Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tak będzie wyglądała siedziba teatru KTO w Podgórzu [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Tak będzie wyglądał przyszły teatr KTO
Tak będzie wyglądał przyszły teatr KTO Wizualizacje firmy Moris Polska
Nowa siedziba Teatru KTO mieści przy ul. Zamoyskiego 50, w miejscu dawnego kina Wrzos. Po przebudowie ma się zmienić w nowoczesne centrum kultury, z salą teatralną na 220 miejsc.

- W naszych założeniach architektonicznych dbamy głównie o funkcjonalność obiektu, zatem o takie zaprojektowanie sali teatralnej, która pomieści maksymalnie dużo widzów, a zarazem będzie dawała się dowolnie aranżować na potrzeby konkretnych spektakli - mówiła "Dziennikowi Polskiemu" architektka Katarzyna Szczepańska z MM sp. z o.o., przygotowująca z architektami Krzysztofem Tokarczykiem i Kamilem Danylukiem projekt adaptacji budynku.

Łącznie Teatr Jerzego Zonia będzie miał do dyspozycji ponad ok. 800 mkw. W założeniach architektonicznych sala teatralna na parterze, wielkości 12 na 13 m i wysokości 7,8-9 m, będzie mogła pomieścić 220 widzów. Obok ulokowany zostanie hol, garderoby dla aktorów (co było bolączką w dotychczasowej siedzibie KTO przy ul. Gzymsików), toalety, kasa biletowa, szatnia.

Z tyłu zrujnowane obecnie budynki gospodarcze zostaną zamienione na podręczne magazyny. Na pierwszym piętrze mieściłyby się pomieszczenia administracyjne teatru oraz zielony taras, który w sposób naturalny łączyłby się z usytuowaną za budynkiem skarpą, ciągnącą się aż do wzgórza Krzemionek. Być może znajdzie się tam również kawiarnia.

- Chcemy nowoczesnego miejsca, ale z klimatem - mówi dyrektor Jerzy Zoń.

A o klimat nie trudno, skoro w tym miejscu zachowane do dziś są fragmenty XIX-wiecznego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo, zmienionego później w kino Wrzos.

Zwycięzcą przetargu na generalne wykonawstwo została stołeczna firma Moris Polska. Umowę pomiędzy inwestorem (Teatrem KTO), a generalnym wykonawcą podpisano 27 lipca br.

W ramach kontraktu o wartości 13,84 mln zł zrealizowana będzie budowa teatru o trzech kondygnacjach nadziemnych, w tym m.in. części biurowej, kotłowni, zaplecza technicznego sceny, pomieszczeń technicznych i sanitariatów oraz układu drogowego z zachowaniem istniejącego wjazdu na działkę.

Autorzy koncepcji i projektu to Aleksander Janicki. Projekt architektoniczny: art. Aleksander Janicki, arch. Mariusz Twardowski. Współpraca autorska: arch. Agnieszka Żabicka, arch. Barbara Leśniak, arch. wnętrz Maja Gralak.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski