Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uniwersytet Jagielloński i Szpital Uniwersytecki uruchamiają Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Pixabay
Rusza specjalne centrum wsparcia dla żaków z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy mierzą się z problemami emocjonalnymi.

Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji (SOWA) to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szpitala Uniwersyteckiego. Centrum powstało w odpowiedzi na rosnącą liczbę żaków, którzy doświadczają różnego rodzaju kryzysów psychicznych, załamań nerwowych, depresji czy nawet myśli samobójczych.

– Polskie i światowe statystyki pokazują, że studenci częściej mierzą się z problemami emocjonalnymi niż osoby w podobnym wieku, które nie kontynuują edukacji w szkołach wyższych – wskazuje dr hab. med. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. – To bardzo trudny okres, który wiąże się z dużą liczbą wyzwań: zakończeniem procesu dojrzewania, wyprowadzką z domu i przenosinami do innego miasta, wejściem w nową grupę rówieśniczą, koniecznością zmierzenia się z zupełnie nowymi obowiązkami i innym sposobem egzekwowania wiedzy. Do tego dochodzą oczywiście kwestie związane z życiem osobistym i uczuciowym – wyjaśnia dr hab. med. Maciej Pilecki.

SOWA ma być miejscem, gdzie młody człowiek, który nie potrafi samodzielnie rozwiązać problemu emocjonalnego czy życiowego, uzyska szybką i fachową pomoc w wyjściu z kryzysu. Oferta ośrodka jest skierowana do studentów studiów stacjonarnych i zaocznych UJ oraz doktorantów UJ. Każdy z nich, kto cierpi psychicznie, nie widzi sensu w swoim życiu, ma problemy z nauką i koncentracją czy sięga po używki, by poprawić sobie nastrój, może przyjść do centrum prosto z ulicy, bez wcześniejszej zapowiedzi i porozmawiać ze specjalistami. Jeśli ci uznają, że w danym przypadku interwencja kryzysowa nie wystarczy i potrzebna jest opieka psychiatry, pomogą w umówieniu niezbędnej wizyty.

W ośrodku zaplanowano także spotkania grup wsparcia. Na początek stworzono ich osiem – w tym jedną prowadzoną w języku angielskim, dla obcokrajowców. W ramach grupy „New in town” („Nowy w mieście”) swoimi doświadczeniami z rówieśnikami będą mogły wymienić się osoby, które przeprowadziły się do Krakowa i mają trudności z adaptacją do wielkomiejskiego życia. Z kolei w ramach grupy „LGBT+” spotykać się będą ci mierzący się ze stresem mniejszościowym.

Dedykowane wsparcie znajdą tu także młodzi rodzice, studenci z zaburzonym poczuciem własnej wartości, żacy uzależnieni od substancji psycho­aktywnych albo diet oraz osoby przechodzące trudny czas ze względu na chorobę, żałobę czy inny problem osobisty. Dodatkowo w centrum będą odbywać się wykłady promujące profilaktykę zdrowia psychicznego, otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Personel SOWY tworzą doświadczeni specjaliści z zakresu psychologii, psychoterapii, interwencji kryzysowej, leczenia uzależnień. – Duża część z nich to osoby zatrudnione specjalnie do tego projektu. Przy kompletowaniu zespołu kierowaliśmy się zasadą, że jego częścią nie mogą być pracownicy uczelni. Dzięki temu zgłaszający się do nas studenci będą mieli pewność, że nie spotkają osoby odpowiedzialnej za interwencję kryzysową na zajęciach w ramach swoich studiów – mówi doc. Pilecki, dodając, że wszystko to, o czym zdecydują się opowiedzieć żacy, pozostaje poufne i objęte tajemnicą podobną do tej, którą muszą zachować lekarze psychiatrzy.

Korzystanie z pomocy SOWY jest bezpłatne. Koszty działania centrum będą pokrywane przez uczelnię.

Ośrodek rozpoczyna swoją pracę dzisiaj. Jego siedziba znajduje się w Collegium Śniadeckiego przy ul. Kopernika 27. Centrum jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 oraz w weekendy w godz. 10-14. W ramach SOWY uruchomiono także specjalną infolinię aktywną 24 godziny na dobę pod nr. tel. 606 406 158 . Poza godzinami pracy ośrodka przy telefonie dyżurują lekarze z oddziału psychiatrii SU. Wszystkie szczegóły na www.uj.edu.pl/sowa.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Autor: Joanna Urbaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski