MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tydzień do otwarcia Trasy Łagiewnickiej. Tunele czekają na samochody

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Otwarcie Trasy Łagiewnickiej zaplanowano na 27 sierpnia.
Otwarcie Trasy Łagiewnickiej zaplanowano na 27 sierpnia. Anna Kaczmarz
Na 27 sierpnia zaplanowano oddanie do użytku Trasy Łagiewnickiej. Na placu budowy trwają ostatnie prace przygotowawcze do uruchomienia nowego połączenia dla samochodów wraz z linią tramwajową z Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej. W rejonie tej ulicy nad jednym z tuneli powstały też boiska i tereny rekreacyjne. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jak prezentuje się inwestycja na 7 dni przed otwarciem.

- Mamy wszystkie decyzje zezwalające na oddanie inwestycji do użytku. Prowadzone są jeszcze ostatnie prace pielęgnacyjne. Działają wszystkie systemy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa - informuje Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka.

W ramach systemów zabezpieczenia funkcjonują m.in. czujniki pogodowe. - Tunele Trasy Łagiewnickiej są w stu procentach zabezpieczone przed przeciekaniem, są szczelne. W przypadku nadmiernych opadów cała woda będzie przejmowana przez pompownie ulokowane w tunelach w rejonie ul. Zbrojarzy oraz ul. Zakopiańskiej - dodaje Krzysztof Migdał.

Tunele będą przeznaczone tylko dla samochodów. W przypadku gdy wejdzie do nich pieszy albo wjedzie rowerzysta, uruchamia się głośny sygnał alarmowy. Jeżeli osoba lub osoby nieuprawnione nie opuszczą tunelu wjazd do niego automatycznie będzie zablokowany (czerwone światło, szlaban) do czasu doprowadzenia do sytuacji zapewniającej pełne bezpieczeństwo.

Trasa Łagiewnicka, o długości 3,5 km, powstała na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej. Koszt inwestycji to ok. 1,2 mld zł.

W skład trasy wchodzą tunele: pod skrzyżowaniem ul. Turowicza i ul. Herberta (ok. 200 m), na terenie Białych Mórz między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II (ok. 700 metrów, osobny korytarz dla aut i tramwajów), pod ul. Zakopiańską (ok. 60 m), od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów i Nowoobozową (ponad 500 m), pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i planowanej ul. 8 Pułku Ułanów (ok. 22 m), pod ul. Rostworowskiego, ul. Kobierzyńską i ul. Ruczaj (ok. 350 m; ziemia z tego tunelu zostanie wydobyta w momencie, w którym rozpocznie się budowa kolejnego odcinka III obwodnicy w tej części miasta – Trasy Pychowickiej).

Inwestycja objęła też budowę linii tramwajowej z Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej. Na trasie przejazdu tramwaju wyznaczono przystanki: przy ul. Beskidzkiej (w rejonie pętli tramwajowej na osiedlu Kurdwanów), przy ul. Witosa, w rejonie ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, przy kładce łączącej sanktuaria Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II, przy ul. Zakopiańskiej.

Dzięki nowemu połączeniu nie trzeba będzie już jeździć tramwajem z Kurdwanowa naokoło do Borku Fałęckiego czy na Ruczaj. Torowisko jest przystosowane do przejazdu nim tramwajów z prędkością do 60 km/h.

W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej powstała też część parkowa nad tunelami między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. Zasadzono tam zieleń, powstały alejki.

Między sanktuariami powstał też podziemny przystanek tramwajowy, z którego wierni i pielgrzymi będą mieli dużo bliżej do obu świątyń niż obecnie. Z przystanku na poziom terenu będzie można wyjść po schodach albo skorzystać z wind.

Zagospodarowano także teren nad tunelem w rejonie ul. Zbrojarzy. Tam uwagę zwraca budynek, który powstał nad tunelem. To centrum zarządzania tunelami, znajdującymi się w nich wszystkimi instalacjami zapewniającymi bezpieczeństwo. Centrum ma w przyszłości obsługiwać tunele dwóch kolejnych tras, które są planowane do budowy: Pychowickiej i Zwierzynieckiej, a także Trasy Balickiej. Obok centrum zarządzania powstały boiska, skatepark, place zabaw.

W rejonie ulic Zbrojarzy i Turonia wzniesiono także kładkę pieszo-rowerową nad Trasą Łagiewnicką, łączącą ulice Ruczaj i Pszczelną.

FLESZ - Ceny samochodów mocno w górę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Tydzień do otwarcia Trasy Łagiewnickiej. Tunele czekają na samochody - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski