Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ulotki na krakowskim Rynku. Za nachalne nagabywanie można ponieść konsekwencje

Klaudia Warzecha
Klaudia Warzecha
Rozdawanie ulotek w Krakowie
Rozdawanie ulotek w Krakowie Wojciech Matusik/polskapress
Właściciele restauracji czy klubów znajdujących się na krakowskim Rynku korzystają z różnych sposobów promowania swoich usług i lokali. Jednym z nich jest rozdawanie ulotek przez promotorów i "nagabywanie" do przyjścia do lokalu. W Krakowie jednak nie wszystkie sposoby "zachęcania" klientów są dozwolone, a stało się tak za sprawą uchwały wprowadzonej w 2011 roku, która dotyczyła utworzenia parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Stare Miasto. Temat poruszył zaniepokojony radny, który po kilkukrotnym zaczepieniu przez osoby rozdające ulotki postanowił wysłać interpelację z pytaniem, czy tego typu działalność łamie zapisy uchwały.

3 listopada 2010 na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto wprowadzono zakaz rozdawania ulotek z informacjami o charakterze sprzecznym z moralnością publiczną oraz zakaz powiadamiania o towarach, usługach lub imprezach polegających na nagabywaniu osób przebywających na obszarze Parku. To wiązało się ze znacznym ograniczeniem pracy promotorów na terenie Rynku.

Promotorzy powrócili jednak na ulice Krakowa po pandemii, kiedy zaczęły pojawiać się problemy z krakowską turystyką.

- Wróciliśmy po wielu latach do promotorów, którzy zachęcają na ulicach i deptakach do przyjścia do restauracji. My wcześniej nie potrzebowaliśmy tego typu działań, ale teraz jest na tyle mało turystów i gości, że musieliśmy się na to zdecydować - tłumaczyła jeszcze w sierpniu właścicielka jednej z krakowskich restauracji.

Radny Łukasz Wantuch w jednej ze złożonych interpelacji poruszył temat rozdawania ulotek w okolicach krakowskiego Rynku. - Przechodząc wczoraj przez Floriańską cztery razy próbowano mi wręczyć ulotki z reklamą sklepów i restauracji znajdujących się na Rynku. Uchwała o Parku Kulturowym zakazuje "nagabywania" osób - skarżył się radny.

W złożonym piśmie radny pytał, czy tego typu działalność łamie zapisy uchwały, a jeżeli tak, to jakie są możliwości egzekwowania tego przepisu.

Co wolno, a czego nie

W odpowiedzi czytamy, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Stare Miasto, na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto wprowadzono zakaz rozdawania ulotek z informacjami o charakterze sprzecznym z moralnością publiczną oraz zakaz powiadamiania o towarach, usługach lub imprezach polegający na nagabywaniu osób przebywających na obszarze Parku.

Okazuje się, że osoby, które dopuszczają się takich działań, popełniają wykroczenie. A zgodnie z przepisami ustawy wykroczenie to jest zagrożone karą grzywny, aresztu, a nawet ograniczenia wolności.

- Nadmieniam jednocześnie, że jeśli osoba kolportująca ulotki nie nagabuje przechodniów, a ulotki nie mają treści sprzecznych z moralnością publiczną, to sam fakt rozdawania ulotek nie wyczerpuje znamion opisanych wyżej wykroczeń, nie stanowi czynu zabronionego i nie daje podstawy do podjęcia interwencji przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej Miasta Krakowa - wyjaśnia Andrzej Kulig zastępca prezydenta miasta Krakowa. - Za niezgodne z zapisami uchwały o Parku Kulturowym należałoby natomiast uznać rozdawanie ulotek reklamujących np. kluby ze striptizem bądź natarczywe, nachalne formułowanie wobec przechodniów zachęt do skorzystania z oferty określonych towarów lub usług - tłumaczy dalej.

Zgłoszenia

W przypadku, gdy treść rozdawanych ulotek, bądź sposób ich rozdawania, który może być określony jako nagabywanie, narusza zapisy uchwały w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto, można zgłosić interwencję dzwoniąc pod numer Straży Miejskiej.

Prezydent Kulig poinformował także, że w bieżącym roku funkcjonariusze straży miejskiej miasta Krakowa ujawnili 27 tego rodzaju wykroczeń, z czego 10 sprawców zostało ukaranych mandatami, a wobec 17 wszczęto postępowania celem skierowania wniosków o ukaranie do sądu.

Bogaci w Rosji nie idą do wojska. Komentarz G. Kuczyńskiego

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Ulotki na krakowskim Rynku. Za nachalne nagabywanie można ponieść konsekwencje - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski