowe bramki, które umieszczono przy obu zejściach do zbiornika. ZZM twierdzi, że ma być to sposób kontroli ilości osób w wodzie, ale od tego już tylko jeden krok do pobierania płatności za kąpiel w miejscu, z którego mieszkańcy korzystają od ponad 30 lat.
  • Całości dopełniają ogromne, wbite w skałę siatki, które mimo obietnic (które nie miały prawa być złożone) nie zarosły i nadal szpecą krajobraz.
  • Jednocześnie duży zbiornik, do którego prowadzi łagodna, prosta droga bez schodów, który nie jest otoczony skałami i nie wymaga żadnych dodatkowych zabezpieczeń ani udogodnień, jest obecnie przystosowywany dla… nurków. Na razie słychać tam tylko pracę ciężkich maszyn, a buty zapadają się w rozjeżdżonej ziemi.
  • Przy zbiornikach staną również dwa budynki przeznaczone na Centrum Sportów Wodnych, kawiarnie i miejsce, w którym będę odbywać się m.in. lekcje ekologii, co brzmi jak nieśmieszny żart. Z kolei ulica Wyłom, którą wszyscy doskonale pamiętamy, została zamieniona w ogromny asfaltowy deptak rodem z Mielna, który w lecie zmieni się w nagrzaną, duszną patelnię. Całość komercyjnego krajobrazu dopełniają budki z jedzeniem, których po otwarciu zapewne stanie tu więcej.
  • Ciekawi też jesteśmy, gdzie ZZM ma zamiar upchać setki samochodów, którymi będą przyjeżdżać tłumy do tej flagowej, najważniejszej inwestycji dyrektora Kempfa. Po raz kolejny pojawia się pytanie, w czyim interesie realizowane są projekty na Zakrzówku?

Mamy odpowiedź urzędników z ZZM, których poprosiliśmy o ustosunkowanie się do postawionych przez społeczność facebookową uwag:

"Lokalizacja pomostów pływających, jak i centrum sportów wodnych omawiane były już wielokrotnie w przestrzeni medialnej. W tym zakresie nie są planowane żadne zmiany, a inwestycja jest w końcowej fazie realizacji.

Obecnie na terenie Zakrzówka trwają procedury odbiorowe wykonanych wszystkich elementów związanych z etapem 2, tj. Budową kąpieliska, dwóch budynków i zagospodarowaniem terenu w części południowej obszaru. Ponadto trwają roboty budowlane dla etapu 5, związane z wykończeniem budynku Centrum Sportów Wodnych oraz budową parkingu i drogi dojazdowej.

Zakończono roboty budowlane związane z budową ścieżek spacerowych, części obiektów małej architektury w północnej części inwestycji oraz balustrad wokół całego zbiornika.

Do wykonania pozostał jeszcze etap 6 inwestycji związany z robotami budowlanymi w rejonie ul. Twardowskiego oraz w północnej części Wyłom, a także montaż obiektów małej architektury w części północnej obszaru. Zgodnie z Wieloletnią Prognozą Finansową cała inwestycja będzie zakończona pod koniec 2023 r., jednak planuje się otwarcie kluczowej jej części, tj. etapu 2 oraz 5 wraz z kąpieliskiem i budynkami, na koniec II kwartału 2023 r.

Niecki basenowe mają zapewnioną odpowiednią cyrkulację wody, boczne ściany są całkowicie ażurowe, co zapewnia stałą wymianę wody, która w basenach jest wodą naturalną, niechlorowaną. Baseny w tym momencie nie są używane, dlatego widoczny na ich dnie osad to naturalne zjawisko porastania glonami występującymi w tego rodzaju zbiornikach wodnych. W momencie uruchomienia kąpieliska na terenie basenów wprowadzona zostanie odpowiednia instrukcja obsługi kąpieliska, która obejmować będzie zarówno ich czyszczenie, jak i wynikające z przepisów prawa standardy dotyczące kąpielisk miejskich. Otwarcie kąpieliska poprzedzone jest badaniami wody wykonywanymi przez sanepid, tak jak ma to chociażby miejsce każdego roku na kąpielisku w parku Bagry Wielkie. Badania w trakcie sezonu prowadzone są cyklicznie, tak aby na bieżąco monitorować stan i jakość wody.

„Metalowe bramki , które umieszczono przy obu zejściach do zbiornika” mają służyć zliczeniu osób znajdujących aktualnie się na basenach. Związane jest to m.in. z wypornością basenów, na których może przebywać określona liczba osób w jednym czasie. Ocena stanu zarośnięcia siatek w porze zimowej jest zupełnie niemiarodajna. Roślinność zimą nie jest tak bujna i dorodna jak w pozostałe pory roku, dlatego ocenianie krajobrazu zimą nie oddaje faktycznego stanu.

Przy zejściu do pomostów kąpielowych zamontowane są prowadzące na poziom kąpieliska i basenów podnośniki dla osób z niepełnosprawnością. Są już zamontowane i odebrane przez UDT. Plan miejscowy nie dopuszcza możliwości lokalizacji żadnych budynków bliżej samych pomostów i basenów, nie ma też na to fizycznie miejsca."

Ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Tajna baza na Zakrzówku i zarzuty wobec powstającego parku - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski