Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Upamiętnili ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W rocznice wyzwolenia obozów, w intencji ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Sachsenhausen i Dachau w piątek (29 kwietnia) odbyły się w Krakowie uroczystości upamiętniające Martyrologię Narodu Polskiego.
W rocznice wyzwolenia obozów, w intencji ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Sachsenhausen i Dachau w piątek (29 kwietnia) odbyły się w Krakowie uroczystości upamiętniające Martyrologię Narodu Polskiego. Andrzej Banaś
W 77. rocznicę wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych Sachsenhausen, Dachau i Ravensbruck, w intencji ofiar tych obozów, w piątek (29 kwietnia) odbyły się w Krakowie uroczystości upamiętniające Martyrologię Narodu Polskiego. W Bazylice Mariackiej odprawiono mszę św., bezpośrednio po niej złożono kwiaty przy tablicy przed Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przy okazji uroczystości na Plantach doszło do symbolicznego, przypadkowego spotkania.

FLESZ - Polskie parafie pomagają uchodźcom

od 16 lat

- Idea krakowskich uroczystości upamiętniających Martyrologię Narodu Polskiego zrodziła się w 2020 roku, kiedy z uwagi na pandemię nie doszedł do skutku wyjazd do Ravensbruck na 75. rocznicę wyzwolenia obozu. Wtedy to właśnie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zaproponował, aby co roku w ostatnich dniach kwietnia odprawiana była uroczysta Eucharystia w intencji wszystkich tych, którzy przeszli przez piekło niemieckich obozów koncentracyjnych - podkreśliła prof. dr hab. Elżbieta Kuta, prezes Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück, które wraz ze Stowarzyszeniem Ne Cedat Academia zorganizowało uroczystości.

- Celem nadrzędnym obu Stowarzyszeń jest, aby pamięć o ofiarach niemieckich obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Sachsenhausen i Dachau, dzielnych Polkach i Polakach była przekazywana następnym pokoleniom, aby echo ich głosów nigdy nie zamilkło - zaznacza mec. Maciej Krzyżanowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Ne Cedat Academia.

W sesji Rady Miasta Krakowa w środę (27 kwietnia) uczestniczył przewodniczący kijowskiej rady miejskiej Wołodymyr Bondarenko oraz delegacja radnych i urzędników ze stolicy Ukrainy

Kraków. Przewodniczący Rady Kijowa: Widzimy, kto jest dla na...

Uroczystość rozpoczęły się o godz. 11 mszą św. w Bazylice Mariackiej w intencji Polek i Polaków, ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Sachsenhausen i Dachau. Eucharystię koncelebrował ks. biskup Robert Chrząszcz.

- Warto nam dziś szczególnie pamiętać o tym, że nigdy nie jesteśmy sami, zawsze jest z nami Bóg i w Nim możemy złożyć nasze troski - mówił bp Robert Chrząszcz podczas mszy św. w intencji ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych.

Na zakończenie Eucharystii Maciej Krzyżanowski podziękował bp. Robertowi Chrząszczowi za obecność, przewodniczenie modlitwie i wygłoszone słowo. Wyraził nadzieję, że również dziś zło zostanie zwyciężone przez dobro. Podziękował za obecność dr Wandzie Półtawskiej, bliskiej przyjaciółce św. Jana Pawła II, która w koszmarze obozu przeżyła cztery lata swojej młodości. Przyznał, że jej postawa jest dla młodzieży wspaniałą lekcję historii i poprosił ją, by wygłosiła do młodych ludzi kilka słów.

– Celem każdego z nas jest niebo, a sposobem istnienia miłość. Wszyscy są stworzeni dla nieba, a ja wiem, że moje przyjaciółki harcerki są w niebie, mimo że nie mają grobu na ziemi. Dziękuję wam, że za nie wszystkie się modlicie. Chciałam, żeby ktoś o nich wiedział - powiedziała prof. Wanda Półtawska.

Stwierdziła, że cały naród polski może być dumny ze swej przeszłości, Polacy nie mogą powtarzać błędów, ale powinni się rozwijać dla dobra społecznego. – To co weźmiesz nie jest wartością, ale to co dasz drugiemu może być skarbem. Życzę wam pięknych życiorysów i proszę was, byście się nie bali zawsze mówić prawdę. Jeśli boisz się mówić – milcz, ale nikogo nie lekceważ – powiedziała prof. Wanda Półtawska. – Skarb jest tym, co jest w pamięci. Pamięć jest tym, jak się żyło. Życzę wam, by nikt nie musiał się wstydzić za siebie samego – dodała.

Bezpośrednio po mszy św. złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą miejsca martyrologii Polaków znajdującą się pod Dębem Wolności przed Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przy okazji uroczystości, na Plantach w pobliżu Collegium Novum, doszło do przypadkowego spotkania - ocalały z Holokaustu Edward Mosberg (dzień wcześniej uczestniczył w Marszu Żywych w byłym niemieckim obozie Birkenau) uścisnął dłoń Wandzie Półtawskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Upamiętnili ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski