Kraków. Trasa Łagiewnicka z utrudnieniami. Zawieszone będzie...

Kraków. Trasa Łagiewnicka z utrudnieniami. Zawieszone będzie kursowanie pociągów, pasażerowie pojadą tramwajami na bilecie kolejowym ZDJĘCIA

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Trasa Łagiewnicka z utrudnieniami. Zawieszone będzie kursowanie pociągów, pasażerowie pojadą tramwajami na bilecie kolejowym ZDJĘCIA
1/65
przejdź do galerii

©Fot. Anna Kaczmarz/ Wizualizacja: Trasa Łagiewnicka

Kierowcy muszą się przygotować na duże korki na ul. Zakopiańskiej. Od dziś wprowadzono na niej zwężenie w związku z budową Trasy Łagiewnickiej. Duże utrudnienia są też w ruchu tramwajowym.
Zmieniona organizacja ruchu samochodowego na ul. Zakopiańskiej polega na razie na zwężeniu do jednego pasa przejazdu od Borku Fałęckiego do Łagiewnik. W przeciwną stronę utrzymane mają być na razie dwa pasy ruchu, ale w kolejnym etapie inwestycji ma dojść do zmiany. W najtrudniejszym momencie do przejazdu może być tylko po jednym pasie w każdym kierunku.

Od środy do soboty (10 listopada) nie będą też kursować tramwaje od Łagiewnik do Borku Fałęckiego. Od 11 listopada ruch zostanie przywrócony, ale na odcinku pomiędzy przystankami „Łagiewniki ZUS” i „Solvay” będzie się odbywał wahadłowo, tylko po jednym torze. Utrudnienia na ul. Zakopiańskiej potrwają do końca budowy Trasy Łagiewnickiej, a więc do 2020 r.Nowa trasa przetnie też linię kolejową z Krakowa Płaszowa do Skawiny. Na pewnym etapie prac będzie konieczne zawieszenie kursów pociągów, by przełożyć szyny w celu umożliwienia prowadzenia prac budowlanych. Prezydent Krakowa przygotował więc projekt uchwały, by na czas tych prac klienci kolei mieli możliwość przesiadki do tramwajów i autobusów komunikacji miejskiej - na podstawie biletów kolejowych. Dziś tą propozycją mają się zająć miejscy radni.

Budowa Trasy Łagiewnickiej obejmuje coraz większy obszar. Teraz prace dotarły do ul. Zakopiańskiej. Na niej wyłączony zostanie ruch tramwajowy od Łagiewnik do Borku Fałęckiego. Utrudnień będzie jeszcze więcej - stąd pomysł, by na czas budowy wprowadzić przejazdy komunikacją miejską na podstawie ważnego biletu kolejowego.

- Rozpoczynamy kolejny etap budowy Trasy Łagiewnickiej. Staraliśmy się wszystko tak zaplanować, by nie zamykać ulicy Zakopiańskiej dla tramwajów i samochodów, ale będą utrudnienia - przyznaje Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka.

Po wprowadzeniu w nocy z 6 na 7 listopada nowej organizacji ruchu, samochody nadal mogą jeździć ul. Zakopiańską dwoma pasami od Łagiewnik do Borku Fałęckiego, ale w przeciwnym kierunku ruch został zawężony do jednego pasa.

Od dziś do soboty (10 listopada) wyłączony jest też ruch tramwajowy między Łagiewnikami a Borkiem Fałęckim. W tym czasie mają zostać zbudowane tymczasowe rozjazdy tramwajowe. Później ruch tramwajów zostanie przywrócony, ale pomiędzy przystankami „Łagiewniki ZUS” i „Solvay” będzie odbywał się wahadłowo po jednym torze. - Utrudnienia związane są z koniecznością przełożenia koryta Wilgi - wyjaśnia Krzysztof Migdał.

Kraków. Turcy wybudują nam północną obwodnicę za półtora miliarda [WIZUALIZACJE]

W miejscu gdzie obecnie przepływa Wilga pod ul. Zakopiańską ma być poprowadzona Trasa Łagiewnicka. Koryto rzeki trzeba więc przenieść o ok. 50 metrów. W tym celu fragmentami będzie wyłączany ruch na ul. Zakopiańskiej, by wybudować nowy obiekt mostowy dla przyszłego koryta rzeki. W związku z tym do końca inwestycji (do 2020 r.) na ok. 700-metrowym odcinku ul. Zakopiańskiej ruch tramwajowy ma być prowadzony po jednym torze - gdy jeden tramwaj będzie przejeżdżał w jedną stronę, a inny w drugą, to nie będą mogły się minąć, tylko jeden będzie musiał poczekać na czerwonym świetle.

W związku z przesunięciem Wilgi i budową nowego mostu nad jej nowym korytem, w kolejnych etapach inwestycji będzie się też zmieniać organizacja ruchu samochodowego na ul. Zakopiańskiej - w pewnym okresie ma być tylko przejazd po jednym pasie w obu kierunkach.

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy trwały prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy tunelu tramwajowego, jaki ma powstać w ramach Trasy Łagiewnickiej. Tunel będzie przebiegać między sanktuariami św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia oraz pod trasą kolejową w Łagiewnikach. W ramach tych prac wykonano ogromne wykopy pod tunel. W wyniku tych robót powstały gigantyczne hałdy, które można zobaczyć między sanktuariami.

Tunel będzie przechodził pod linią kolejową. W związku z tym teraz będą wykonywane tymczasowe tory między przystankami przy sanktuariach Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. Ich budowa umożliwi utrzymanie ruchu kolejowego na czas inwestycji pomiędzy Krakowem a Zakopanem.

W związku z tym, że Trasa Łagiewnicka przetnie linię kolejową prowadzącą z Płaszowa do Skawiny, na pewnym etapie prac będzie jednak konieczne zawieszenie kursów pociągów. Prezydent Krakowa przygotował więc projekt uchwały (dziś zajmą się nim radni), by w tym czasie pasażerowie kolei mieli możliwość skorzystania ze zbiorowej komunikacji w Krakowie na podstawie biletów kolejowych. Nie ma jeszcze szczegółów na jakich liniach kolejowych będzie to obowiązywać.

- Z takich przejazdów będą mogli korzystać pasażerowie pociągów uruchamianych na zlecenie władz województwa małopolskiego. Chodzi o linie umożliwiające przejazd wzdłuż trasy kolejowej do wysokości pętli w Łagiewnikach. Ustalenie katalogu linii nastąpi w porozumieniu z przewoźnikiem kolejowym - informuje Bartosz Piłat z Zarządu Transportu Publicznego. - W interesie Krakowa jest, by pasażerowie pociągów nie przesiadali się na okres przebudowy do aut prywatnych. Byłoby to niekorzystne z punktu widzenia organizacji ruchu i poziomu zanieczyszczeń powietrza w mieście - dodaje.

Trasa Łagiewnicka (od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania z ul. Witosa, Halszki i Beskidzką) będzie budowana do końca 2020 r. Ma powstać 3,5 km drogi, 2,3 km linii tramwajowej, 5 tuneli o łącznej długości 2,1 km. Powstaną też nowe węzły drogowe, mosty, kładki, chodniki, drogi dla rowerów.

BUDOWA TRASY SPOWODUJE ZMIANYOd dziś do 10 listopada prowadzone będą prace związane z montażem tymczasowych rozjazdów na torowisku na ul. Zakopiańskiej w ramach budowy Trasy Łagiewnickiej. Zostanie wyłączony ruch tramwajowy na odcinku Łagiewniki - Borek Fałęcki. To spowoduje zmiany w komunikacji miejskiej.

★ linia 8 - jest zawieszona w związku z przebudową ciągu Królewska - Podchorążych - Bronowicka. W zamian kursuje linia czasowa 78;
★ linie tramwajowe 19, 22 i 78 - pojazdy będą kursować na trasach skróconych do pętli Łagiewniki. Częstotliwości kursowania bez zmian;
★ linia 708 (zastępcza linia autobusowa na trasie: Borek Fałęcki - Zakopiańska - Łagiewniki) - pojazdy będą się zatrzymywać na przystankach: „Borek Fałęcki”, „Solvay”, „Sanktuarium Bożego Miłosierdzia”. Autobusy będą kursować w dni powszednie w godz. 5-21 co 5 minut, w pozostałych godzinach w dni powszednie oraz w sobotę co 7,5 minuty.
★ Od 11 listopada przywrócony zostanie ruch tramwajów od Łagiewnik do Borku Fałęckiego. Pomiędzy przystankami „Łagiewniki ZUS” i „Solvay” ruch będzie się odbywał wahadłowo po jednym torze.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:
Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wybory prezydenta Krakowa

lk (gość)

Zgłoś naruszenie treści

a Krakow w ogromnym smogu-przeciez Majchrowski nawet sadził sie w obronie swoich działan w tej sprawie- a gdzie wyniki -"gadanie" jest łatwe

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
trasa łagiewnicka

włodzimierz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

mieszkam na Woli Duchackiej i zastanawiam się dla kogo ta trasa /pomijam oczywiście sanktuaria/

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu