Kraków. To pewne, w tym roku nie rozpoczną się prace budowlane w Cracovii

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Muzeum Architektury i Designu w dawnym hotelu Cracovia ma zaprosić zwiedzających w 2026 roku. Tak hotel wygląda dziś
Muzeum Architektury i Designu w dawnym hotelu Cracovia ma zaprosić zwiedzających w 2026 roku. Tak hotel wygląda dziś Andrzej Banas
Ten rok będzie przeznaczony na zdobywanie zgód i pozwoleń - co, jak szacuje Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, do którego należy dawny hotel Cracovia - może potrwać dłużej niż same prace budowlane. Tym samym oznacza to, że ekipy remontowo-budowlane w tym roku nie wejdą do byłego hotelu. - Najważniejszy jest dobry projekt. W tej chwili realizacja inwestycji nie stanowi aż takiego dużego wyzwania, jak jej dobre przygotowanie – mówi Andrzej Szczerski.

FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

- Największym wyzwaniem w tym roku pozostaje dla nas hotel Cracovia i przygotowywanie jego przebudowy i zamiany w Centrum Przemysłów Kreatywnych i nowy oddział muzeum poświęcony designowi i architekturze

– zapowiedział Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zaprojektowany przez prof. Witolda Cęckiewicza hotel, znajdujący się przy krakowskich Błoniach, otwarto 22 czerwca 1965 r. Wówczas był najdłuższym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w całej Polsce. Gmach liczący 314 pokoi, oferujący 500 miejsc noclegowych, zatrudniający ponad 300 pracowników cieszył się ogromną popularnością nie tylko nad Wisłą ale również w całym kraju. Był samowystarczalny. Miał swoją: restaurację, kwiaciarnię, fryzjera, pralnie księgarnie a nawet zakład garmażeryjny.

Budynek od 2016 roku jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. W tym samym roku obiekt został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. W planach jest utworzenie w tym budynku Galerii Designu i Architektury. Ale przyszłość to wciąż odległa.

Ze względu na bardzo zły stan techniczny gmach dawnego hotelu Cracovia czeka nie tylko gruntowny remont, w tym całkowita wymiana substancji budowlanej w zakresie, na jaki pozwala wpis konserwatorski, ale też adaptacja budynku do celów muzealnych. W efekcie ma powstać nowoczesny budynek, który, jak podkreśla Andrzej Szczerski sam w sobie będzie dziełem nowoczesnej architektury, ze wszystkimi współczesnymi wymogami związanymi, m.in. ze zużyciem energii, terenami zielonymi czy publiczną dostępnością.
 
Inwestycja została wpisana do Krajowego Planu Odbudowy i obliczana jest na 425 mln złotych - to jedna z największych inwestycji w obszarze kultury pod względem zaangażowania państwowych środków na realizację.

- Po ubiegłorocznych, niezbędnych ekspertyzach technicznych i architektonicznych, jesteśmy na etapie wykonanie koncepcji funkcjonalno-architektonicznej przyszłego obiektu, która określi zakres przebudowy – wyjaśnia Wisław Sawa, zastępca dyrektora MNK do spraw zarządzania. - W przyszłym miesiącu rozpoczniemy uzgodnienia z urzędami konserwatorskimi w Krakowie co do określenia zakresu przebudowy. Po otrzymaniu tych wytycznych jesteśmy w stanie w perspektywie trzech miesięcy od uzyskania dokumentów zlecić wykonanie projektu przebudowy. Oczywiście, po wcześniejszym „dopięciu” finansowania inwestycji.

Podczas ubiegłorocznej wizyty w dawnym hotelu Cracovia minister Gliński zapowiedział, że nowe muzeum pierwszych zwiedzających przyjmie w 2026 roku.

- Prace budowlane zamierzamy rozpocząć w 2024 roku. Pierwsze będą dotyczyć rozbiórki elementów, które zostaną uwzględnione w rozmowach z konserwatorami. Będziemy chcieli zachować cenne elementy takie jak klatka schodowa czy mozaiki - poinformował Wiesław Sawa. - Jesteśmy w stałym kontakcie z prof. Cęckiewiczem, autorem projektu hotelu.

Po remoncie dawny hotel Cracovia, oprócz funkcji muzealnej i wystawienniczej przejmie także wszystkie istotne funkcje Gmachu Głównego na czas remontu głównej siedziby MNK, która została zaplanowana na kolejne lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. To pewne, w tym roku nie rozpoczną się prace budowlane w Cracovii - Gazeta Krakowska

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bioły
Najlepiej zróbcie z Krakowa jedno wielkie muzeum, skansen najlepiej. Pokażecie jak kiedyś żyli tu ludzie, kiedy jeszcze dało się tu mieszkać.
D
Dosyć
Czy w Krakowie brakuje muzeów ? Mamy więcej muzeów niż szpitali. Niedługo będzie więcej muzeów niż miejsc parkingowych dla ludzi. Kraków to nie tylko turyści. To przede wszystkim krakusi, a my chcemy ŻYĆ i funkcjonować w naszym mieście.
G
Gość
Ten obiekt przypominający okupację sowiecką należy wyburzyć, tak jak wyburzono cerkiew Aleksandra w Warszawie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Dopóki będziemy tolerować obiekty upamiętniające okupantów dopóty nie będziemy wolnym narodem. Smutny to fakt że nadal cholubimy slugusom sowietów.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie