Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Trwają konsultacje w sprawie parku przy Karmelickiej. Zobacz, jak może wyglądać to miejsce [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Tak może wyglądać przyszły park przy ul. Karmelickiej - projekt zaprezentowany przez miasto podczas konsultacji społecznych
Tak może wyglądać przyszły park przy ul. Karmelickiej - projekt zaprezentowany przez miasto podczas konsultacji społecznych Gajda Architektura Krajobrazu
Prowadzone są konsultacje społeczne w sprawie budowy parku przy ul. Karmelickiej. Przedstawiono wizualizacje, które pokazują, jak to miejsce może zostać zagospodarowane. Przejdź do GALERII, by zobaczyć koncepcję nowego parku, a także projekt strony społecznej sprzed czterech lat. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Trwa kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących realizacji zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego „Tak dla Parku przy Karmelickiej”. Obecnie Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zaprasza mieszkańców do składania uwag do wstępnej koncepcji zagospodarowania parku, która została zaprezentowana podczas warsztatów on-line, przeprowadzonych 30 listopada. Uwagi można przekazywać do 14 grudnia br.

Upubliczniona właśnie koncepcja pokazuje, jak park mógłby wyglądać.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nawet nie dał szansy na to, by mieszkańcom przedstawić prezentację koncepcji społecznej parku w ramach budżetu obywatelskiego - komentuje Natalia Nazim, która zgłosiła pomysł budowy parku przy ul. Karmelickiej do budżetu obywatelskiego i mieszkańcy swoimi głosami wybrali ten projekt do realizacji.

Kraków. Częściowo podziemny parking przy stadionie Wisły i o...

W magistracie odpowiadają, że zwycięski projekt "Tak dla Parku przy Karmelickiej" zawierał jedynie części społecznej koncepcji opracowanej przez Katarzynę Wysocką i Wojciecha Kurka.

- Całościowa koncepcja społeczna została przesłana do Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie już po ogłoszeniu zwycięstwa. Należy zaznaczyć również, iż społeczna koncepcja została opracowana w roku 2016. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący działkę, na której ma powstać park, tj. "Rejon ulicy Rajskiej" został uchwalony w 2018 r. Z uwagi na powyższy fakt, niektóre zastosowania zawarte w społecznej koncepcji nie są możliwe do realizacji, gdyż nie są zgodne z obowiązującym miejscowym planem. Natomiast założenia zawarte w społecznej koncepcji, jak i projekcie budżetu obywatelskiego zostaną dopasowane do obowiązujących aktów prawnych tak, aby projekt mógł być możliwy do realizacji - zaznaczają w urzędzie.

Park przy Karmelickiej ma być poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej

Przypomnijmy, że w okresie od 9 do 30 kwietnia 2020 r. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przeprowadził I etap konsultacji społecznych dotyczących realizacji zwycięskiego projektu “Tak dla Parku przy Karmelickiej”. Obecnie prowadzony jest drugi etap konsultacji. Ich celem jest wypracowanie wspólnie z mieszkańcami wytycznych do konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie projektu zagospodarowania działki znajdującej się pomiędzy ul. Karmelicką, a ul. Rajską, na której obecnie znajduje się parking.

Budowa parku przy ul. Karmelickiej to jedno ze zwycięskich zadań wybranych przez krakowian w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie podpisał z firmą Gajda Architektura Krajobrazu umowę na opracowanie projektu budowy parku, który ma być poświęcony twórczości noblistki Wisławy Szymborskiej, nosić jej imię.

Projekt zakłada:

  • rekultywację terenu, który obecnie służy jako parking;
  • wprowadzenie roślin - drzew oraz krzewów, łąki kwietnej, traw, pnącz, bylin, które które nasadzone naturalistycznymi grupami zmienią obecnie martwą, wyżwirowaną powierzchnię w zieloną przestrzeń;
  • wprowadzenie ławek oraz innych elementów małej architektury praktycznych i wygodnych dla użytkowników tak, by stworzyć na terenie parku małe kąciki czytelnicze;
  • zachowanie historycznych poideł w murze dawnych koszar od strony ul. Kochanowskiego;
  • stworzenie przestrzeni na terenie parku umożliwiającej spotkania literackie i wystawy plenerowe;
  • budowę alejek, w tym ciągu pieszego łączącego ul. Karmelicką z ul. Dolnych Młynów;
  • wykonanie oświetlenia parku;
  • likwidację ogrodzenia pomiędzy terenem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej a terenem parku, zgodnie z zawartym porozumieniem;
  • remont zdewastowanego ogrodzenia i budowę trzech wejść do parku od strony ul. Kochanowskiego, Karmelickiej i Dolnych Młynów.

Trzeba wziąć też pod uwagę plany budowy przystanku metra

Wykonawca projektu będzie też musiał wziąć pod uwagę dodatkowe aspekty, jakie pojawiły się ostatnio w związku z planami dla działki między ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów. Firma ILF Consulting Engineers Polska, wykonująca dla miasta studium bezkolizyjnej komunikacji w Krakowie, bierze pod uwagę, by pod przyszłym parkiem powstała jedna ze stacji pierwszej linii metra.

Kraków. Otwarto lodowisko przy Galerii Krakowskiej [ZDJĘCIA]

Przypomnijmy, że problemy z działką przy ul. Karmelickiej (obecnie znajduje się tam naziemny parking) ciągną się od ponad 20 lat. W 1998 r. miasto uzyskało za nią w licytacji 48 mln zł. Wygrała osoba prywatna, która rok później sprzedała prawo użytkowania wieczystego firmie Portico Galicja. Oprócz parkingu chciała ona wybudować tam m.in. kino i hotel. Kolejny inwestor, irlandzka firma Howard Holdings, odkupiła teren, ale nie wykonała inwestycji z powodu kryzysu. Sąd orzekł, że działka może wrócić do miasta.

Na początku 2013 r. radni zgodzili się na jej sprzedaż za 36 mln zł. Kupnem zainteresowana była krakowska firma Metropolis, która chciała wybudować hotel, apartament i parking podziemny. Plany spotkały się z protestami mieszkańców. Prezydent wycofał się więc z przetargu. Później pojawiła się koncepcja budowy na części działki siedziby IPN.

Aktywiści miejscy od lat walczyli natomiast o utworzenie parku. Jedna z pierwszych społecznych koncepcji była przez nich prezentowana już siedem lat temu. Po protestach mieszkańców prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ostatecznie wycofał się z planów sprzedaży terenu pod inwestycje.

W ZZM szacowano niedawno, że koszt budowy parku przy ul. Karmelickiej wyniesie 6-7 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski