Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Turniej rówieśników PZPN w sobotę na stadionie Wawelu

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Andrzej Banaś
Piłka nożna. Małopolski Związek Piłki Nożnej zaprasza kibiców na niezwykły turniej… rówieśników obchodzącego w tym roku 100-lecie Polskiego Związku Piłki Nożnej, a także chwali się wysoką frekwencją w dwóch turniejach dzieci i młodzieży oraz liczbą nowych uczniów w liceum piłkarskim w Krakowie, któremu patronuje.

Z inicjatywy MZPN w sobotę 12 października na stadionie Wawelu odbędzie się turniej, w którym wezmą udział cztery drużyny – rówieśników PZPN. Będą to: MKS Babia Góra Sucha Beskidzka, AKS Beskid Andrychów, WKS Wawel Kraków (wszystkie powstały 100 lat temu) i MLKS Polan Żabno (liczy już 101 lat).

Mecze – na życzenie uczestników imprezy - trwać będą po 45 minut. Rozgrywane będą na obiekcie położonym na terenach byłego Parku Królewskiego, na skrzyżowaniu ulic: Głowackiego, Bronowickiej i Podchorążych. Pierwszy półfinał rozpocznie się o godz. 11, drugi o godz. 12, mecz o trzecie miejsce o godz. 13, finał o godz. 14, a uroczyste zakończenie turnieju o godz. 15.

Wszystkie drużyny otrzymają puchary: za 1. miejsce - Puchar PZPN, za 2. - Puchar MZPN, za 3. – Puchar Wydziału Sportu Urzędu Miasta Krakowa, za 4. – Puchar WKS Wawel. Przy okazji turnieju złożone zostaną kwiaty na pamiątkowych tablicach widniejących na frontowym murze obiektu Wawelu i poświęconych pamięci byłych prezesów klubu – generałów Bernarda Monda i Mieczysława Karusa.

Turniej ma na celu m.in. przypomnienie małopolskim kibicom, że to właśnie w Krakowie (i we Lwowie) miał siedzibę założony w 1911 roku Związek Polski Piłki Nożnej, będący protoplastą PZPN. Patronat nad imprezą przyjęła krajowa centrala piłkarska.

Sztandarową imprezą, jaką latem zorganizował MZPN, był wakacyjny turniej chłopców i dziewcząt w wieku 12 lat i młodszych Małopolska CUP’2019. Zmagania odbywały się najpierw w ponad 120 gminach Małopolski (na 182 jednostek) we wszystkich 22 powiatach, a potem na poziomie strefowym, półfinałowym i - na stadionie Garbarni Kraków - finałowym. Wzięło w nich udział 10 174 dzieciaków! 6829 z nich w 636 drużynach rozegrało łącznie 995 meczów. Ponadto 1846 dzieci rywalizowało w turnieju techniki piłkarskiej, a 1337 w turnieju wiedzy o futbolu polskim i małopolskim.

Tę statystykę można rozszerzyć o 1001 trenerów, 995 kierowników i opiekunów drużyn, 160 opiekunów medycznych, 320 arbitrów oraz 170 organizatorów turnieju. Projekt doszedł do skutku nie tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu działaczy MZPN, ale i finansowemu wsparciu Województwa Małopolskiego (budżet turnieju wyniósł 430 tys. zł).

- Było to przedsięwzięcie, które nie ma precedensu w Polsce. Przeszło ono nasze wszelkie oczekiwania. Najchętniej w turnieju brały udział drużyny we wschodnich i południowych powiatach Małopolski: tarnowskim, dąbrowskim, brzeskim, nowosądeckim, limanowskim, gorlickim i na Podhalu. Naszym atutem jest rozbudowana sieć, mamy 14 jednostek terenowych. Statut MZPN stanowi, że jednym z jego głównych celów jest szkolenie młodzieży, dlatego chcemy kontynuować nasze przedsięwzięcie – mówi rzecznik prasowy Związku Jerzy Nagawiecki.

Końcowym akordem wakacyjnego projektu była Letnia Akademia Mistrzów, czyli 10-dniowy obóz wypoczynkowo-szkoleniowy w Niedzicy dla 50 najbardziej utalentowanych uczestników turnieju. Doskonalili oni swoje umiejętności pod okiem doświadczonych trenerów, pracujących w Akademii Młodych Orłów: Marka Motyki (szef kadry szkoleniowej), Cezarego Bejma, Pawła Bogdanowicza, Wojciecha Klicha, Andrzeja Kuźmy, Jacka Matyi, Krystiana Pacia i Grzegorza Tyla. Uczestniczyli też w zajęciach promujących zdrowy styl życia, poznawali turystyczne i historyczne atrakcje okolicy.

- Rekrutacja na obóz polegała przede wszystkim na prowadzonych regularnie obserwacjach rywalizacji. W selekcji brało udział kilkunastu szkoleniowców związanych z Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej. Byliśmy obecni na turniejach gminnych i kolejnych szczebli rywalizacji. Główne decyzje o powołaniach na obóz zapadły jednak podczas finału Małopolska CUP‘2019. Na obóz pojechała śmietanka piłkarzy. Lepszych graczy z tych roczników nie ma. Udział w obozie był nagrodą dla nich. Mamy rozeznanie o ich umiejętnościach. Wiemy, w których klubach są talenty. Naszym celem było znaleźć perełki i je oszlifować. Gdyby najlepsze kluby regionu Małopolski skupiły się na tych wybrańcach, otoczyły ich należną opieką i profesjonalnym szkoleniem, to jest duża szansa, że za kilka lat zobaczymy większość z nich na ligowych boiskach. Głęboko w to wierzę – zaznaczył trener Motyka.

Innych młodych adeptów futbolu – w kategoriach U-8, U-10 i U-12 – czekają występy w XX Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Małopolska po raz kolejny zgłosiła do rywalizacji największą w Polsce liczbę drużyn – 1107, czyli o 20 więcej niż w ubiegłym roku.

Rekordzistami pod tym względem okazały się powiaty: tarnowski (133 drużyny), krakowski (93), nowotarski (91), brzeski (73), gorlicki (69), limanowski (69), nowosądecki (65), wadowicki (58) i myślenicki (51) oraz Kraków miasto (87).

MZPN planuje rozegranie finału wojewódzkiego w marcu lub na początku kwietnia. Finał ogólnopolski odbędzie się na Stadionie Narodowym przed finałem Pucharu Polski 2 maja 2020 roku.

Od września 2008 roku na os. Szkolnym w Nowej Hucie funkcjonuje Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży, powstały z inicjatyw MZPN. Od wielu lat jej dyrektorem jest Michał Królikowski. W ciągu 11 lat przez szkołę przewinęło się około 1300 uczniów. Kilkunastu z nich trafiło na boiska ekstraklasy. Najbardziej znanymi absolwentami szkoły są Bartosz Kapustka i Alan Uryga.

W szkole zajęcia piłkarskie prowadzi sześciu trenerów UEFA Pro i jeden trener UEFA A: Marek Kusto (trener koordynator), Leszek Bednarski, Robert Mazanek, Krystian Pać, Marcin Pasionek, Dariusz Wójtowicz i Piotr Wrześniak. W tygodniu odbywają się trzy treningi i trzy godziny wychowania fizycznego.

Podczas niedawnego naboru do Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Sportowej Piłki Nożnej im. gen. Bernarda Bonda przyjęto 107 uczniów, utworzono trzy pierwsze klasy licealne. Od dwóch lat w placówce uczą się i trenują także dziewczęta (obecnie jest ich dziewięć).

- U naszych uczniów widzimy progres. Swoje umiejętności podnoszą z miesiąca na miesiąc. Większość nowych uczniów, wywodząca się z nowosądeckiego, nowotarskiego, limanowskiego, chrzanowskiego i olkuskiego powiatu, mieszka w internacie, gdzie ma zapewnione godziwe warunki pobytowe i żywieniowe. Teraz stają oni przed szansą. Mam nadzieję, że ją wykorzystają – powiedział trener Kusto.

"Małopolska Cup '2019". AP Canpack Okocimski Brzesko najleps...

13.05.2018, Wisła - Lech Poznań: Brożek w nietypowej roli bębniarza

Wisła Kraków. Przypominamy niektóre chwile Pawła Brożka - dz...

26.10.2008, Warszawa: Legia - Wisła

Wisła Kraków. Legenda "Białej Gwiazdy" Mauro Cantoro kończy ...

20.06.2013: pożegnanie z Wisłą

Wisła Kraków. Tak Radosław Sobolewski pracował na miano lege...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski