Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Urząd zajmuje się wielką inwestycją w miejscu dawnego hotelu Forum, choć wnioskodawca nie ma prawa do terenu

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Urzędnicy poświęcają czas na wydawanie opinii dla budowy apartamentowców, hoteli i biur w miejscu dawnego hotelu Forum. Problem w tym, że spółka Capital High, która przedstawiła takie plany nie ma prawa do terenu ani pełnomocnictwa właściciela do dysponowania nim. A stanowisko Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków jest jednogłośnie - jej członkowie uważają, że gmachu dawnego hotelu nad Wisłą nie powinno się wyburzać. Przekonują, że to cenny obiekt i należy go chronić.

FLESZ - Najdroższy apartament w Polsce sprzedany

- To jest trochę tak, jakbym wymyślił, że wybuduję coś na Wawelu, nie uzgodnił tego z dyrekcją Zamku Królewskiego, zgłosił koncepcję do urzędu, a tam rozpoczęto związane z inwestycją procedury, poświęcano temu czas i wydawano na to pieniądze. Jeżeli ktoś zgłasza się do magistratu z propozycją zabudowy jakiegoś terenu to powinien być jego właścicielem albo mieć jakieś pełnomocnictwo od właściciela w sprawie inwestycji - komentuje Grzegorz Stawowy, przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa.

Jest więc zdziwiony, że krakowscy urzędnicy poświęcają czas i zajmują się sprawą projektu zagospodarowania terenu, na którym stoi budynek dawnego hotelu Forum. Ustaliliśmy, że za tajemniczym planem inwestycyjnym stoi spółka Capital High. Na razie tam nie zdradzają szczegółów. Osoba związana z przedsięwzięciem zapewniła nas, że więcej będzie można się dowiedzieć na przełomie września i października tego roku. Na razie jest koncepcja i firma Capital High sprawdza, jakie są szanse jej realizacji.

Kraków. Sekrety hotelu Forum. Zazdrościła go nam cała Polska...

Poznaliśmy ogólne założenia tego projektu. Planowana jest budowa zespołu budynków usługowo-mieszkaniowych Eagle Port Kraków. Projekt przewiduje wyburzenie byłego hotelu Forum i budowę zespołu 17 budynków mieszkalnych z usługami w parterach, dwóch hoteli, budynku biurowo-usługowego oraz parkingu podziemnego wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą.

Właścicielem ponad 4-hektarowego obszaru zabudowanego dawnym hotelem Forum jest spółka Wawel-Imos International. - Nie realizujemy żadnego przedsięwzięcia na tym terenie ani nie planujemy. Nie udzielaliśmy też nikomu pełnomocnictwa do dysponowania naszym terenem na cele budowlane - komentuje dyrektor Robert Mrzygłód z Wawel-Imos.

Brak prawa własności do terenu oraz pełnomocnictw od właściciela nie przeszkodziło jednak przedstawicielom spółki Capital High w zwróceniu się o opinię dla swojej wizji do miejskiego konserwatora zabytków Jerzego Zbiegienia. I to wystarczyło, by urząd rozpoczął postępowanie w sprawie. Zapytaliśmy w magistracie jakie jest tego uzasadnienie.

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków powołuje się na wytyczne operacyjne do realizacji Konwencji Światowego Dziedzictwa, zgodnie z którymi "zachęca się państwa-strony do informowania komitetu o ich inwestycjach planowanych w granicach dobra lub strefy buforowej (stref buforowych), które mogą wpłynąć na wyjątkową uniwersalną wartością dobra, w tym jego autentyzm i integralność".

W tym konkretnym przypadku chodzi o to, że działka zabudowana dawnym hotelem Forum położona jest w strefie buforowej obszaru historycznego centrum Krakowa wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a inwestycja może mieć wpływ na zmianę widoku na Wawel, Skałkę, kościoły Kazimierza i Podgórze.

W związku z tym miejski konserwator zabytków zwrócił się o pomoc do wojewódzkich władz konserwatorskich. - Opinia Wojewódzkiej Rady Konserwatorskiej dotycząca ewentualnego wpływu inwestycji na obszar historycznego centrum Krakowa wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO będzie miała kluczowe znaczenie dla sposobu załatwienia sprawy - podkreślają w magistracie.

Okazuje się, że pomysłodawcy nowego zagospodarowania atrakcyjnego terenu przy bulwarze Wołyńskim liczyli też na współpracę z wojewódzkimi władzami konserwatorskimi. Monika Bogdanowska, małopolska wojewódzka konserwator zabytków, spotkanie w tej sprawie uznała za bezprzedmiotowe. Jej zdaniem budynek dawnego hotelu Forum powinien pozostać i być chroniony. Identyczne stanowisko - podjęte jednogłośnie - ma Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków.

Plan zagospodarowania dla bulwarów wiślanych na atrakcyjnej działce nad Wisłą dopuszcza jednak zabudowę mieszkaniową. - To jest niezgodne z zapisem Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Miasta Krakowa - zwraca uwagę Monika Bogdanowska.

Jak to się stało, że zapisy planu są niezgodne ze Studium. Grzegorz Stawowy wyjaśnia, że plan radni uchwalili w 2013 r., kiedy obowiązywało jeszcze stare Studium. Dopiero później, w obecnym Studium z 2014 r. budynek dawnego hotelu Forum został uznany za dobro kultury współczesnej wymagające ochrony.

Wieża Mariacka ma 80 m wysokości, by spojrzeć na Kraków z perspektywy kościelnej wieży, trzeba pokonać 239 schodków, by dostać się na wysokość 54 metrów.Nazywana także Wieżą Straży, Budzielną, Alarmową lub Hejnalicą - jest jedyną na świecie, z której od przeszło sześciuset lat przez całą dobę co godzina trębacz gra hejnał na cztery strony świata.Podobno widać stąd wszystkie polskie ziemie: na południu białe szczyty Tatr, na zachodzie kominy Śląska, na wschodzie wieże kościołów Lwowa, na północy granatową linię Bałtyku. Z pewnością to wina smogu, że dziś wzrok tak daleko nie sięga. Historia głosi, że w czasie trzęsienia ziemi w 1443 roku zawaliły się w Krakowie różne mniejsze budowle, ale Wieża Mariacka ani drgnęła.

12 najlepszych punktów widokowych z przepiękną panoramą Krak...

- Bazowaliśmy na poprzednim Studium i stąd w planie pojawił się zapis o możliwości budowy na tym terenie nowych obiektów. Staraliśmy się, by zezwolić na zabudowę, która w jak najmniejszym stopniu wpływałaby na panoramę miasta. Plan nie dotyczy natomiast tego, czy budynek dawnego hotelu Forum powinien być chroniony. Decyzje w tej sprawie należą już do służb konserwatorskich - wyjaśnia Grzegorz Stawowy. - Miejscowy plan jest obowiązującym dokumentem. Na jego podstawie inwestor może więc obecnie wnioskować o pozwolenie na budowę budynków mieszkalnych - dodaje.

Przypomnijmy, że budowa hotelu Forum, na podstawie projektu Janusza Ingardena, rozpoczęła się w 1978 r. i trwała ponad 10 lat. Oficjalne obiekt otwarto w 1989 r. Hotel zamknięto 9 listopada 2002 r. Dwa lata później spółka Wawel-Imos kupiła od Orbisu za ok. 40 mln zł działkę o powierzchni ponad 4 ha, na której stoi dawny hotel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski