Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W centrum miasta stanie basen jak stodoła [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Inspiracją do projektowania nowych obiektów przy ul. Eisenberga była prostota tradycyjnych japońskich kąpielisk geotermalnych.

Co Ty wiesz o Krakowie? (odc. 44)

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie ogłosił przetarg na budowę hali basenowej, budynku fitness i garażu przy ul. Eisenberga. Zagospodarowane mają zostać także zielone tereny wokół planowanych obiektów.

Obecnie na działce, na której ma być zrealizowana inwestycja, znajdują się zdegradowane obiekty byłego Ośrodka Sportu Krakowianka, które są przeznaczone do rozbiórki.

Zaprojektowane na tym obszarze dwa nowe obiekty sportowe mają tworzyć jedną urbanistyczną i funkcjonalną całość. Łącznie nowe budynki, które powstaną wzdłuż ul. Eisenberga mają mieć długość 137 m. Wysokość pływalni wyniesie 11,7 m, a maksymalna wysokość budynku fitness - 9,4 m.

W budynku pływalni na poziomie parteru znajdzie się foyer, kasa, szatnia, sklep, zespół szatniowo-sanitarny, pomieszczenia dla trenerów i ratowników, basen o wymiarach 25x16 m, basen szkoleniowy (16x5 m), brodzik dla dzieci i wanna z hydromasażem. Na piętrze wyznaczono strefę wellness (cztery sauny, grota solna, łaźnia turecka) z zapleczem szatniowym, gabinet kosmetyczny, pokój biurowy oraz hol z recepcją. Natomiast w kondygnacji podziemnej znajdą się pomieszczenia na urządzenia związane z obsługą basenu (m.in. wentylatornia, podbasenie, rozdzielnia elektryczna).

Budynek fitness będzie miał trzy kondygnacje naziemne. Na pierwszej z nich wyznaczono wielostanowiskowy parking otwarty. Na drugiej zaplanowano pomieszczenia fitness, siłownię oraz zaplecze higieniczno-sanitarne. Nad częścią tego poziomu znajdzie się poddasze użytkowe, przeznaczone na pomieszczenia wentylatorni.

Znaczna różnica wysokości terenu (ponad 3 m), występująca na części działki, spowodowała, że projektanci szukali prostych form architektonicznych, nadających się do kaskadowego łączenia. Ostatecznie projektantów zainspirowała, klasyczna forma wiejskiej zabudowy gospodarczo-magazynowej, czyli stodoły. Budynkom kompleksu nadano więc formę połączonych ścianami szczytowymi i opadających kaskadowo stodół.

W przypadku rozwiązań plastycznych inspiracją była prostota i podobna funkcja tradycyjnego japońskiego kąpieliska geotermalnego - Onsenu. Zarówno dla elewacji zewnętrznych jak również wykończenia wewnętrznego zdecydowano się na użycie wyłącznie naturalnych materiałów charakterystycznych dla tradycyjnej architektury japońskiej i reprezentujących naturalne żywioły - kamień, drewno, żelazo.

Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu ZIS wyznaczył do 16 kwietnia tego roku. Termin ukończenia budowy nowego kompleksu basenowego zaplanowano do połowy 2020 r.

Koszt inwestycji będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu. W jego warunkach zawarto, że zamawiający zapłaci wykonawcy wynagrodzenie do wysokości następujących limitów: w 2018 r. w kwocie nie przekraczającej 3,9 mln zł, w 2019 r. w kwocie nie przekraczającej 12 mln zł, w 2020 r. pozostałą część należnego wynagrodzenia umownego.

Przez kilka lat miasto zabiegało o wybudowanie basenu przy ul. Eisenberga w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Były firmy zainteresowane tym przedsięwzięciem, ale ostatecznie nie udało się go zrealizować na zasadzie PPP.

Basen przy ul. Eisenberga nie będzie jednym budowanym w Krakowie. W tym roku w marcu wmurowano kamień węgielny pod budowę krytej pływalni dla Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 158 przy ul. Strąkowej. Natomiast w lutym odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Dzielnicowego Centrum Sportu i Rekreacji Na Kozłówce, które ma się składać m.in. z części basenowej i kompleksu sal fitness.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski