Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uniwersytet Jagielloński szuka ochotników do badań nad wpływem pól elektromagnetycznych na zdrowie

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Materiały prasowe
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego od ponad roku prowadzą badania nad wpływem pól elektromagnetycznych (PEM) na zdrowie człowieka. Akademicy rozpoczynają właśnie drugi etap projektu, którego celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy korzystanie z telefonu komórkowego wpływa na osoby elektrowrażliwe. W ramach niego poszukiwani są ochotnicy, którzy skorzystają z bezpłatnych badań autonomicznego układu nerwowego i termografii. Zgłaszać mogą się mężczyźni w każdym wieku.

WIDEO: Barometr Bartusia

Grupa naukowców z Zakładu Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego prace nad projektem badawczym „Wpływ pól elektromagnetycznych na organizm człowieka” rozpoczęła we wrześniu 2018 roku. Akademicy sprawdzają, czy pola o częstotliwościach wykorzystywanych w komunikacji bezprzewodowej mają wpływ na nasze zdrowie i jaka jest skala problemu elektrowrażliwości elektromagnetycznej w Polsce.

Eksperyment na Uniwersytecie Jagiellońskim

W ramach przeprowadzonych dotychczas badań ankietowych i klinicznych, które swoim zasięgiem objęły łącznie ponad tysiąc osób, najczęstszymi objawami zgłaszanymi przez osoby biorące w nich udział były: zmęczenie (80 proc.), ból głowy (74 proc.), ból oczu (68 proc.), rozdrażnienie (66 proc.). Wszystkie te symptomy są jednak subiektywne, trudno mierzalne i mogą mieć związek z wieloma różnymi schorzeniami. Wśród objawów mierzalnych badani wskazywali głównie łzawienie (21.6 proc.) i trudności z wysławianiem się (14.2 proc.). Z kolei w rankingu urządzeń oskarżanych o zły wpływ na zdrowie zdecydowanie wygrywały telefony. To właśnie na oddziaływaniu tych urządzeń skupią się naukowcy z UJ w drugim etapie swojego projektu badawczego.

- Naszym celem jest sprawdzenie, czy odbycie rozmowy telefonicznej z użyciem telefonu komórkowego przez osoby elekrowrażliwe prowadzi do innych skutków niż ma to miejsce u osób, które nie czują się podatne na oddziaływanie pól elektromagnetycznych – wyjaśnia dr hab. Grzegorz Tatoń z Zakładu Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czy korzystanie z komórki szkodzi zdrowiu?

Do realizacji drugiego etapu swoich badań naukowcy z UJ szukają mężczyzn, którzy obserwują u siebie skutki zdrowotne związane z oddziaływaniem pól elektromagnetycznych, w szczególności podczas korzystania ze smartfonów i telefonów komórkowych. Ochotnicy skierowani zostaną na bezpłatne badania krwi, a następnie na termografię głowy i badanie autonomicznego układu nerwowego.

- Oba badania zostaną wykonane jako próba prowokacyjna z zastosowaniem telefonu komórkowego, przy czym osoba badana nie będzie wiedziała, czy telefon działa. Tym razem szukamy wyłącznie mężczyzn, ponieważ w przypadku kobiet mamy do czynienia z większą liczbą trudnych do wyeliminowania zmiennych, które mogłyby zaburzyć wynik badania, jak choćby cykle hormonalne – wyjaśnia dr hab. Grzegorz Tatoń.

Zgłoszenia do projektu badawczego są przyjmowane do 10 grudnia pod numerem telefonu: 12/ 61-99-681. Wszyscy zakwalifikowani do udziału skorzystają z bezpłatnej diagnostyki prowadzonej w Zakładzie Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. św. Łazarza 16 w Krakowie oraz w kilku innych jednostkach Collegium Medicum i Szpitala Uniwersyteckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski