Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków uczcił pamięć Bohaterów - Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych trwają od rana we wtorek (1 marca) w Krakowie. O godzinie 9 w katedrze na Wawelu została odprawiona msza św. w intencji żołnierzy niezłomnych, której przewodniczył krakowski metropolita abp. Marek Jędraszewski. Po mszy uroczysty pochód przeszedł przez m.in. Rynek Główny aż do Galerii Wielkich Polaków w parku Jordana, gdzie zaplanowano uroczystości państwowe z ceremoniałem wojskowym, apel pamięci oraz złożenie kwiatów przed pomnikami żołnierzy.

Organizatorami krakowskich uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są wojewoda małopolski, Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Parku im. Jordana.

W homilii wygłoszonej na Wawelu abp Marek Jędraszewski odniósł do żołnierzy niezłomnych pytanie św. Piotra: „Cóż więc otrzymamy?”, stawiane Jezusowi po tym, jak uczniowie zostawili wszystko i poszli za Nim. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że wśród żołnierzy podziemia niepodległościowego rosło poczucie osamotnienia, bo mieli poczucie zdrady ze strony aliantów w Jałcie w 1945 r., walki zbrojne się nasilały, a podstępem aresztowano przywódców Państwa Podziemnego. Komunistyczna propaganda budowała czarną legendę na ich temat. - Zatruwano polskie serca i sumienia. Tak chciano doprowadzić, by stali się prawdziwie wyklęci, byśmy wyrzucili ich z naszych serc i gardzili nimi - mówił arcybiskup przypominając o bezimiennych grobach.

Metropolita zaznaczył, że w przeciwieństwie do Apostołów niezłomni nie otrzymali za swego życia „stokroć więcej (…) domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól”. - Po nich miała być totalna pustka - mówił arcybiskup, podkreślając, że przełom zaczął następować dopiero od lat 90. XX wieku. Przykładem jest ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dzięki inicjatywie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Dopiero dzisiejsza Polska spełnia ich testament krwi, pamiętając o ich poniżeniu i próbach wyklęcia z narodowej pamięci - mówił abp Marek Jędraszewski, zaznaczając, że to bardzo trudny proces i zadanie. Zwrócił uwagę, że jeszcze dzisiaj z ust niektórych polityków w odniesieniu do żołnierzy niezłomnych pojawiają się określenia wzięte z propagandy stalinowskiej.

Metropolita nazwał obecnie rządzących „duchowymi spadkobiercami” żołnierzy niezłomnych, którzy dziś walcząc w obronie Ukrainy na wszystkich areopagach świata, mają świadomość, że walczą z duchowymi spadkobiercami Stalina. - Mamy do czynienia ze szczególną sztafetą pamięci i zmagań o wolność polskiego ducha - mówił abp Marek Jędraszewski, wskazując, że najpierw owi niezłomni walczyli z imperium zła Stalina, a potem, w latach 80. z imperium zła Związku Radzieckiego podjęła walkę „Solidarność” duchowo wspomagana przez św. Jana Pawła Wielkiego - walkę uwieńczoną zwycięską jesienią narodów 1989 roku.

- W tych dniach na naszych oczach na Ukrainie obraca się w gruzy - na pewno w sensie moralnym, i to w skali globalnej - kolejne wcielenie imperium zła, tym razem w wydaniu prezydenta Rosji - mówił metropolita krakowski i zaapelował o pełną żaru modlitwę o pokój i suwerenność dla Ukrainy, o zwycięstwo sprawiedliwości, o wieczną nagrodę dla żołnierzy niezłomnych, za tych wszystkich, którzy wierni ich pamięci i ich duchowego testamentu walczą obecnie o w pełni suwerenną i prawdziwie wolną Polskę, także w wymiarze duchowym.

Na wtorek 1 marca na godz. 20.30 w TVP3 została przewidziana emisja 11. Koncertu Galowego w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, a od godz. 21.30 ma on być dostępny na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej i w mediach społecznościowych. Jak przekazują organizatorzy, tegoroczne widowisko to opowieść o płk. Franciszku Niepokólczyckim, który był oficerem ZWZ i Kedywu KG AK, jednym z przywódców powojennego podziemia niepodległościowego, inicjatorem niedoszłego zamachu na Adolfa Hitlera, w latach 1945-1946 prezesem Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więźniem politycznym.

Koncert został nagrany w Filharmonii Krakowskiej oraz we wnętrzach Muzeum Armii Krajowej im. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Wystąpią soliści, Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Orkiestra Passionart. Między poszczególnymi utworami prezentowane będą materiały graficzne, archiwalne zdjęcia, dokumenty i pamiątki rodzinne po Niepokólczyckim. Będzie też można usłyszeć nagrania z tzw. procesu krakowskiego oraz wypowiedź radiową - wspomnienia Niepokólczyckiego o produkcji broni podczas wojny.

Podczas oficjalnych obchodów wojewoda małopolski Łukasz Kmita odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego oraz wręczył odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. "Niezachwiana wiara w wolną Ojczyznę, odwaga i męstwo żołnierzy drugiej konspiracji pozostają i dziś dla nas drogowskazem. Drogowskazem, który szczególnie teraz pozostaje aktualny, gdy burzony jest pokój między narodami, a fundamentalne zasady nienaruszalności granic suwerennych państw są łamane. Cześć i chwała Bohaterom! Cześć Żołnierzom Wyklętym!" - oto co m.in. napisał w liście szef rządu.

- Obecność tutaj jest naszym obowiązkiem, ale i zaszczytem. Dzisiaj nie musimy ginąć za Ojczyznę. Dzisiaj obywatele Ukrainy giną. Również za naszą wolność. - powiedział z kolei wojewoda małopolski Łukasz Kmita. - Dlatego czcią i honorem obejmujemy wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę, a myślami jesteśmy z obywatelami Ukrainy, którzy również za Polskę teraz przelewają krew.

Hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego oddano także w innych małopolskich miejscowościach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków uczcił pamięć Bohaterów - Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski