Kraków. Uwaga kierowcy i pasażerowie MPK. Nadchodzi kolejna...

Kraków. Uwaga kierowcy i pasażerowie MPK. Nadchodzi kolejna fala remontów

Zdjęcie autora materiału
Arkadiusz Maciejowski

Dziennik Polski 24

Trwa remont ul. Bieńczyckiej. Tramwaje znikną z niej na minimum trzy tygodnie
1/10
przejdź do galerii

Trwa remont ul. Bieńczyckiej. Tramwaje znikną z niej na minimum trzy tygodnie ©fot. Aneta Żurek

Przez całe wakacje Krakowski Szybki Tramwaj nie dojedzie do Kurdwanowa. Tramwaje znikną też z ulicy Bieńczyckiej.
Już od soboty (23.06), po tygodniowej przerwie, tramwaje oraz samochody będą mogły powrócić na ul. Zwierzyniecką, na której remontowane było torowisko. I to... tak naprawdę koniec dobrych informacji dla kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej, pieszych oraz rowerzystów. W najbliższych dniach rozpocznie się bowiem cała seria „wakacyjnych” remontów, które skumulują się z tymi już prowadzonymi. Automatycznie dojdzie do spiętrzenia utrudnień, które odczuwalne będą w wielu punktach miasta jednocześnie.


Tam nie dojadą tramwaje

Przede wszystkim rozpocznie się kolejny - najbardziej uciążliwy - etap przebudowy ul. Bieńczyckiej wraz z torowiskiem. Do tej pory prowadzone były prace związane m.in. przesunięciem sieci trakcyjnej w głąb pobocza, co pozwoli na planowane poszerzenie jezdni. Do wykonania tych robót został zobowiązany przez urzędników deweloper, który w okolicy buduje osiedle mieszkaniowe. A to niejedyne utrudnienia w Krakowie związane z działalnością deweloperów.

W związku z pracami na Bieńczyckiej, na około 3-4 tygodnie zostanie wyłączony ruch tramwajowy na odcinku rondo Czyżyńskie - Bieńczycka - rondo Kocmyrzowskie im. ks. Gorzelanego. Tramwaje numer 1, 5, 9, 14 i 52 jadące z nowohuckich pętli dojadą bez zmian tylko do ronda Kocmyrzowskiego, a następnie pojadą objazdem, m.in. przez plac Centralny do ronda Czyżyńskiego, gdzie wrócą na stałe trasy. Ale nowohuckie utrudnienia to tak naprawdę początek złych wiadomości dla pasażerów komunikacji miejskiej.

Dokładnie w tym samym dniu, gdy wstrzymany zostanie ruch między wspomnianymi ważnymi rondami, rozpocznie się... przebudowa pętli na Kurdwanowie, do której dojeżdża m.in. tzw. Krakowski Szybki Tramwaj.

Przez trzy dni, od soboty do poniedziałku, do Kurdwanowa nie dojedzie żaden tramwaj. Kierowane będą do Prokocimia, a w zamian - od ul. Bieżanowskiej - kursował będzie zastępczy autobus numer 750. W tym czasie, tuż przed pętlą, zbudowana zostanie tzw. przejazdówka, umożliwiająca tramwajom - od wtorku - zmianę kierunku jazdy na Kudwanowie bez konieczności wjazdu na pętlę. Ale korzystać będą z niej tylko tramwaje numer 6 i 24. Najważniejszy, Krakowski Szybki Tramwaj numer 50, będzie przez całe wakacje kończył trasę w Prokocimiu.

Przebudowa samej pętli potrwa dwa miesiące - powstanie wyjazd w kierunku Łagiewnik. Roboty związane są z przedłużeniem linii tramwajowej do ul. Zakopiańskiej, w ramach budowy Trasy Łagiewnickiej.

Gdyby tego było mało, także dziś zaczną obowiązywać wakacyjne rozkłady jazdy MPK, które przyniosą duże ograniczenia. Wyjedzie o 20 procent mniej tramwajów i autobusów (szczegóły na dziennikpolski24.pl).

W ZIKiT oczywiście przekonują, że „starają się tak dobierać miejsca remontów, by jednocześnie prowadzone prace nie wpływały na ten sam rejon miasta”. I podkreślają, że do Kurdwanowa kursują inne tramwaje niż przez ul. Bieńczycką, w związku z czym „żadna z linii tramwajowych nie jest zmieniana na czas remontów w dwóch miejscach”. „Krótkotrwałe remonty prowadzone w jednym okresie trudno uznać za kumulację” - czytamy w odpowiedziach, które otrzymaliśmy od ZIKiT.

Remonty można wyliczać długo...

Duże utrudnienia w ruchu czekają jednak nie tylko pasażerów MPK, ale również kierowców, pieszych, a nawet rowerzystów. Dla przykładu w poniedziałek zamknięte zostanie przejście podziemne przy Jubilacie, którego modernizacja przedłuża się. - Z przejścia podziemnego piesi nie będą mogli korzystać do 8 lipca br. (niedziela) - informują urzędnicy z ZIKiT. I radzą, by korzystać w tym czasie z odtworzonego w zeszłym roku przejścia naziemnego na skrzyżowaniu al. Krasińskiego, Zwierzynieckiej i Kościuszki. W tunelu budowane będą - w czasie jego całkowitego zamknięcia - nowe schody.

Również w poniedziałek - jak już informowaliśmy -kolejarze z PKP PLK rozpoczną budowę dwóch nowych mostów na Wiśle. Powstaną między mostem Powstańców Śląskich a mostem Kotlarskim. W związku z tym, zamknięty - na około pięć tygodni - zostanie fragment bulwarów wiślanych, tuż przy moście. Uważać powinni cykliści, ponieważ jeśli dojadą do mostu (po stronie ulicy Podgórskiej), będą musieli cofać się aż w rejon kładki Bernatka, gdzie jest najbliższy wyjazd dla jednośladów. Bliżej, bo przy moście Powstańców Śląskich, są schody, którymi piesi będą mogli opuścić zablokowane bulwary.

W wielu punktach miasta zwężone zostały też ulice. I choć ze względu na wakacje ruch na krakowskich drogach jest mniejszy, to i tak tworzą się korki. Chociażby na ul. Powstańców Śląskich, gdzie - ze względu na przebudowę wiaduktu kolejowego - kierowcy do dyspozycji zamiast trzech mają dwa pasy ruchu w kierunku Podgórza. A niewiele dalej - jadąc np. do Bieżanowa - napotykają kolejne utrudnienia. Podobnie jak na ul. Bieńczyckiej, utrudnienia na ul. Wielickiej też związane są z „działalnością” jednego z deweloperów, który buduje osiedle mieszkaniowe w tym rejonie. W ramach swojej inwestycji dokona przebudowy jezdni prowadzącej w stronę Wieliczki. Największe zmiany pojawią się w połowie lipca. Kierowcom do dyspozycji pozostanie po jednym pasie w każdym z kierunków.

I tak prowadzone właśnie remonty można wymieniać długo. 18 czerwca przywrócony został ruch samochodowy pod wiaduktem na ul. Łupaszki, ale jednocześnie rozpoczęły się prace na innych obiektach - przy ul. Zielony Most i Godlewskiego. Dla aut zostały wyznaczone objazdy przez ul. Armii Krajowej i Łupaszki. A ograniczenia są też np. na ul. Grzegórzeckiej.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


Co Ty wiesz o Krakowie

Komentarze (22)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To duże remonty?

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

Duże to jakby robili 29-listopada , torowiska Krakowska , Starowiślna , Królewska , a takie to tylko na peryferiach

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dlaczego linie 50 i 52

Burmistrz Nowej Huty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

nie beda jezdzic co 7.5 minuty?Przeciez taka jest ich ograniczona czestotliwosc kursowania.Normalnie jezdza co 5 minut

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Malopolskie Janusze

edek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

assdsdsdsdsd

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Syndrom Oselski

Lajkoniak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

Jak wytłumaczyć słoikom żeby nie parkowali samochodów na torowisku w czasie remontu? Bo dziś tramwaje ruszyły Zwierzyniecką ale daleko nie dojechały?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dv

dd (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

Normalnie, na lawety i usuwać, a potem grzywny w maxymalna wysokości.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
FACHOWCY

franek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

Tylko żeby te remonty nie były robione tylko od 7 - 15 kiedy są największe korki . Najbardziej to dotyczy wymiany krawężników i asfaltu .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tramwaje powinny być zastapione elektrycznymi autobusami

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 17

Huk i wibracje jakie generują tramwaje sprawiają, że nie mają one nic wspólnego z ekologią.
Każdy kto mieszka w pobliżu linii tramwajowej wie, że nie da się oglądać telewizora, szklanki drżą,...rozwiń całość

Huk i wibracje jakie generują tramwaje sprawiają, że nie mają one nic wspólnego z ekologią.
Każdy kto mieszka w pobliżu linii tramwajowej wie, że nie da się oglądać telewizora, szklanki drżą,
obrazy spadają ze ścian, drgania obluzowują gwoździe, a pierwsze tramwaje przed 5-tą budzą całą rodzinę. Dudnień nie pochłaniają nawet okna dźwiękoszczelne - bo te tłumią głównie wysokie częstotliwości. Na czas remontu autobus można skierować na najbliższą ulice, tramwaj musi robić gigantyczny objazd przez całą Hutę. Innymi słowy budować podziemne metro i zamieniać tramwaje na elektryczne autobusy - to jest przyszłość.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ze wsi do miasta przyjechałeś ?

łojej (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

Zobaczyłeś niedoinwestowaną komunikację tramwajową przez JM i już się wymądrzasz ? Że tramwaj jest be.
To autobus jest nieekologiczny nawet taki elektryczny, a nie transport szynowy.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ja

ekologia? (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Tramwaj nie jest elektryczny? Nie znam ekologicznego transportu zbiorowego.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

EIE (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14

Wystarczy odpowiednio utrzymywać torowisko a tramwaj będzie bezszelestnie płynął po szynach. Lecz niestety w ZIKiT nikt nie zna wyrażenia bieżące utrzymanie nie wiedzą że trzeba szyny szlifować...rozwiń całość

Wystarczy odpowiednio utrzymywać torowisko a tramwaj będzie bezszelestnie płynął po szynach. Lecz niestety w ZIKiT nikt nie zna wyrażenia bieżące utrzymanie nie wiedzą że trzeba szyny szlifować tor, podkłady podbijać.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bezszelestnis

Abaqus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Dobre sobie! Fizyki w szkole nie miales? Transport szynowy musi stukac bo między szynami musza byc odstepy bo szyny zmieniaja swa dlugosc wraz z temperaturą

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Komunikacja

Syrenka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

Może by w końcu wymienili stare tramwaje i nie tylko te polskie i niemieckie Ale i po austriackie bo tym się nie da jeździć. wstyd dla miasta. Dodawanie niskiego członu i mówienie że jest...rozwiń całość

Może by w końcu wymienili stare tramwaje i nie tylko te polskie i niemieckie Ale i po austriackie bo tym się nie da jeździć. wstyd dla miasta. Dodawanie niskiego członu i mówienie że jest niskopodłogowy ten szrot to zwykle oszustwo. Tym się nie da jezdziczwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie na nowe tramwaje a na nowe, tańsze, funkcjonalne autobusy elektryczne

ktoś (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 18

Nie na nowe tramwaje a na nowe, tańsze autobusy elektryczne

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nadchodzi "fala" remontów (w Krakowie).

x (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

Każdy, racjonalnie zachowujący się mieszkaniec Krakowa, powinien "spierdalać" z tego miejsca. Na swój i społeczny pożytek. N.B.: Niektóre pojęcia zostały opisane w języku "staropolskim".

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ul. Łupszki

Filip (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

Przy okazji przebudowy ul. Zielony Most mogli by zmienić nazwę ul. Łupaszki. Jakim cudem ten bandyta ma swoje ulice? Nie wszyscy „wyklęci” byli bohaterami, a ten zwyrodnialec był zwykłym bandytą.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie komunistycznym bandytom !!!

antyfilip (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

ty jesteś zwykłym komunistycznym bandytą

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Słuchaj "Filipku" ...

x (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

Filipku, chętnie "przypierdoliłbym" ci trzonkiem łopaty w głowę, tak jak UB uczyniło to jednemu z "Wójtowi" z powiatu myślenickiego w 1947 roku. Umierał (*Wójt") dość długo, bo zmarł 06.06.1950...rozwiń całość

Filipku, chętnie "przypierdoliłbym" ci trzonkiem łopaty w głowę, tak jak UB uczyniło to jednemu z "Wójtowi" z powiatu myślenickiego w 1947 roku. Umierał (*Wójt") dość długo, bo zmarł 06.06.1950 roku. Kardynał Adam Sapieha (po Jego pogrzebie) polecił "przesunąć" nasyp grobowy, aby zapobiec aktom wandalizmu UB-eckiego nad trumną zmarłego !!!! tak odbyło się tzw. "Królobójstwo" !!!!!!!!!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
następny morderca to chce żeby morderców na ołtarze wynosić

xxx (gość)

Zgłoś naruszenie treści

instynkt trudno poskromić, fajnie by było jakby morderców cywili świętymi robili, co..?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Remonty były, są i będą

Lucyna Pogibalska (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

Tak to boli redaktora? Zamiast żali i płaczu wystarczy krótka notatka z wykazem remontów i komunikacją zastępczą. Inteligentni mieszkańcy sobie poradzą.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Czy jesteś

Czy jesteś "Januszem" za kierownicą? Sprawdź jakim typem kierowcy jesteś! [TEST]

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI Oceń rządy włodarzy i radnych w kończącej się kadencji samorządu

SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI Oceń rządy włodarzy i radnych w kończącej się kadencji samorządu

Tak mieszka Robert Lewandowski - zobacz jego mieszkanie!

Tak mieszka Robert Lewandowski - zobacz jego mieszkanie!