Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uniwersytet Rolniczy włącza się we wspólne ratowanie chomika europejskiego

(MM)
Chomik europejski
Chomik europejski materiały prasowe
Uniwersytet Rolniczym w Krakowie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Egzotarium w Sosnowcu podpiszą listy intencyjne, które umożliwią podjęcie wspólnych działań na rzecz ochrony chomika europejskiego - najbardziej zagrożonego wyginięciem ssaka Europy. Oficjalne nawiązanie współpracy nastąpi 13 grudnia. Tego samego dnia zostanie też otwarta wystawa fotografii "Chomik europejski - zagrożony, zauważony" w Budynku Jubileuszowym URK przy al. Mickiewicza 24/28.

"Mając świadomość niekorzystnych zmian zachodzących w środowisku i konieczność podejmowania działań mającym na celu ochronę przyrody i odwrócenie procesu degradacji ekosystemów, Partnerzy, w celu zachowania dla przyszłych pokoleń zasobów przyrodniczych Polski i Europy, pragną zawiązać współpracę, umożliwiającą wspólne działanie na rzecz ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony chomika europejskiego" - napisano w liście intencyjnym.

Jak zwracają uwagę specjaliści, chomik europejski to jeden z najmniej rozpoznawalnych gatunków, który występuje na terytorium Polski, chociaż pojawił się na naszych ziemiach już 50 tysięcy lat temu. Gatunek ten związany jest ze środowiskiem rolniczym, gdzie znany jest pod nazwami: chamek, hamster, niedźwiadek, obrońca pola, piesek polny, pyrczek, recek, skrzeczek, skrzotek, suslik, syseł, ziemny pies. Ma wysokość 30 cm i masę do 1 kg. Nigdy nie dał się udomowić, a w sytuacjach zagrożenia atakuje znaczne większych od siebie przeciwników.

W całej Europie jest gatunkiem ściśle chronionym, uznanym za "fundamentalny element dziedzictwa przyrodniczego Europy, który wymaga pilnych działań mających na celu jego ochronę przed wyginięciem". Jest przy tym gatunkiem "parasolowym", czyli takim, którego ochrona wpływa na ochronę dużej grupy organizmów, przyczyniając się do wzrostu bioróżnorodności danego ekosystemu.

Ciekawostką jest, że chomik doczekał się kilku pomników - w Jaworznie, gdzie prowadzony jest program jego ochrony są już cztery jego figurki z brązu.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Uniwersytet Rolniczy włącza się we wspólne ratowanie chomika europejskiego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski