MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Urzędnicy: "Dodatki elektryczne jednak nie dla wszystkich wnioskodawców"

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
1 lutego 2023 r. minął czas na składanie wniosków o przyznanie dodatku elektrycznego. W Krakowie złożono 6116 wniosków, ale pojawił się poważny problem...

Kwota dodatku elektrycznego wynosi 1000 zł. W przypadku gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w tym samym miejscu zamieszkania w 2021 r. wyniosło więcej niż 5 MWh, dodatek elektryczny wynosi 1500 zł.

Urzędnicy miejscy informują:

"Wniosek nie dawał możliwości wskazania, kto jest odbiorcą energii elektrycznej, czyli kto zawarł umowę o dostarczanie energii elektrycznej gdy wnioskodawca nie wykazywał zużycia przekraczającego 5MWh w 2021 r. Dopiero 24 lutego br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło wytyczne, które wskazują, że część wnioskujących nie będzie mogła liczyć na przyznanie dodatku, gdyż nie jest stroną umowy z dostawcą energii elektrycznej.

Ministerstwo zawęziło krąg osób, które mogą ubiegać się o dodatek elektryczny i wskazało, że wniosek powinien był złożyć odbiorca, czyli ta osoba, która podpisała umowę z dostawcą energii elektrycznej. Dokument złożony przez inną osobą powinien zostać rozpatrzony negatywnie – mimo, że obie te osoby wchodzą w skład tego samego gospodarstwa domowego.

Tak późna publikacja wytycznych uniemożliwia poprawienie wniosku. Zobacz link do informatora Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Dodatki elektryczne powinny być wypłacone do 31 marca br., a Krakowskie Centrum Świadczeń nie otrzymało jeszcze dotacji z Ministerstwa Klimatu i Środowiska na wypłatę tego świadczenia. Z tego względu wypłaty mogą się opóźnić."

Zgodnie z ustawą dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, który:

- wykorzystuje prąd jako źródło ogrzewania w gospodarstwie domowym (pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne),

- prąd jest głównym źródłem ogrzewania w gospodarstwie domowym,

- źródło to zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Dopłata do ogrzewania prądem wymaga złożenia wniosku.

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego można złożyć elektronicznie za pomocą Portalu Elektronicznych Usług Publicznych Miasta Krakowa (w formie pisma wraz z załączonym skanem wypełnionego wniosku) i opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego albo uwierzytelnić podpisem osobistym.

Błaszczak: Wzmacniamy polską armię

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Urzędnicy: "Dodatki elektryczne jednak nie dla wszystkich wnioskodawców" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski