FLESZ - Polacy łatwiej i szybciej będą mogli się zaszczepić
Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.
Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.
- Woda, spadając z góry, rozbija swoje krople na tarninie pozyskiwanej z Bieszczad, co powoduje, że więcej aerozolu dociera do nas i dzięki czemu ma większy wpływ lecznicy - mówi Piotr Kempf, dyrektor ZZM.
Solanka używana w nowohuckiej tężni pochodzi z Zabłocia koło Pszczyny na Górnym Śląski, z kopalni, która specjalizuje się w tego typu mieszaninach. Ma ona największą zawartość jodu.
Przypomnijmy, że w 2018 roku tężnia w tym miejscu została podpalona i doszczętnie spłonęła. Niemalże tuż przed jej uruchomieniem. Miasto zdecydowało się na odbudowę. Inwestycja została zrealizowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej, w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Ukończono ją w wakacje 2020 roku. Teraz rozpoczął się kolejny sezon z solanką.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- Najdroższe psy. Oto rasy, za które trzeba zapłacić najwięcej
- Drewniane domki do kupienia w Małopolsce do 200 tys.
- Miss Małopolski. One walczą o sławę i koronę miss!
- Centrum Krakowa czeka rewolucja. Planują ulice, ogrody i park kolejowy z rowerostradą
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?