Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tonący lodu się chwyta. Strażacy uczyli bezpieczeństwa w zimie

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Strażacy pokazali, jak wygląda ratowanie osoby, pod którą załamał się lód, oraz omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa, których przestrzeganie pozwoli uniknąć zagrożeń.

- W okresie zimowym, przestrzegamy przed przebywaniem na zamarzniętych akwenach – zabawa na lodzie zawsze niesie ze sobą niebezpieczeństwo. Zwracajmy uwagę na to, co się dzieję wokół nas, by wypoczynek przebiegał w bezpieczny sposób. Bądźmy czujni i uczmy nasze dzieci, jak postępować, by uniknąć niebezpieczeństw. Przede wszystkim należy zachować spokój i być ostrożnym – zarówno jeśli chodzi o zagrożenia związane z lodowiskami, jak i ogniem czy czadem – przypomniał małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Stanisław Nowak.

Poniżej podstawowe zasady, które pomogą nam uniknąć zagrożenia:

Co zrobić, gdy zarwie się pod Tobą lód?

1. W przypadku złamania lodu, staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
2. Jeśli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce i starając się jednocześnie – o ile to możliwe – wydostać na lód. Z reguły jest to niezwykle trudne, dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeżeli to możliwe, zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
3. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe, tj. straż pożarną ( tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe ( tel. 999 lub 112).
2. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo! Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może złamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko – po 3 minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
3. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który załamać się może również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się, czołgając się po lodzie.
4. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, by możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwości zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) oraz jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, by zapobiec dalszej utracie ciepła.
6. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
7. Gdy poszkodowany jest przytomny, można podać mu słodkie i ciepłe płyny do picia.

Co i jak gasić?

Palący się olej w kuchni: Dbając o własne bezpieczeństwo, wyłącz dopływ gazu lub płytę grzejną, a następnie przykryj garnek (patelnię) pokrywką. Do ugaszenia ognia możesz również użyć koca gaśniczego (specjalny koc do celów gaśniczych) lub gaśnicy przeznaczonej do pożarów grupy F (do gaszenia tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych). Nie zalewaj płonącego tłuszczu wodą, gdyż wtedy eksploduje, poparzy Cię, a pożar się „rozleje”! Po stłumieniu ognia nie przesuwaj garnka i nie przenoś go aż do całkowitego ostudzenia tłuszczu.

Urządzenie elektryczne: jeśli jest pod napięciem, nie wolno gasić go wodą! Jeżeli pożar jest niewielki, możesz spróbować go ugasić. Odetnij dopływ prądu poprzez wyjęcie wtyczki z kontaktu (np. drewnianym kijem od szczotki) lub odłączenie bezpieczników. Zrobiłeś to? Możesz ugasić pożar gaśnicą, kocem gaśniczym, wodą lub piaskiem.

Człowiek, na którym pali się ubranie: najczęściej będzie biegł, uciekał, wykonywał nieskoordynowane ruchy. Przewróć go twarzą do ziemi. W ten sposób zabezpieczysz jego drogi oddechowe przed wniknięciem toksycznego i gorącego dymu. Płonącą odzież najlepiej ugasić kocem gaśniczym, jeżeli nie masz go w zasięgu ręki, możesz użyć swojego ubrania lub innego dużego kawałka materiału. Możesz też użyć wody. Gaszenie rozpocznij od głowy, przesuwając się w kierunku stóp.

Autor: Oskar Nowak

ZOBACZ KONIECZNIE:

Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Tonący lodu się chwyta. Strażacy uczyli bezpieczeństwa w zimie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski