Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uniwersytet Rolniczy wybuduje Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Tak będzie wyglądać budynek nowego centrum
Tak będzie wyglądać budynek nowego centrum Materiały prasowe
Na początku przyszłego roku ma ruszyć budowa Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności przy krakowskim Uniwersytecie Rolniczym. Stworzenie nowego budynku i jego wyposażenie w potrzebny sprzęt pochłonie łącznie ponad 64 mln zł.

WIDEO: Trzy Szybkie

Nowy obiekt powstanie na należącej do Uniwersytetu Rolniczego działce przy ul. Balickiej, sąsiadującej z Wydziałem Technologii Żywności oraz Wydziałem Inżynierii Produkcji i Energetyki. Siedziba Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnych i Bezpiecznej Żywności będzie mieć ponad 3,1 tys. m kw. powierzchni i zostanie wyposażona w sprzęt do prowadzenia zaawansowanych badań – najnowocześniejszy tego typu w południowej Polsce.

Stworzenie nowego ośrodka ma pomóc krakowskiej uczelni rolniczej w rozwinięciu działalności naukowej i umożliwić bardziej intensywne prace nad rozwiązaniami, których wykorzystaniem mogliby być zainteresowani przedsiębiorcy.

- W ramach jednostki zostaną wydzielone dwa obszary działalności naukowej: gospodarczy, nakierowany na współpracę z przemysłem rolno-spożywczym i komercjalizację wyników innowacyjnych badań oraz niegospodarczy, zajmujący się badaniami własnymi – informuje Izabella Majewska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rolniczego.

W budynku centrum działać ma kilkanaście jednostek prowadzących różnego rodzaju eksperymenty. W nowym budynku zostanie stworzona m.in. linia piekarsko-ciastkarska z magazynem i młynem, minibro­war z leżakownią piw, linią mięsa i ryb, linia mleka oraz linia do produkcji soków, napojów i win. Naukowcy będą mogli skorzystać również z laboratorium mikrobiologicznego, laboratorium technologii przetwarzania odpadów, pracowni gastronomicznej, pracowni komórek pierwotnych oraz pracowni proteomiki, wyposażonej w sprzęt do analizy struktury białek.

Dzięki świetnie wyposażonym pomieszczeniom naukowcy zyskają szansę prowadzenia badań np. z zakresu produkcji żywności bogatszej w składniki odżywcze a pozbawionej alergenów, tworzenia nowych systemów pakowania i magazynowania jedzenia i przetwarzania odpadów pochodzących z przemysłu spożywczego.

Władze Uniwersytetu Rolniczego liczą, że oferta komercyjna centrum zainteresuje m.in. piekarnie, mleczarnie, masarnie, producentów suplementów diety czy twórców systemów opakowań. Swoje badania w ośrodku będą mogli prowadzić nie tylko akademicy, ale również doktoranci i studenci.

Wybudowanie nowego obiektu i wyposażenie go w niezbędny sprzęt pochłonie łącznie 65,4 mln zł. Blisko 40 mln zł na ten cel Uniwersytetowi Rolniczemu udało się pozyskać z funduszy unijnych przyznanych uczelni przez zarząd województwa.

Budowa centrum ma ruszyć na początku przyszłego roku. Z gotowego ośrodka pierwsi akademicy i studenci powinni skorzystać jesienią 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski