Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W mieście potrzeba więcej Lodówek Pełnych Dobra

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Ulica sas zubrzyckiego - lodówka pelna dobra
Ulica sas zubrzyckiego - lodówka pelna dobra Anna Kaczmarz / Polska Press
Lodówki Pełne Dobra funkcjonują w mieście już od około roku. Aktualnie na terenie miasta działają trzy: przy ul. Sas-Zubrzyckiego 10, Sudolskiej 7a oraz na os. Szkolnym 20. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz zauważa, że zapotrzebowanie na lodówki jest w mieście coraz większe, dlatego zwrócił się do prezydenta Krakowa z pytaniem, czy ta inicjatywa będzie rozwijana. MOPS informuje, że brane jest pod uwagę postawienie w mieście kolejnych lodówek społecznych.

We wrześniu ubiegłego roku powstała idea Lodówek Pełnych Dobra. Pilotażowo uruchomiono w mieście trzy lodówki: przy filiach MDDPS (przy ul. Sudolskiej i Jana Sasa Zubrzyckiego) oraz na osiedlu Szkolnym. Mieszkańcy Krakowa bardzo ochoczo zaangażowali się w działalność lodówek, a teraz Rafał Komarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa zauważył, że tego typu miejsc do oddawania żywności powinno być w mieście jeszcze więcej.

Komarewicz pisał w swojej interpelacji - Inicjatywa od początku cieszy się dużym poparciem mieszkańców, przez których lodówki chętnie i regularnie zapełniane są jedzeniem. Czas w jakim produkty znikają z lodówek, również świadczy o tym, że ten projekt w pełni spełnia swoją rolę i jest potrzebny. Pojawiło się również mnóstwo głosów mieszkańców innych dzielnic, którzy wyrażali swoje poparcie i zainteresowanie by takie lodówki powstawały również w innych częściach miasta”.

Lodówki Pełne Dobra to miejsca, gdzie każdy może przynieść nadmiarową żywność, a zarazem każdy może się nią częstować. Lodówki rozwiązują w pewnym sensie problem marnowania żywności, ale również wspierają osoby, które znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej.

- Na ten cel w roku 2021, gmina przeznaczyła środki w wysokości 40 000 zł, w ramach których zostały zakupione 3 witryny chłodnicze oraz sfinansowano wykonanie obudowy każdej z lodówek, podłączenie oraz montaż kamer monitorujących. W chwili obecnej koszt utrzymania lodówek, łącznie z utrzymaniem w nich czystości, pokrywany jest przez MDDPS. Pomocy w utrzymaniu czystości lodówek oraz weryfikacji przydatności do spożycia umieszczanych artykułów, udzielają również wolontariusze Stowarzyszenia Polska 2050 – mówi Witold Kramarz, Dyrektor MOPS.

Witold Kramarz tłumaczy również, że lodówki są punktem nieodpłatnej dystrybucji żywności dla osób potrzebujących. Najczęściej są zaopatrywane przez mieszkańców w okresach okołoświątecznych oraz tuż po weekendach.

- Nie są to jednak bardzo duże ilości powodujące, iż lodówki są przeładowane. Do lodówek trafia również żywność z firm cateringowych oraz nadwyżki żywności z ośrodków przy których funkcjonują – mówi dyrektor MOPS.

Nie wszyscy stosują się do regulaminu

Dowiadujemy się także, że nie wszyscy stosują się do regulaminu, który jasno określa jak korzystać z lodówek. Zasady korzystania z lodówek są bardzo proste. Do wyznaczonych miejsc można przynosić produkty, które sami mielibyśmy ochotę zjeść i otrzymać. Do lodówek można wkładać warzywa, owoce, ciasta, chleb, przetwory itd. byleby były świeże i miały dobrą datę do spożycia. Można również przynosić własne przetwory, jednak wymaga to wówczas opisania składu i terminu przygotowania. Należy pamiętać, że do lodówek nie można przynosić surowego mięsa, produktów mających w składzie surowe jaja, artykułów nadpsutych lub zepsutych, a także alkoholu.

Jednak czasami osoby zaopatrujące lodówki w produkty samodzielnie przygotowane, zapominają o opisaniu ich składu, czy też podaniu daty przydatności. W lodówkach pojawiają się również takie produkty, których nie powinno tam być. Jednak mimo wszystko, w większości przypadków, osoby zaopatrujące lodówki, stosują się do regulaminu.

Dyrektor Witold Kramarz dodaje - Miejsca lokalizacji lodówek, stały się również miejscami dystrybucji innych rzeczy – zdarza się, że koło lodówek ktoś zostawi nie używane już przez siebie ubrania czy zabawki.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zauważa jak ważne dla mieszkańców jest uruchamianie lodówek społecznych na terenie miasta, jednak najpierw konieczne jest ustalenie kwestii takich jak: wybór odpowiedniej lokalizacji, która będzie ogólnodostępna dla mieszkańców, a także będzie miała odpowiednią infrastrukturę. Istotne jest również ustalenie osób, które mogłyby zadbać o bieżącą obsługę, monitoring i mogłyby realizować to zadanie w dłuższej perspektywie czasu.

- Aktualnie z Radą Dzielnicy VIII podejmowane są ustalenia dotyczące uruchomienia lodówki społecznej na terenie Dzielnicy VIII. Brane jest pod uwagę usytuowanie lodówki w budynku przy ul. Praskiej 52, gdzie znajduje się biblioteka, siedziba Zarządu Rady Dzielnicy VIII a także Filia nr 5 MOPS – mówi Witold Kramarz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. W mieście potrzeba więcej Lodówek Pełnych Dobra - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski