Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Teatr Słowackiego mógłby wrócić do miasta?

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Teatr Słowackiego został otwarty 21 października 1893 pod nazwą Teatr Miejski
Teatr Słowackiego został otwarty 21 października 1893 pod nazwą Teatr Miejski Andrzej Banas / Polska Press
Radna Małgorzata Jantos zaproponowała, by Teatr Słowackiego został instytucją miejską. - Uważam, że w Krakowie powinny być tylko teatry miejskie i narodowe - mówiła przewodnicząca komisji kultury w Radzie Miasta Krakowa podczas zwołanej w sobotę konferencji w związku z wszczęciem przez zarząd województwa procedury odwołania Krzysztofa Głuchowskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Słowackiego.

- Powołałam się na przypadek Teatru STU, który był zarządzany przez dwa podmioty, udało nam się przenieść „pod miasto”. Uważam, że w Krakowie instytucjonalne teatry powinny być tylko teatrami miejskimi i narodowymi, czyli Stary Teatr i wszystkie inne miejskie. Trzeba rozpocząć debatę na ten temat, sprawdzić, czy miasto udźwignie dodatkowe instytucje, bo oczywiście wiąże się to z pieniędzmi – mówi Małgorzata Jantos.

Jak podkreśla radna, podobny pomysł udało się zrealizować w przypadku Teatru Scena STU, który w 2019 roku z instytucji współprowadzonej przez miasto i województwo, stał się instytucją miejską.

- Jeśli radni miasta wyrażą na to zgodę, przygotuję projekt analogiczny do tego, jaki powstał w przypadku Teatru STU – deklaruje radna Jantos. - Jeśli będziemy w stanie „udźwignąć” finansowo jako miasto koszt utrzymania Teatru Słowackiego, będziemy się przymierzali do procedury przejęcia tej instytucji.

Pomysł, by Teatr Słowackiego powrócił do miasta, nawiązuje do idei historii powstania instytucji, która powstała jako instytucja miejska. Małgorzata Jantos podkreśla, że w funkcjonowaniu Teatru im. Słowackiego, w czasie kiedy powstawał, bardzo ważną rolę odegrała ówczesna Rada Miasta.

W apelu rady miasta o potrzymanie decyzji współprowadzenia Teatru Słowackiego przez resort kultury, która ma trafić na ręce ministra Piotr Glińskiego, radni przypominają o miejskim charakterze instytucji.

„W czerwcu 1891 roku, w trakcie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Teatru Słowackiego, prezydent miasta Feliks Szlachtowski powiedział: Niech ten budynek służy mieszkańcom miasta na pożytek, sztuce dramatycznej na chwałę. I tak się działo przez dziesięciolecia. Teatr służył mieszkańcom swoimi artystycznymi interpretacjami na chwałę wszystkim sztukom. W owym czasie, w latach, kiedy powstała koncepcja budowy Teatru, następnie, kiedy przez wiele lat odbywało się zbieranie funduszy - niepoślednią rolę odgrywała Rada Miasta”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Teatr Słowackiego mógłby wrócić do miasta? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski