Kraków. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu zyskał...

Kraków. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu zyskał wygodne leżanki dla rodziców małych pacjentów

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Na Oddział Onkologii i Hematologii USD trafiły 62 fotele rozkładane do pozycji leżącej
1/10
przejdź do galerii

Na Oddział Onkologii i Hematologii USD trafiły 62 fotele rozkładane do pozycji leżącej ©Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Rodzice małych pacjentów onkologii w szpitalu w Prokocimiu wreszcie będą mogli wygodniej czuwać przy swoich dzieciach.
Zobacz galerię
62 wygodne, rozkładane fotele dla opiekunów maluchów – pierwsze tego rodzaju w prokocimskiej placówce – pojawiły się w salach dzięki inicjatywie Joanny Błaszczyk. Pani Joanna jest mamą jednego z pacjentów pediatrycznej lecznicy. Ze względu na długą terapię swojego dziecka, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy na blisko rok stał się dla niej drugim domem. – Przez ten czas od podszewki poznałam problemy z jakimi boryka się oddział onkologiczny i rodzice, którzy chcą wspierać swoje dzieci przez całą dobę – opowiada.


Kiedy leczenie jej syna dobiegło szczęśliwego końca, wdzięczna mama szukała sposobu, w jaki mogłaby się zrewanżować. Tak powstał pomysł utworzenia komitetu wspierającego pacjentów oddziału onkologii. Na początek Pani Joanna zaangażowała znajomych i przygotowała świąteczne prezenty dla 40 leczonych tam dzieci. Z biegiem czasu akcja nabrała ogromnego rozmachu. W ub. roku komitet „Paczki na Gwiazdkę” postanowił poprawić także warunki pobytu w szpitalu opiekunów. – Bez foteli każdy radził sobie, jak umiał. Rodzice przynosili karimaty albo rozkładane leżaki. Są jednak takie oddziały, gdzie ze względów sanitarnych nie ma możliwości wniesienia własnych mebli. A rodzice potrzebują przecież odpocząć – tłumaczy Pani Joanna.

Dzięki zorganizowanej przez nią zbiórce pieniędzy oraz sprzedaży kubków i koszulek, na zakup foteli udało się zdobyć blisko 90 tys. zł. Dodatkowe środki na ten cel przekazało również Stowarzyszenie Sursum Corda.

– Od 2007 roku prowadzimy w Małopolsce program wsparcia leczenia i rehabilitacji „Na Ratunek”. Wspólnie z mamą jednej z naszych podopiecznych, Dorotki Wróbel, której niestety nie udało się wygrać z chorobą, postanowiliśmy pozostałe fundusze ze zbiórki na leczenie dziewczynki przeznaczyć na zakup foteli – mówi Marcin Kałużny, szef Stowarzyszenia.

Łącznie w efekcie wspólnej akcji udało się zakupić 62 fotele. Do Prokocimia przyjechały one aż z Hiszpanii. Tylko tam udało się znaleźć taki model mebli, który spełniałby wszystkie szpitalne wymagania. Nowe fotele rozkładają się do pozycji leżącej, mają niewielki rozmiar, dzięki czemu mieszczą się nawet w małych salach, zamontowane kółka umożliwiają ich łatwe przesuwanie, a zmywalny materiał ułatwia utrzymanie czystości.

Z nowych mebli od kilku dni korzystają już opiekunowie dzieci leczonych przez specjalistów z Oddziału Onkologii i Hematologii USD. – Na nasz oddział trafiają przede wszystkim dzieci z chorobami nowotworowymi. Ich pobyty w szpitalu są wyjątkowo długie, wymagają one także szczególnej opieki. Od lat w ten proces są włączeni rodzice. Dobry wypoczynek w nocy gwarantuje zaś wyższą jakość opieki w trakcie dnia, kiedy rodzice i opiekunowie są najbardziej potrzebni – podkreśla prof. dr hab. med. Walentyna Balwierz, kierownik Oddziału Onkologii i Hematologii.

W najważniejszej regionalnej placówce pediatrycznej rodzice małych pacjentów mogą przebywać ze swoimi pociechami przez całą dobę, a szpital nie pobiera za to dodatkowych opłat. Dla większości opiekunów towarzyszenie dziecku oznacza jednak noc spędzoną na siedząco. Zakupione dzięki zbiórce leżanki są pierwszymi tego rodzaju w placówce. Przy pozostałych z 469 łóżek nadal stoją meble, które można rozłożyć tylko do pozycji półleżącej albo takie nierozkładające się wcale.

Dyrekcja szpitala ma nadzieję, że warunki pobytów rodziców uda się poprawić dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. – Złożony został projekt o sfinansowanie zakupu kolejnych 200 takich leżanek – informuje Bartłomiej Pawlak z przyszpitalnej Fundacji „O Zdrowie Dziecka”. Nowe fotele miałyby trafić na oddziały pediatryczne w remontowanych obecnie budynkach lecznicy.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: startuje Tour de Pologne 2018

Źródło: vivi24

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A gdzie Mr O

i jego łorkiestra (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

dęto-rżnięta.

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 25 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »