Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków tradycyjnie uczci rocznicę ślubu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Tradycyjne Osadzanie Chochoła odbędzie się w tym roku w 121. rocznicę słynnego ślubu - 20 listopada.
Tradycyjne Osadzanie Chochoła odbędzie się w tym roku w 121. rocznicę słynnego ślubu - 20 listopada. Wojciech Matusik / Polska Press
20 listopada przy Rydlówce w Bronowicach Małych odbędzie się tradycyjne Osadzanie Chochoła nawiązujące do ślubu i wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Wydarzenie poprzedzi korowód weselny. "To święto całej lokalnej społeczności, dlatego zamiast spotykać się tylko przed Rydlówką, w tym roku chcemy świętować także w przestrzeni Bronowic Małych" - podaje Muzeum Krakowa.

FLESZ - Polska odchodzi do węgla Jest porozumienie

od 16 lat

"Odmawiam Ci świadkowania w kościele przy twoim ślubie” - pisał Wyspiański kilka dni przed ślubem w liście do Lucjana Rydla, oburzony, że w zaproszeniu nie uwzględniono jego żony Teofili. Ostatecznie sprawę udało się naprawić w ostatniej chwili i wszystko przebiegło zgodnie z pierwotnym planem: 20 listopada 1900 roku Lucjan Rydel i Jadwiga Mikołajczykówna w obecności świadków złożyli sobie w kościele Mariackim przysięgę, a na weselu wśród gości stał oparty o futrynę drzwi Stanisław Wyspiański. Już dwa miesiące później, w lutym 1901 r., na biurku dyrektora Teatru Miejskiego w Krakowie położył pierwszy akt nowego dramatu pt. „Wesele”. Sztuka, której początkowo nie wróżono powodzenia, okazała się wielkim sukcesem, rozsławiając wydarzenie będące jej kanwą.

Rocznica słynnego ślubu Jadwigi Mikołajczykówny i Lucjana Rydla od ponad półwiecza jest co roku uroczyście wspominana przez mieszkańców Krakowa - z tej okazji Muzeum Muzeum organizuje w Rydlówce uroczyste Osadzanie Chochoła, czyli obrzęd okrywania krzewu róży słomą. Tym razem, 20 listopada, wydarzenie poprzedzi korowód weselny prowadzony przez drużbów z Teatru Złoty Róg, który o godz. 10 wyruszy ze skrzyżowania ulicy Pod Strzechą z ulicą Stanisława Witkiewicza i przejdzie przez plac pod Kościołem św. Antoniego, nad Strugą, dalej na Parking przy ul. Włodzimierza Tetmajera oraz wzdłuż ulicy do skrzyżowania ulic Włodzimierza Tetmajera i Pod Strzechą. Jak zapowiada muzeum, będzie to okazja do wspólnego śpiewu, poznania Bronowic Małych oraz historii ślubu i wesela Lucjana i Jadwigi.

Natomiast o godz. 12.30 już przed Rydlówką można będzie posłuchać fragmentów "Wesela" i tradycyjnych pieśni, a także oglądnąć tradycyjny obrzęd okrywania róży słomą. Następnie, od godz. 14.30 do 17 Rydlówka zostanie udostępniona do zwiedzania. - Na ten jeden wieczór przestrzeń ożyje, pojawią się państwo młodzi, zaproszeni na wesele goście oraz zjawy - zapowiada Muzeum Krakowa i informuje, że na wydarzenia odbywające się w Rydlówce obowiązuje rezerwacja miejsc przez Centrum Obsługi Zwiedzających (tel. (12) 426 50 60).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków tradycyjnie uczci rocznicę ślubu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski